BRATISLAVA. Ukrývajú sa v záhradách, spočívajú na okraje pláže alebo sú zahalené stromami hlboko v lese. Labyrinty možno nájsť po celom svete.
Termín labyrint sa často používa nesprávne. Nie každá zdĺhavá cesta musí byť zákonite labyrint a labyrinty nie sú bludiská. Bludiská totiž obsahujú jedinú správnu cestu, no sú navrhnuté tak, aby človek narážal na slepé ulička a zablúdil.
Preto ak si spájate slovo labyrint s Minotaurom, alebo s Davidom Bowiem, v roli kráľa goblinov, mýlite sa. Na rozdiel od popkultúrnych bludísk majú skutočné labyrinty iba jedinú trasu. Neobsahujú slepé odbočky. Nemajú byť hádankou, ale meditáciou.
Jeden z najznámejších labyrintov antiky sa nachádzal v pyramídovom komplexe z 12. dynastie (1844 až 1797 pred naším letopočtom) v Haware. Počas vzostupu Rímskej ríše sa klasický kruhový tvar premenil na štvorec. Nový štýl labyrintu sa používal na dlaždiciach v kúpeľných domoch, v hrobkách a domácnostiach. V 9. storočí sa tvar navrátil do pôvodného kruhového tvaru, no pribudol počet okruhov.
Historicky sa chôdza v labyrinte spája s náboženskými a magickými zážitkami. Hlavné vstupy a výstupy označovali mýtické postavy, prechádzka slúžila ako miniatúrna púť, zvyčajne na očistenie od hriechov. Chodníčky labyrintu núkajú priestor na súkromnú meditáciu aj dnes.

Ak túžite vyskúšať si zážitok na vlastnej koži, vyskúšajte si najbližší výlet plánovať pomocou stránky World-Wide Labyrinth Locator. V súčasnosti obsahuje takmer 5-tisíc labyrintov v 80 krajinách sveta. Hoci Slovensko v nej zatiaľ nemá zastúpenie, v Česku nájdete hneď dvanásť labyrintov.
K výletu vás možno inšpiruje trojica labyrintov, ktoré preslávila ich krása či bohatá história.
Katedrála Chartres vo Francúzsku

Spletitá podlaha symbolizuje cestu od hriechu k vykúpeniu už od roku 1205 . Dodnes patrí medzi turisticky najvyhľadávanejšie a najznámejšie stredoveké labyrinty.
Ak sa chcete prejsť labyrintom a rozjímať, môžete tak urobiť jedine v piatok. V iné dni je prikrytý stoličkami.
Starý letný palác v čínskom Pekingu

Labyrint obklopujú ruiny letného paláca z dynastie Čhing, ktorý bol postavený v roku 1709. Nachádza sa v záhrade Yuanmingyuan, záhrade dokonalosti a svetla.
Pôvodne bola súkromnou rekreačnou záhradou čínskych cisárov, no v roku 1860 ju zničili britské a francúzske ozbrojené sily.
The Edge v juhoafrickom Hogsbacku

Labyrint je zastrčený v ohromujúcej panoráme hôr a lesov. Ak sa po chodníčku chcete dostať do epicentra, prejdete trasu dlhu 1,4 kilometra.
Dizajn síce kopíruje vzor v katedrále Chartres, no juhoafrický labyrint patrí medzi výrazne mladšie. Dokončený bol v roku 2002 a v súčasnosti na ňom okrem meditácie prebiehajú aj sobáše.