SME
Pondelok, 26. september, 2022 | Meniny má Edita

Objavte legendárny Samarkand v Uzbekistane

Mesto superlatívov a najkrajších pamiatok strednej Ázie. Jeho návšteva vyvoláva zimomriavky, hoci ste sem prišli už niekoľkýkrát.

Mauzóleum Gur Emir v Samarkande sa prepletá s osudmi Timura Veľkého.Mauzóleum Gur Emir v Samarkande sa prepletá s osudmi Timura Veľkého. (Zdroj: Tomáš Kubuš)

Autor je cestovateľ a turistický sprievodca.

Kto vie ako by vyzeral Samarkand, keby ho nepretínala neviditeľná niť Hodvábnej cesty a keby sa jedného dňa legendárny Timur Veľký nerozhodol, že ho premení na najkrajšie miesto sveta. Samarkand je odvtedy plný superlatívov, najkrajších pamiatok strednej Ázie a do tela dokáže vždy nahnať zimomriavky, hoci ste ho navštívili už viackrát.

Medzi Taškentom a Samarkandom je zaujímavé sledovať krajinu. Dnes ju pretína rýchlovlak, ale zaujímavejšia, hoci aj pomalšia cesta je vo vnútri obyčajného mikrobusu, ktorý v týchto končinách prezývajú maršrutka. Cestujú ním domáci a hoci nie je pohodlný, patrí k Uzbekistanu tak ako bavlna.

SkryťVypnúť reklamu

Baviac sa o bavlne, niekoľko nekonečných políčok zaplní horizont. Tesne pred zberom sú polia nádherne snehobiele a keď nadíde zber, už od skorého rána vidno ohnuté chrbty, zahalené tváre chrániace sa pred slnkom a obrovské pyramídy naukladanej bavlny. Biele zlato. Tak tomu bolo už počas bývalého režimu a Sovietskeho zväzu, no tak je tomu aj dnes.

Wow efekt

Z diaľky sa v údolí obklopenom horami objaví niekoľko vysokých monumentov. Tyrkysové kupoly, minarety a prvý nádych legendárneho mesta. Muselo byť krásne putovať sem celé mesiace a potom odrazu sledovať ako sa obkladačky starých medries doďaleka zrkadlia pri západe slnka a vedieť, že už nepotrvá dlho a obchodníci sa ocitnú v meste.

Dnes je to menej romantickejšie, no stále si Samarkand pri príchode do mesta zachováva svoj „wow“ efekt.

SkryťVypnúť reklamu

Moderný obal dnešného Samarkandu sa rozplynie a odrazu sa jeho stavby na uliciach predháňajú, ktorá z nich je oprávnenejšie zaradená v každej historickej knihe o Hodvábnej ceste či strednej Ázii.

Prečítajte si tiež: Precestujte zabudnutý uzbecký Taškent Čítajte 

Samarkand má korene zapustené hlboko do histórie. V staroveku ho ľudia poznali ako bájny Afrosiyab, kde žil a panoval legendárny kráľ. Jeho meno sa skloňuje v Šahnáme a s históriou sa tu preplietol aj Alexander Veľký, ktorý ho v 4.storočí pred Kristom navštívil a uštedril mu niekoľko superlatívov.

Bájny Afrosiyab sa z tohto sveta takmer vytratil a jeho zašlú slávu pripomína dnes len hŕstka hlinených múrov rozhodených v pustej krajine, kam nezablúdi žiaden z turistov.

Mesto kupol a minaretov

Na konci upraveného parku sa dvíha dvojica ukážkových minaretov a neobyčajne krásna tyrkysová kupola ozdobená rebrovaním. Pre Samarkand sú podobné kupoly typické a inde by sme ich hľadali len s ťažkosťami.

SkryťVypnúť reklamu

Kupola mauzólea Gur Emir patrí vďaka svojmu príbehu k ikonám celého mesta. Ukrýva hrobku muža, ktorý Samarkand preslávil. História ho pozná pod menom Timur, Tímúr Lenk, Tamerlán alebo ako vravia domáci Timur Veľký.

Načítavam video...

Dodnes patrí k najväčším postavám uzbeckej histórie a Samarkand práve jemu vďačí za to, čím je. Všade inde, kam sa vydal so svojou armádou, tam rozsieval strach a smrť. K Samarkandu bol milosrdný a miloval ho. Orientálny svet sa v dobách jeho vlády stále spamätával z mongolskej pohromy menom Džingischán a mnohé miesta tak Timur položil na kolená.

Prečítajte si tiež: Chudžand. Najhistorickejšie miesto Tadžikistanu Čítajte 

Nikdy si však neželal, aby jeho telo spočinulo tu v Samarkande. Chcel byť pochovaný v Šachrisabze (bližšie k svojmu rodisku a bližšie k hrobke svojho milovaného syna).

Hoci si Timur podmanil rozsiahle územie, posledné želanie sa mu nesplnilo. Pochovali ho v mauzóleu Gur Emir. Nechal ho postaviť pre svojho vnuka, ktorý zomrel priskoro a Timur sa s tým len veľmi ťažko vyrovnával.

SkryťVypnúť reklamu

Mauzóleum Gur Emir

Vojdem cez orientálnu bránu na nádvorie a dlhé minúty nechám oči spočinúť na kupole. Básnici jej lichotili najkrajšími slovami a niektorí sa nebáli tvrdiť, že ak by jedného dňa zmizlo nebo, krása Gur Emir by ho nahradila.

Dnu panuje posvätné ticho a niekoľko starších uzbeckých mužov s privretými očami odrieka tichú modlitbu do svojich vystretých dlaní. Zopár chladných kenotafov (symbolických hrobov) leží na zemi a každý jeden predstavuje zaujímavý osud.

Okrem Timura tu leží aj Ulugbeg, jeho vnuk. Známy astronóm a ďalší panovník Samarkand preslávil aj vďaka svojmu observatóriu. S výnimočnou presnosťou tu vypočítali polohu vyše tisícky hviezd.

Na Registane čas prestáva existovať

Najikonickejším miestom celého Samarkandu je bez zaváhania námestie Registan. Jeho názov v preklade znie „pieskové miesto“. Doby, kedy ho pokrýval piesok, aby sa do neho ľahšie vsakovala krv po popravách, už prešlo príliš veľa rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Registan je odveká križovatka obchodných ciest a dnes patrí pohľad na neho na to, čo musí každý človek v Uzbekistane zažiť. Námestie nie je veľké. Vymedzuje ho z ľavej strany Ulugbegova medresa, oproti stojaca medresa Šer Dor a priestor uzatvára mešita Tilla Karí.

Prečítajte si tiež: Kirgizský Biškek. Parky, Lenin a šašlíky Čítajte 

Pri pohľade na Registan čas prestáva existovať. Je to tak krásne, že sa to nedá pochopiť obyčajným myslením. Mieša sa v ňom Orient, architektúra 15. aj 17.storočia, architektonické predstavy islamského umenia a je v ňom zakliata atmosféra, akú by sme inde márne hľadali.

Človek si uprostred námestia príde maličký, keď na neho padajú tiene samarkandských velikánov.

Medresy priťahujú turistov

V každej z medries našli dnes svoj domov umelci či remeselníci. Turisti (ktorých je tu z celého Uzbekistanu najviac) sa motajú starými nádvoriami niekdajších medries a pozerajú, čo by kúpili, aby naplnili svoje kufre suvenírmi.

SkryťVypnúť reklamu

Aj bez nakupovania je toto miesto krásne, pretože raz vidno ako šikovné ruky ryjú do bronzových tanierov, inokedy zase ako vznikajú stojany na korán z morušového dreva a o pár krokov vedľa nádherná miniatúra.

V medrese Šer Dor má svoj obchodík aj Bábur. Jeho meno evokuje vznešenosť indickej Mogulskej ríše, ktorej zakladateľ Bábur pochádzal zhodou okolností tiež z Uzbekistanu. Dnešný Bábur je muzikant a nie hocijaký, pretože by sa mohol pokojne pridať medzi samarkandské pamiatky.

Spoznal som ho náhodou a netušil som o ňom nič keď ma pozval do svojho útleho obchodíku a ukázal mi hru na tucet tradičných nástrojov. Ovláda ich niekoľko a každý ako majster.

Skromný, priam utiahnutý Bábur ako som sa neskôr dozvedel stretol niekoľkých prezidentov. Vždy, keď sa v Samarkande koná oficiálna návšteva, je to on, koho zavolajú, aby pre prezidentov či iných štátnikov zahral. V jeho rukách tak stále žijú staré nomádske tóny, ktoré sa kedysi dedili z pokolenia na pokolenie.

SkryťVypnúť reklamu

Bibi Chanum

Prezidentský bulvár spájajúci Registan s obrovskou mešitou Bibi Chanum patrí medzi najupravenejšie priestory celého Uzbekistanu. Práve sem totiž chodil do školy prezident Islam Karimov. Na čele krajiny bol od roku 1991, teda od momentu, kedy sa Uzbekistan stal nezávislou krajinou, až do svojej smrti v roku 2016.

Aj svoj hrob má tu v Samarkande, hoci domáci s jeho menom skloňujú upravený bulvár plný obchodíkov či čajovní a malých posedení.

Prečítajte si tiež: Almaty je duša aj srdce Kazachstanu. Čítajte 

Bibi Chanum zo začiatku 15.storočia patrila svojho času k najväčším mešitám sveta. Podľa legendy nesie meno manželky Timura Veľkého, ktorá chcela manžela prekvapiť, kým on dobýval svet. Veľkosť stavby bola tak obrovská, že nevydržala zemetrasenie a otrasy dokončili dielo skazy. Kupola sa zosypala, dnu sa nasťahovali holuby a miesto zívalo prázdnotou.

SkryťVypnúť reklamu

Vonku na nádvorí v tieni stromov posedávajú domáci a niektorí hľadia na obrovský kamenný stojan na korán. Stará povera hovorila, že ak chcela žena dieťa, musela ho podliezť a šťastena sa priklonila na jej stranu.

Na bazáre pulzuje život

Bazár Siob v tieni mešity je najživším miestom celého Samarkandu. Pulzuje od rána do západu slnka a ak potrebujete niečo kúpiť, nesmiete ho vynechať. Za jeho brány sa rozlieva niekoľko ulíc a na ich konci do seba zapadá niekoľko trhovísk.

Okolité obchodíky predávajú kuchynské potreby, oblečenie, uzbeckú vodku či koňak, topánky, čajové kanvice či drogériu. Na zemi posedávajú ženy s rozprestretými šatkami, kde naukladali prebytky z vlastných záhrad či sadov. Muži predávajú z rúk či dokonca z tašiek a tí šťastnejší majú vlastné obchodíky či pulty. Na nich sa ocitlo slávne samarkandské hrozno, obrovské melóny, granátové jablká, okrúhle chleby zvané non, koreniny, bylinky a kopce zeleniny.

SkryťVypnúť reklamu

Samarkand preslávilo sušené ovocie či oriešky a tie tu majú niekoľko uličiek. Každý kto do Samarkandu prichádzal si tu nakúpil sušené marhule (o tie najlepšie na svete súperí Samarkand s tureckým mestom Malatya), sušené hrozienka a niekoľko sladkostí.

Tie Uzbeci milujú a radi si ich doprajú pri nekonečných miskách čaju.

Uzbecké afrodiziakum

Koho pamiatky unavia, ide si oddýchnuť na obed. Samarkand má niekoľko reštaurácii, ktoré majú turisti radi, ale nechoďte do nich. Pohľadajte radšej miesta, kam chodia domáci. Niektorí dokonca varia priamo vo svojich domoch a môžete sa najesť u nich v záhrade.

Dobrou voľbou je tzv. „plov centrum“. Miesto, kde sa podáva tradičný uzbecký plov. V Uzbekistane neexistuje slávnejšie jedlo. Šašlíky domáci milujú a vedia ich dokonale pripraviť, ale keď príde reč na plov, Uzbeci by ho mohli jesť pokojne každý deň.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravuje sa v obrovských hrncoch, pretože plov sa nikdy nevarí na dve či tri porcie. Na stole pristane obrovský tanier plný plovu. Zdobí ho niekoľko hrozienok, dusené baranie mäso, malé prepeličie vajcia, kúsky mrkvy, zeleniny a podáva sa k nemu samarkandský chlieb a nekonečné misky zeleného čaju.

„Na konci ešte vypijeme aj olej a masť, ktorá po plove zostane,“ uškŕňa sa Usmat. „Je to uzbecké afrodiziakum,“ smeje sa.

Mauzóleum Šáh-i-Zinda

Samarkand má svoj Gur Emir či Registan, ale medzi top pamiatky patrí aj mauzóleum Šáh-i-Zinda, teda mauzóleum „živého kráľa“. Týmto kráľom myslia domáci Kussáma ibn Abbása, bratranca proroka Mohameda, ktorý prišiel v Samarkande o život a podľa legendy si vzal svoju odťatú hlavu a zostal žiť v podzemných priestoroch mesta.

SkryťVypnúť reklamu

K mauzóleu stúpa séria schodov. Na lavičke pri mešite sedia uzbeckí dedkovia ako vystrihnutí zo starých cestopisov. Ak by táto scéna bola odfotená v čiernobielom, pokojne ju mohol svojho času zažiť aj Sven Hedin, posledný veľký cestovateľ a objaviteľ málo známych oblastí Perzie, Strednej Ázie a Tibetu.

Starí muži s dlhými bradami, oslovovaní na prejav úcty titulom „aksakal,“ s dlhými kabátmi až po členky a na hlavách s hranatými ťubeťejkami, pestro vyšívanými alebo tkanými čiapkami. Zhovárajú sa a z pohľadu na nich vyžaruje niečo zvláštne a príjemne.

Hlavnú ulica Šáh-i-Zinda tvoria okázalé mauzólea rodiny Timura Veľkého. Každé je iné, inak zdobené, inak farebne ladené, no v každom je dokonalé a pietne ticho. Pútnici kráčajú ďalej až k miestu ukrývajúcemu sa za ťažkou drevenou bránou. Brána do raja. Vedie k hrobke Kussáma ibn Abbása a každý, kto k nej príde, tu zotrvá v modlitbe.

SkryťVypnúť reklamu

Zapadajúce slnko rozžiari odtiaľto panorámu Samarkandu. To je ten správny čas na to, aby si človek pohľadal miesto v starom karavanseraji (hostinci, v ktorom odpočívali karavány), objednal si šašlík, kanvicu čaju s tradičnou miskou a nechal lietať svoje myšlienky po Samarkande.

Tomáš Kubuš bloguje aj na kubus.blog.sme.sk a má facebookovú stránku Prach ciest a batoh plný snov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike
 2. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 3. Šliapnuť do pedálov – a ide sa na to!
 4. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 8. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 1. J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov
 2. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 3. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
 4. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Industriálna Spilka Offices je súčasťou Týždňa zelených budov
 7. Hagyari: Som pripravený intenzívne a tvrdo pracovať
 8. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 467
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 201
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 836
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 444
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 3 035
 6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 245
 7. Rozbolí vás žalúdok zo studenej vody? Najväčšie mýty o trávení 1 881
 8. Viete, ktorá je najvzácnejšia komodita? Budete prekvapení! 1 768
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (1): Arabská pevnosť, katolícka katedrála a gigantická koncentrácia skleníkov
 2. Ľuboš Vodička: Hrady české, moravské a sliezske: Bítov
 3. Aleš Tvrdý: Durban ma privítal "vo veľkom štýle"
 4. Nikoleta Čáková: Púť na koniec sveta II. (Finisterre Camino)
 5. Vladimír Benčík: Malta 1/3 – návšteva u „hadích kňazov“ s dlhými lebkami
 6. Blanka Ulaherová: Konečne opäť Bosna
 7. Martin Majzlan: Skaza a tragédia Aralského jazera
 8. Aleš Tvrdý: Vlakom po Európe
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 14 994
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 12 826
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 413
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 209
 5. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 045
 6. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 4 959
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 519
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 3 546
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu