SME

Desať tipov na slovenskú víkendovú romantiku

Krásu môžete nájsť pod zemou, v meste i v horách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čičmany

Rázovitá dedinka leží v kotline Strážovských vrchov, takmer pri prameni rieky Rajčianky. Najväčším lákadlom Čičmian sú typické zruby - domčeky z dreva, ktoré sú zdobené pravidelnou ornamentálnou výzdobou.

Obvyklé sú najmä špirály, kríže, vlnovky alebo motívy kohúta a páva. Pôvodne jednoduché ornamenty tvorili ženy, ktoré hlinou a neskôr aj vápnom zdobili nárožia domov. Ozdobné motívy sa postupne komplikovali a v 19. storočí prenikli na celý exteriér neomietnutých domov.

V roku 1977 sa časť dediny stala pamiatkovou rezerváciu, aby sa uchoval jej pôvodný kolorit. V obci nájdete múzeum, ktoré mapuje spôsob zdobenia a dejiny obce. Nachádza sa v Radenovom dome, kde je i výstava krojov.

SkryťVypnúť reklamu

Arborétum Mlyňany

V jednom z najväčších parkov v strednej Európe nájdete najväčšiu a najbohatšiu zbierku vždyzelených a cudzokrajných rastlín a drevín na Slovensku.

Vyše 2300 druhov rastlín je tematicky usporiadaných podľa miesta pôvodu. Po trojici náučných chodníkoch môžete zažiť ochutnávky atmosféry východnej a strednej Ázie, Kaukazu, ďalekého Východu, či Severnej Ameriky.

Arborétum Mlyňany sa nachádza v okrese Zlaté Moravce, v Podunajskej pahorkatine, v katastri dvoch obcí- Vieska nad Žitavou a Tesárske Mlyňany.

Milovníci ruží si prídu na svoje v srdci arboréta, časti známej aj pod názvom Ambrózyho park. Nachádza sa tam neoklasicistický kaštieľ s vežou so unikátnou zadnou bránou. Každý kameň, ktorý bol použitý na jej výstavbu, bol privezený z iného slovenského lomu.

SkryťVypnúť reklamu

Park založil Štefan Ambrózy - Migazzi v roku 1892. Verejnosti je prístupný v mesiacoch apríl až september. Najkrajší je v mesiacoch máj a jún, kedy rozkvitnú exotické druhy kvetín.

Prečítajte si tiež: Arborétum Mlyňany: Kráľovstvo cudzokrajných drevín Čítajte 

Súľovské skaly

Na Slovensku nie je veľa ľahko prístupných a natoľko malebných miest, ako sú Súľovské skaly. Už pár kilometrov po odbočke z hlavnej cesty medzi Považskou Bystricou a Bytčou sa nad dolinou ukáže prekrásna scenéria.

Skalné útvary, vežičky a hrebienky sú výstižne pomenované ako Organy. Ich súčasťou je aj vychýrený trinásťmetrový otvor zavŕšený lomeným oblúkom - Gotická brána.

Na vrchole pomerne nenáročného výstupu možno objaviť Súľovský hrad. V porovnaní s inými slovenskými zrúcaninami je výrazne menší, no po troche úsilia je návštevníkom odmenou výhľad na ďalšie časti Súľovských vrchov a kotlinu.

SkryťVypnúť reklamu

Banská Štiavnica

Štiavnica, to nie je iba monumentálny morový stĺp. V úzkom údolí sa zbiehajú kostoly, paláce bohatých ťažiarov a meštianske domy.

Nad strmými úbočiami kopcov sa zas nad nimi krčia malé banícke domčeky. Takmer nedotknutú architektúru spájajú romantické uličky. Nečudo, že Štiavnicu nájdete aj na zozname UNESCO.

V Štiavnici je všetko hore alebo dole kopcom, každé zdolané "poschodie" sa odvďačí unikátnym výhľadom. Rozhodne sa oplatí navštíviť štiavnickú kalváriu na kopci Scharfenberg, ktorá patrí medzi najkrajšie barokové kalvárie Európy.

Takzvané Strieborné mesto a jeho okolie ponúka bohatý kultúrny život, ale aj ochutnávku baníckej minulosti. Do podzemia môžete sfárať vyzbrojení plášťom, helmou a baníckou lampou.

SkryťVypnúť reklamu

Tajchy v okolí sú harmonicky zrastené s prírodou a ponúkajú prírodné kúpanie, člnkovanie, rybačku, v zime korčuľovanie a romantické prechádzky. Nečudo, že práve v Štiavnici sa Andrej Sládkovič zamiloval do Maríny.

Prečítajte si tiež: B.Štiavnica: Záujem o mesto sa historicky zvýšil Čítajte 

Dražovský kostolík

Prechádzkou po štrkom vysypanej cestičke sa ocitnete na malej lúke s osamelým kostolíkom. Kostol, ktorý stojí na skalnatom kopci je zasvätený svätému Michalovi Archanjelovi.

Stojí na jednom z výbežkov Tríbečského pohoria, na ceste medzi Nitrou a Topoľčanmi a je dominantou okolia.

Pri dobrom počasí ponúka krásny výhľad na okolité polia, blízku Nitru i malé dedinky črtajúce sa v diaľke.

Park tmavej oblohy Poloniny

Kým väčšina miest a hradov v noci láka turistov vďaka masívnemu osvetleniu, Poloniny v najvýchodnejšom cípe krajiny lákajú na tmu.

SkryťVypnúť reklamu

V Parku tmavej oblohy Poloniny možno vidieť na vlastné oči astronomické javy, ktoré ste videli len na obrázkoch. Voľným okom možno vo Vlčích horách vidieť asi 2-tisíc hviezd. Pre porovnanie, v mestách je to len dvesto a vo veľkomestách približne dvadsať.

Výborne vidieť Mliečnu cestu, takzvané zodiakálne svetlo a ďalšou vzácnosťou je takzvaný protisvit, čiže mierne zjasnenie oblohy v mieste ležiacom oproti polohe Slnka.

Bojnice

Bojnický zámok patrí k najkrajším a preto aj najnavštevovanejším zámkom na Slovensku. Vďaka za patrí veľkorysosti grófa Jána Pálfiho, ktorý sa pri jeho prestavbe na prelome 19. a 20. storočia nechal inšpirovať francúzskymi hradmi na rieke Loira.

Dnes je zámok spolu s množstvom atrakcií, veľkým parkom, zoologickou záhradou a príjemnými kúpeľmi obľúbeným miestom romantických výletov, či víkendových pobytov.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Čo vidieť a robiť v Bojniciach? Čítajte 

Kvačianska dolina

Kvačianska dolina je výborným miestom na príjemnú prechádzku v malebnom horskom prostredí. Súčasťou scenérií náučného chodníka Prosiecka a Kvačianska dolina je skalný útvar Jánošíkova hlava, rokliny, vyhliadky na dolinu a dvojica rozprávkových mlynov Oblazy.

Mlyny v minulosti chradli, až sa takmer stali zrúcaninami. Od roku 1980 však pamiatkari začali vidiecku architektúru zachraňovať a dnes si návštevníci môžu na vlastné oči pozrieť technológiu mletia múky starodávnym spôsobom.

Ukážku robia dobrovoľníci, ktorí sa každoročne na tomto mieste striedajú. Žijú pritom presne ako za starých čias - uprostred prírody a bez elektriny.

Šumiaca voda v hati, malebné drevené stavby a nádherná okolitá príroda zanechá v každom návštevníkovi hlboké stopy.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kvačianska dolina: Pri mlyne vyrastie nový ovocný sad Čítajte 

Demänovská ľadová jaskyňa

Trvalá ľadová výplň, bizarné a mohutné tvary podzemných priestorov, vzácna jaskynná fauna a bohatá história.

Prvá zmienka je z roku 1672, no v záznamoch sa nehovorí o Demänovskej, ale Dračej jaskyni. J. P. Hain v nej totiž našiel kosti jaskynných medveďov a považoval ich za dračie.

Ak sa rozhodnete navštíviť tento prírodný skvost, pôjdete v šľapajach slovenských velikánov. Na stenách jaskyne môžete nájsť podpisy Hodžu či Chalupku.

Chodby sú riečne modelované a nájdete tu Čiernu galériu, Jazernú i Medvediu chodbu, kopu dómov - Štrkový, Veľký, Belov, Halašov aj Dóm trosiek. Nádherná ľadová výzdoba krášli spodné časti jaskyne, najmä Kmeťov dóm. Na viacerých miestach sa zachovala pôvodná výplň v podobe stalaktitov i stalagnitov. Prehliadka jaskyne trvá 45 minút.

SkryťVypnúť reklamu

Do jaskyne sa radšej poriadne oblečte, ani v najhorúcejšom lete tu totiž nevystúpi teplota nad 3 stupne Celzia.

Prečítajte si tiež: Jaskyniari zažili najlepšiu letnú sezónu Čítajte 

Havránok

Liptovské brehy Váhu obývali ľudia už na úsvite dejín. Archeológom sa podarilo vďaka systematickej práci odkryť pozostatky po dobe železnej a rímskej.

Tieto miesta zaznamenali svoj najväčší rozmach počas keltského osídlenia. V roku 1991 bolo nálezisko na Havránku vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Archeoskanzen Havránok je najvýznamnejšia archeologická lokalita na Liptove. Navštíviť ho znamená jedinečnú príležitosť dotknúť sa našej najstaršej histórie.

Príťažlivý areál archeologického parku pozostáva zo skupiniek dobových stavieb. Na začiatku trasy stojí pôvodná veža rímskokatolíckeho gotického kostola Blahoslavenej Panny Márie v Liptovskej Mare. Originálna stavba padla za obeť výstavbe priehradného jazera, jej majestátna kópia uzatvára dolnú časť liptovského skanzenu v Pribyline.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z najpôsobivejších miest na prehliadkovej trase je obetná šachta, v ktorej sa našli pozostatky ľudských obetí dávneho kultu. Kosti mali stopy po rituálnom mučení a sú spomienkou na starodávne časy, kedy si uzmierenie s božstvami vyžiadalo životy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 161
  2. Každý piaty zomrie 8 927
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 775
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 658
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 840
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 211
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 070
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 715
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 663
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 770
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 158
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 218
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 569
  1. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  2. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu