SME

Precestujte zabudnutý uzbecký Taškent

Nenápadné mesto v tieni Samarkandu a Buchary.

Autor je cestovateľ a turistický sprievodca.

Kto kráča po Hodvábnej ceste, skôr či neskôr sa dostane do Uzbekistanu. Dnes je jej pomyselným srdcom, pretože tu žije atmosféra slávneho Samarkandu či legendárnej Buchary. Ako to však vyzerá v hlavnom meste krajiny v Taškente, ktoré bude navždy v ich tieni?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cesta do Taškentu má viacero stránok, najbyrokratickejšou je prílet na medzinárodné letisko. Dve tlačivá s colným vyhlásením, deklarovanie valút, prehliadka batožiny, jedna fronta, druhú fronta, tlačenica, teplo a chaos.

SkryťVypnúť reklamu

Až na záver sa niekto usmeje, privíta vás v Uzbekistane a následne sa o vás na parkovisku pobijú taxikári na svojich starých, sovietskych autách.

Na okamih milionárom

Mnohí návštevníci nedajú Taškentu šancu a nechajú sa zlákať vidinou legendárnych miest ako Samarkand, Buchara či Chiva. Môže trvať dlhšie, kým si Taškent zamilujete, ale môžete byť bez obáv, dôjde aj k tomu.

Že veci v Uzbekistane nebudú fungovať najjednoduchšie, ste zistili už tesne po príchode, no ďalšou chuťovkou je zámena peňazí. Oficiálny kurz v banke je tak nevábny, že kto vyslovene nemusí, peniaze nezamení.

„Uzbecké somy? Chceš?“ pýta sa taxikár. Zastaví pri pokútne vyzerajúcom dome, vezme si eurá a zmizne. Človek má aspoň ako takú istotu, pretože sedí v jeho aute, tak sa predsa musí vrátiť.

SkryťVypnúť reklamu

Taxikár prichádza s čiernou igelitkou v ktorej sú zväzky bankoviek viazaných po sto tisíc. Mafiánsky ladený začiatok, no čím dlhšie v Uzbekistane budete, tým to bude normálnejšie. „Teraz je to dobré, už máme 5-tisícovú bankovku, pred pár rokmi bola najvyššou bankovkou tisícka (v prepočte asi 15 centov)“ smeje sa.

Historický, no bez patiny

Taškent v sebe nemá patinu histórie, ktorá by sa vyrovnala Samarkandu či Buchare, ale aj tu nájdeme zaujímavé historické miesta.

Pomyselnou jednotkou je areál Chošt Imom na prahu starého Taškentu. Oplatí sa vydať sa do prázdnych uličiek starého mesta. Sú spomienkou na Taškent pred sovietskymi plánovačmi a pred ničivým zemetrasením z roku 1966.

V uličkách je ticho. Občas sa nimi niekto prejde, umýva svoju starú Ladu alebo sa s plnými taškami vracia z bazáru.

SkryťVypnúť reklamu

Domy majú vysoké steny takmer bez okien a keď sa do niektorého z nich dostanete, ich krása vás ohromí. V centre domu leží nádvorie alebo malá záhradka so stromami, na ktorých dozrievajú marhule či granátové jablká. Naokolo sú izby.

Chošt Imom predstavuje veľké nádvorie, ktoré na sebe nesie významné stavby. Najstaršou je medresa Barak Chon zo 16.storočia a oproti nej stojí mešita Tilla šejch.

Medresa žije vlastným životom, udomácnili sa v nej tradiční remeselníci. Jeden vyrába drevené stojany na Korán, iný zas maľuje nádherné orientálne príbehy vtesnané na plátno, ďalší rytinou dekoruje bronzový tanier a všade sa ozýva rinčanie nástrojov.

Ako za starých čias, ibaže sem neprichádzajú karavany obchodníkov, ale občasní turisti.

Najmenej nápadná stavba celého námestia je paradoxne najdôležitejšia.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrýva sa v nej najstarší Korán na svete, ktorý patrí do éry kalifa Osmana a je mimoriadne vzácny. Z Bagdadu ho do Uzbekistanu doniesol Timur Veľký a v 19.storočí sa ocitol v Petrohrade, aby sa následne opäť vrátil do strednej Ázie.

Prečítajte si tiež: Kirgizský Biškek. Zelené parky, Lenin a šašlíky (cestopis) Čítajte 

Bazár s chuťou východu

Najživším miestom celého Taškentu je veľký bazár Čorsu. V starom ponímaní predstavuje štyri rieky, štyri cesty a teda križovatku ktorou každý musí prejsť. Preto na nej vzniklo trhovisko na prahu moderného a starého sveta.

Ruch vidno už z diaľky a keď sa tu ocitnete, na vlastnej koži pocítite krásny a podmanivý chaos východu. Hlavná časť bazára pripomína cirkusové šapitó s tyrkysovou strechou. Kým vonku vládne chaos, vo vnútri zavládne netradičný poriadok, ktorý je priam netradičný na strednú Áziu.

SkryťVypnúť reklamu

Čerstvé syry, jogurty, sušené jogurtové guľôčky, kvasené uhorky, namiešané šaláty, mäso, cestoviny či ryža. O poschodie vyššie majú sušené ovocie, oriešky a iné drobnosti. Až vonku na návštevníka čaká záplava ovocia a zeleniny.

Usmievaví Uzbeci sa predháňajú v ospevovaní svojho tovaru a neraz natiahnu ruku, aby vás pohostili. Úsmevy mávajú plné zlatých zubov. Dnes už veľmi v móde nie sú, ale počas sovietskej éry ich „musel“ mať každý.

Medzi najvoňavejšie časti Čorsu patrí časť, kde predávajú čerstvý chlieb. Nie taký, ako poznáme my, pretože v Uzbekistane sa jedáva okrúhly non. Každý má vlastnú značku a čerstvý je tak dobrý, že ho bez výčitiek zjete aj celý na posedenie.

Neďaleko odtiaľto na malom pahorku stojí Piatková mešita so svojimi sivými kupolami a medresa Kukeldaš. Dodnes sa v nej vyučuje, a aj počas mojej návštevy vo vnútri prísny učiteľ písal na tabuľu arabské písmenka. Žiaci prídu za chvíľku a výuka sa môže začať.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kazachstan. Najväčšie prekvapenie strednej Ázie Čítajte 

Galéria pamätníkov a zážitok z metra

Najmonumentálnejší priestor celého Taškentu je Námestie nezávislosti, teda Mustaqilik Maydoni. Kedysi nieslo meno Lenina, dnes park patrí viacerým pamätníkom.

Plačúca matka s večným ohňom spomína na obete vojen, v ktorých bojovali Uzbeci. Altánky s drevenými stĺpmi skrývajú ich mená a je ich priveľa. Socha sa považuje za jeden zo symbolov mesta a tak sa často pri nej fotia svadobčania. Aj teraz tu je krásna nevesta vo svojich bielych šatách.

O pár krokov ďalej sa kulisy zmenia na Monument nezávislosti. Kedysi na mieste stál Lenin a hľadel neurčito do diaľky, teraz tu sedí žena s malým dieťaťom na rukách.

Je ním novonarodený Uzbekistan z roku 1991, kedy podobne ako ostatné krajiny strednej Ázie získal svoju nezávislosť. Nad hlavami im stojí zemeguľa so zvýraznenou mapou Uzbekistanu, aby každý presne vedel, kde sa nachádza. Nechýba ani emblém so symbolmi krajiny - bájny vták homa, bavlna, obilie.

SkryťVypnúť reklamu

Neďaleko od pamätníkov stojí parlament aj hŕstka vládnych budov, preto sa po okolí poneviera hŕstka policajtov v tmavozelených uniformách, pod námestím sa ukrýva stanica metra. Taškent bolo dlhé roky jediným stredoázijským mestom s metrom, no dnes už premáva aj v kazašskej Almaty.

Metro si však naďalej drží status najstaršieho metra v regióne a dodnes je brané ako strategický objekt. Pri vstupe treba kúpiť lacný žetón, prehľadajú vás a vašu batožinu a upozornia, aby ste v žiadnom prípade nefotili. Priamo na peróne na vás dohliadne dežurnaja.

Stanice taškentského metra sú krásne, sovietske a hoci nemajú povesť moskovských staníc, stále cítiť, že patria do rovnakého obdobia a rovnakého štýlu. Určite sa oplatí na niekoľkých zastávkach vystúpiť a pokochať sa. Medzi najkrajšie stanice patrí Ališer Navoi alebo Kozmonavtlar.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Chudžand. Najhistorickejšie miesto Tadžikistanu Čítajte 

Vychýrená ázijská baranina

Pod sochou Timura Veľkého je živo. Neďaleká univerzita sem do parku prilákala desiatky študentov, miestna televízia natáča reportáž a maliar maľuje veľkého dobyvateľa. Uzbekistan má tri sochy Timura Veľkého. Jednu v Taškente, druhú v Samarkande a tretiu v Šachrisabze, neďaleko jeho rodiska.

Timur sa stále teší veľkej úcte, hoci na svojich výpadoch do okolitého sveta za sebou nechával priveľa krvi, ukázal sa aj ako umelec a staviteľ. Z jeho éry dodnes ťaží najmä Samarkand.

Za sochou stojí obrovský kolos, Hotel Uzbekistan bol kedysi jediným hotelom, kde sa mohli zahraniční turisti ubytovať. Dnes je to možné prakticky kdekoľvek.

Štvrť Mirobadskaja je takmer bez turistov. V okolitých panelákoch žije viacero Rusov či Kórejčanov, čo vysvetľuje ortodoxný kostol či kórejské potraviny. Neďaleko bazáru sa rozlieva ulička s niekoľkými malými podnikmi. Medzi nimi vyniká podnik bez mena.

SkryťVypnúť reklamu

Na jeho rohu stojí rozpálený gril s dreveným uhlím a na konci uličky sa otvorí skryté nádvorie. Sedí na ňom niekoľko mužov popíjajúcich vodku. Človek sa ocitá v rodinnom dome, kde si domáci si tu spravili príjemný biznis.

Na ihlu napichnú kúsky baranieho mäsa a o pár minút sú na stole geniálne šašlíky so šalátom, chlebom a kanvicami zeleného čaju. Nikde nedokážu pripraviť baraninu lepšie, než v strednej Ázii.

Na mesto padá noc a tu na nádvorí šašlíkového domu to krásne vonia. Tu človek pochopí, že Taškent nie je len nudným mestom, ale ak mu dáte šancu, odvďačí sa vám.

Tomáš Kubuš bloguje aj na kubus.blog.sme.sk a má facebookovú stránku Prach ciest a batoh plný snov.

Cestovanie

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 033
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 635
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 889
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 690
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 291
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 813
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 220
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 151
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  2. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  3. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  4. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  5. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  6. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  7. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  8. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 218
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 326
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 292
  4. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 174
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 891
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 806
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 029
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 582
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu