SME
Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav

Hotel ponúka najhorší výhľad na svete. A Banksyho múzeum

The Walled Off Hotel nie je prvým umelcovým komentárom izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Turistov bude asi najviac lákať táto izba. (Zdroj: TSAR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jeho majiteľ vtipkuje, že pôjde o hotel s najhorším výhľadom na svete. Nový "The Walled Off Hotel" (hotel obohnaný múrmi) v Betleheme totiž stojí priamo vedľa niekoľko metrov vysokej steny oddeľujúcej Izrael od Západného brehu Jordánu.

Turistov však bude do neho lákať výzdoba z dielne svetoznámeho britského sprejera Banksyho. Projekt má okrem iného podporiť dialóg na Západnom brehu.

Prečítajte si tiež: Populárny sprejer baví New York. Hor sa hľadať Banksyho Čítajte 

Hotel prijme prvých hosťov až 11. marca, majiteľ ale týždeň pred otvorením sprístupnil jeho desať izieb zástupcom médií. Tí videli interiéry plné nových Banksyho malieb, z ktorých sa najviac hovorí o tej v izbe číslo tri. V "Banksyho izbe" budú hostia na manželskej posteli spať priamo pod obrazom vankúšového súboja medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.

The Walled Off Hotel nie je zďaleka prvým Banksyho umeleckým komentárom izraelsko-palestínskeho konfliktu. Už v roku 2005 nasprejoval priamo na múr deväť obrazov.

Tím okolo tajomného umelca, ktorého identita je stále prísne utajovaná, ale tvrdí, že Betlehemský hotel nie je len ďalšou umeleckou provokáciou. Ide vraj o plnohodnotný podnikateľský projekt a tiež priestor, ktorý bude spájať ľudí z opačných strán steny. V hoteli je aj múzeum predstavujúce Banksyho politickú tvorbu či prezidentský apartmán, ceny za jednu izbu začínajú na 30 dolároch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu