Môže mať malé dieťa vlastnú príručnú batožinu? A čo s kočíkom pred nástupom do lietadla? Zvlášť na leteckú prepravu s malými deťmi je dobré sa dôkladne pripraviť.
1. Najmenší
Zadarmo cestujú obyčajne lietadlom deti do dvoch rokov, ktoré sa v leteckej terminológii nazývajú infanti. Nie však vo všetkých spoločnostiach. „Deti do dvoch rokov platia desaťpercentnú tarifu,“ povedala Vladimíra Dufková z Travel service. Infanti nemajú nárok na vlastné sedadlo, sedia v lone rodiča a musia byť pripútané špeciálnym detským pásom, ktorý poskytuje zadarmo letecká spoločnosť. „Spoločnosť Ryanair však napríklad umožňuje cestovať na vlastnom sedadle už aj dieťaťu od 1. roka, ak mu rodičia vopred kúpili detský bezpečnostný pás a je ním pripútané,“ informovala hovorkyňa Letiska Milana Rastislava Štefánika Veronika Ševčíková.
2. Jedlo a batožina
Batoľaťu do dvoch rokov, ktoré cestuje zadarmo, nemôžete vziať na palubu vlastnú príručnú batožinu a nebude mať nárok ani na občerstvenie. „Dá sa však objednať za príplatok,“ spresnila Dufková. Možnosť objednať si špeciálne jedlo pre deti – baby meal – letecké spoločnosti poskytujú, záleží na cestovnej kancelárii, či si túto službu pre charterový let objedná.

3. Tekutiny
Veľa otázok vyvolávajú v posledných rokoch bezpečnostné obmedzenia týkajúce sa prepravy tekutín. Všeobecné pravidlo znie, že tekutiny musia byť v samostatných nádobách s objemom najviac 100 mililitrov a tie musia byť zabalené v priehľadnom uzatvárateľnom vrecku s objemom do jedného litra. Pre deti to však neplatí. Batoľaťu môžete vziať do lietadla aj tekutú detskú stravu vo väčšom balení, ako je 100 mililitrov. „Avšak najviac také množstvo tekutín, ktoré je potrebné pre bábätko počas letu,“ zdôraznila Ševčíková. Mamičky už nemusia detskú stravu počas kontroly ochutnávať alebo skúšať na pokožke. „Ako detské nápoje nemožno prepraviť napríklad nápoje typu kokakola.“
4. Lieky
Výnimka platí aj na lieky. Kvapky do nosa alebo očí, sirupy proti kašľu môžete prevážať aj bez lekárskeho predpisu v príručnej batožine.
5. Kočík
Ak si neviete predstaviť svoj pohyb po letiskovej hale s malým dieťaťom a batožinou na dva týždne, dobrá správa je, že kočík môžete mať pri sebe počas celého vybavovania na check-ine, pri prechádzaní bezpečnostnou kontrolou, až kým nenastúpite do lietadla. Kočík odovzdá cestujúci buď na check-ine a prepraví sa ako zapísaná batožina, alebo si ho vezme až k lietadlu. Tam ho odovzdá pozemnému personálu, ktorý ho naloží do nákladného priestoru lietadla. Cestujúci rodič sa k nemu dostane hneď po vystúpení z lietadla. „Kočíky sa na letoch spoločnosti Air Explore prepravujú bezplatne, nad rámec limitu zapísanej batožiny,“ povedal riaditeľ pozemnej prevádzky spoločnosti Július Sedláček.
6. Autosedačka, vozík
Niektoré letecké spoločnosti vám bezplatne prepravia aj ďalší kus detskej potreby, napríklad autosedačku. „Bezplatne sa v našej leteckej spoločnosti prepravujú kočíky, detské postieľky, sedačky pre deti a invalidné vozíky. Detské kočíky musia byť zabalené do ochranného obalu alebo ochrannej fólie,“ spresnila Dufková.
7. Prebaľovacie pulty
S prebalením bábätka na palube lietadla by ste nemali mať problém bez toho, aby ste obťažovali ostatných cestujúcich. Toalety lietadiel sú vybavené prebaľovacími pultmi.Na bratislavskom letisku je v špeciálnej miestnosti pre matky s deťmi okrem prebaľovacieho pultu k dispozícii aj sprcha a možnosť ohriatia detského jedla.
8. Cumlík a žuvačka
Maličké deti obyčajne dobre znášajú let, turbulencie, ktoré dospelých desia, dojčatá uspávajú. Rodičia by však mali byť pripravení na to, že deti môžu mať problém so zmenou tlaku v lietadle, hlavne pri pristávaní. Tak ako dospelým im môže zaľahnúť v ušiach, čo môže prerásť aj do bolestí. Menším deťom pomôže v takýchto prípadoch fľaša s pitím alebo cumlík, starším žuvačka.
9. Presné miesto
Skúsenejší cestovatelia s deťmi odporúčajú nastupovať do lietadla medzi poslednými, aby sa vyhli čakaniu na odlet. Vyberajú si predné sedadlá, kde je viac miesta a odkiaľ môžete po pristátí lietadla medzi prvými vystúpiť. Niektoré lietadlá majú vyhradené miesta pre matky s deťmi, informujte sa o nich.
10. Pas, občiansky
A nezabudnite na cestovné doklady . „V súčasnosti musí mať každé dieťa vlastný cestovný doklad – pas, od 15 rokov občiansky preukaz aj v prípade letov v rámci Európskej únie,“ doplnil Sedláček. Pozor, platnosť detských pasov pre najmenších je len dva roky. Do krajín, ako sú Egypt, Omán, Spojené arabské emiráty a iných, potrebuje dieťa navyše pas, ktorého platnosť vyprší šesť mesiacov po návrate z dovolenky.
Dovolenka s dieťaťom
Na našom portále www.dovolenka.sme.sk máme bohaté skúsenosti so zabezpečením dovolenky pre rodiny s deťmi. Obráťte sa na nás a s výberom aj s hladkým priebehom dovolenky vám radi pomôžeme.