
Pripravené v spolupráci so Združením
pre rozvoj a zviditeľnenie miest a obcí Slovenska
Ďalšou z obcí požitavského regiónu je aj obec Tajná. Nie je dominantná svojou veľkosťou, veď v súčasnosti v nej žije iba 270 obyvateľov. Je to typická podhorská obec, ku ktorej sa možno dostať z hlavnej cesty na trase Nitra - Levice odbočkou smerom na Zlaté Moravce. Autobusové spojenie sem vedie z neďalekých Vrábľov.
Prvá písomná zmienka o Tajnej je z roku 1075 v zakladajúcej listine beňadického opátstva, ktorému patrili lúky, les a dve poplužia zeme. V roku 1275 časť obce pripadla hradu Tekov, neskôr zemanom z Tajnej, zemanom z Baračky a Révayovcom. Ďalšia zmienka z roku 1339 hovorí o tom, že kráľ Karol daroval obec Mikulášovi Barachkaimu, neskôr v roku 1565 potom kráľ Maximilián daroval Tajnú Ostrihomskej kapitule. Aj preto sa pomerne dlho tradoval názov obce Kapitulská Tajná. Avšak pôvodný názov Tajná je spojený s rodom Taynayovcov, ktorý obec vlastnil. Prvýkrát sa meno takéhoto znenia objavilo v miestnej kronike v roku 1467. Rod Taynayovcov ako vlastníkov Tajnej vymrel po meči v roku 1840. Posledný bol Ján, ktorý bol hlavným predstaveným Oravskej župy, jeho dcéra Ilona sa vydala za baróna Šimona Révaya a jemu pripadli majetky Taynayovcov. Napokon Révayovci zostali v obci až do roku 1945. So súčasným názvom obce je však spojená aj jedna legenda. Mnísi svätobeňadického opátstva vykonávajúci súpis osád, riek a lesov dlho blúdili po kraji, až naraz vkročili do prekrásnej krajiny, ale osadu nájsť nemohli. Pýtali sa preto chlapov, kde sa nachádza. Tí im však povedali, že ich osada je zastrčená a stratená v takej húštine, že je až tajná. A tak si mních do mapy zaznačil názov: Tayna.
Oveľa presvedčivejšia je však história obce spojená s vpádom Rimanov. Archeológovia v chotári Tajnej našli dôkazy o troch rímskych staniciach, ktoré sa nachádzali v miestnych lokalitách Medzihájom, na Podmáji a nad štrkárňou na Botkách.
Do 16. storočia väčšina chotára patrila cirkevným inštitúciám a iba časť šľachtickým rodom. Po tomto období si tu však už viac uplatňovali zemepanské právo rody. V tomto období sa obec delila na Veľkú a Malú Tajnú. V susedstve Tajnej sa v rovnakom čase vyvíjali Šárovce. V roku 1663 obec vyplienili Turci. Za zmienku stojí aj spojenie Šároviec a Tajnej v roku 1890 do obce so spoločným názvom Tajná.
Do súčasných dní sa v obci zachoval veľký zámocký park s dominantou kaštieľom z roku 1840, ktorý dal postaviť Ján Taynay. Momentálne sa v priestoroch kaštieľa nachádza detský domov. Spomenúť treba aj vzácny a starý barokový rímsko-katolícky kostol z roku 1749, ktorý je postavený na základoch bývalého kostola ešte z roku 1332. Na obecnom cintoríne sa tiež nachádza baroková kaplnka a mariánsky stĺp z polovice 18. storočia.
Tajná má takisto dobré podmienky pre ovocinárstvo, vinohradníctvo. V najbližšom období sa počíta s vybudovaním centra agroturistiky a výstavbou polyfunkčného pavilónu s možnosťou chovu koní.