SME
Štvrtok, 16. september, 2021 | Meniny má ĽudmilaKrížovkyKrížovky

ROZHOVOR: Aké zážitky má z plavby loďou známa blogerka?

Alexandra Kováčová je známa blogerka a cestovateľka. Vyspovedali sme ju na tému plavby loďou.

(Zdroj: Alexandra Kováčová)

Alexandra sa na svojom blogu www.crazysexyfuntraveler.com netají tým, že má rada luxusné dovolenky, veľké hotelové rezorty a dobrý wellness. Precestovala už desiatky krajín a preto vie porovnávať. Dvakrát dokonca absolvovala plavbu loďou a my sme sa ju preto rozhodli na túto tému vyspovedať.

Dobrý deň Alexandra. V úvode by nás zaujímali stručné informácie o tom, kedy ste absolvovali plavbu loďou, kde to bolo a s akou spoločnosťou?

V marci 2013 som bola na týždennej plavbe s MSC Preziosa z Janova po Stredozemnom mori. Bola to úplne prvá Maiden Voyage plavba Preziosa lode všeobecne, aj prvá plavba po danej konkrétnej trase.

Skryť Vypnúť reklamu

MSC už malo predtým aj iné plavby, ale zastavovali v iných prístavoch. Takže toto bola novinka. Práve preto sme mali možnosť zažiť aj veľké oslavy v prístave. Všade boli samé kamery a vysielali to aj naživo v talianskych TV. Novú loď pokrstila herečka Sophia Loren. Prvú noc s nami ostala na lodi, lebo sme vyrážali až ráno po oslavách. Stretli sme sa aj s CEO MSC pánom Vagom, ktorý nás osobne previedol po celej lodi.

V máji 2015 som bola aj 11 dní na lodi Rachmaninov v Rusku. Plavili sme sa z Moskvy do Petrohradu po riekach a jazerách, nie po mori ako na lodi Preziosa. Hoci tam bola iná strava, iné destinácie a najmä iný jazyk, hodnotím to ako skvelý zážitok.

Prečo ste sa rozhodli na plavbu loďou vyraziť?

Pravdupovediac, dlhé roky som na plavbu loďou ani nepomyslela. Nenapadlo mi, že to môže byť zábavné aj pre mladšie generácie. Ale potom nám na konferencii v Janove rozprávali o novej lodi Preziosa, ktorá sa mala vydať na svoju prvú plavbu už o pár mesiacov.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď som videla fotky, to úžasné Aurea SPA a skvelé destinácie, hneď ma to dostalo a zmenila som názor. Človek môže navštíviť rôzne destinácie každý deň bez toho, aby musel baliť kufor a presúvať sa z hotela do hotela. Tak prečo to neskúsiť? Inak ako na lodi, to nie je možné.

Výhodou je, že bývate stále v tej istej kajute, no budíte sa na iných miestach. Počas dňa, keď loď zakotví v prístave, si môžete ísť pozrieť destináciu. Na základe toho viete posúdiť, či sa vám tam oplatí v budúcnosti vrátiť na dlhšie.

Aké ste mali z lode pocity, dojmy, zážitky?

MSC Preziosa bola nádherná, luxusná 18-poschodová loď. Všade boli obrovské kryštáľové Swarowski lustre, svetielka, naleštené výťahy a pekné koberce. Mala som aj väčšiu kajutu ako som čakala, dokonca aj s balkónom. Jedlo bolo veľmi dobré. Bufetové stoly ponúkajú bohatý výber, lebo si tam nájdete všeličo, veľa ovocia aj zeleninové šaláty.

Skryť Vypnúť reklamu

Zážitkov mám najviac z vírívky, bazénov a z masáží v SPA, kde som počas masáže mohla pozerať von oknom. Videla som, ako sa plavíme a v diaľke som mohla sledovať svetielka v prístave. Kde inde si môžem užívať masáž a súčasne vidieť more a rôzne prístavy, než na výletnej lodi?

Loďou Rachmaninov sme sa plavili po rieke, preto bola omnoho menšia ako MSC Preziosa, mala len 5 poschodí a 4*. Hoci nebola až taká luxusná, bola veľmi pekná.

Aké ste mali na lodi stravovanie? Bolo to len prostredníctvom bufetov?

Ako som spomínala, na MSC Preziosa sme mali väčšinou bufetové stoly, ale párkrát sme si zarezervovali aj večeru v a la carte talianskej reštaurácii. Tam bol väčší pokoj a keďže bola luxusnejšia, o každého z nás sa milo starali a hrala nám aj živá hudba.

Skryť Vypnúť reklamu

Na lodi Rachmaninov sme mali bufetové raňajky a na obed a večeru sme mali na výber z viacerých hlavných jedál. Dokopy to boli 4 chody a to, predjedlo, polievka, hlavné jedlo a dezert. Musím uznať, že na obidvoch lodiach sme si riadne pochutnali a všetci sme kilo či dve pribrali. Nemali problém nachystať mi aj špeciálne vegánske jedlá na požiadanie.

Čo vám na plavbe loďou naopak najviac vadilo?

Keď tak rozmýšľam, nevadilo mi vôbec nič. Nevýhodou však bolo, že sme boli na MSC lodi koncom marca, čiže bola ešte dosť zima. Navyše vonku na palube aj na mojom balkóne celkom fúkalo, čiže na kúpanie vo vonkajšom bazéne to veľmi nebolo. Nabudúce pôjdem na loď určite v teplom počasí, nech si naplno užijem aj bazén a opaľovanie.

Mnoho ľudí si myslí, že plavba loďou je podstatne drahšia záležitosť ako klasická dovolenka. Keďže Vy veľa cestujete, mohli by ste to porovnať?

Skryť Vypnúť reklamu

Plavba loďou stojí na týždeň približne toľko, ako iná bežná dovolenka. Samozrejme to závisí od lode, destinácie a od toho, koľko denných výletov si rezervujete. Výhodou je, že plavby loďou sa dajú nájsť aj s dobrými zľavami buď first minute alebo last minute a potom môže byť cena ešte lacnejšia ako niekde v hoteli.

Ako vyzerala vaša kajuta? Necítili ste sa tam stiesnene?

Vôbec nie. V Preziose som mala veľkú manželskú posteľ a veľa miesta okolo postele, dokonca aj gauč, stoličky a dva stoly. V Rusku som mala spoločnú kajutu s mamou, ktorá spala na gauči a ja na posteli. Moje izby na obidvoch lodiach boli asi také veľké ako bežné izby v hoteli. Určite to závisí od konkrétnej lode a od toho, aký typ izby si zaplatíte. Väčšie kajuty stoja samozrejme viac peňazí. Ale na druhej strane je pravda, že v kajute sme sa len sprchovali a spali, inak sme boli v iných častiach lode alebo mimo nej na výletoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako vyzeral váš bežný deň počas plavby? Čo ste robili na lodi a mimo lode?

Neviem, či sa to dá zovšeobecniť, ale plavili sme sa prevažne v noci a vždy ráno alebo doobeda sme dorazili do nového prístavu. Takže často sme mali raňajky aj večere na lodi. Ráno som vždy z balkóna sledovala ako prichádzame do prístavu. Počas dňa sme boli na výlete mimo lode a večer som si na lodi vychutnávala SPA.

Zúčastňovali ste sa aj nejakého animačného programu alebo podobnej zábavy?

Áno, na MSC sme sa občas večer započúvali do koncertu na klavíri alebo sme cez deň cvičili v bazéne. Keďže je moja mama za každú srandu, na lodi Rachmaninov sa mi každý večer postarala o program. Dobrovoľne-nasilu som s ňou musela počúvať karaoke, zúčastňovať sa súťaží, divadla a v bare počúvať aj ruskú živú hudbu. Bola to fakt zábava. Hlavne to karaoke, kde často návštevníci vedeli spievať lepšie ako samotná speváčka.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemali ste na lodi nejaké obavy? Mnoho ľudí sa bojí lodnej dopravy a rôznych morských chorôb.

Vôbec som sa nebála. Ja lode milujem, a to v rôznych veľkostiach - od maličkých člnov až po takéto obrovské, niekoľkoposchodové výletné lode. Skoro celá plavba bola úplne v poriadku a nebolo ani cítiť, že sme sa pohybovali, až som sa niekedy musela fakt presvedčiť a vykuknúť z balkóna, čo vidím. Citeľný pohyb bol jedine vtedy, keď sme vyrážali a kotvili v prístave. Akurát počas druhej noci plavby okolo Neapolu bola niekde neďaleko búrka. Tým pádom boli dosť veľké vlny a počas prechádzania po lodi to s nami hádzalo z jednej strany na druhú. Predstava večere sa vtedy javila celkom vtipne. Nebolo zle ani ľuďom okolo mňa, ani mne. Ja morskou chorobou našťastie netrpím.

Skryť Vypnúť reklamu

Často cestujete sama. No už ste spomínali, že na lodiach ste mali spoločnosť. Máme totiž aj zákazníkov, ktorí nemajú s kým na plavbu vyraziť a myslia si, že nemá zmysel, aby išli sami. Čo Vy na to?

Ja by som na výletnú loď išla pokojne aj sama, to nie je problém. Som zvyknutá cestovať sama a aspoň prídem na iné myšlienky. Navyše, na lodi je veľa ľudí, takže sa dá ľahko zoznámiť s niekým novým. Sú tam aj atrakcie a rôzne koncerty a vystúpenia, kasíno a podobne, takže sa určite nebudete nudiť ani večer.

Na MSC Preziosa som bola so známymi. S kamarátkou Američankou, kamarátom Britom a s pár Talianmi. Každý z nás mal však svoju izbu a videli sme sa len počas výletu a na večeri. Inak sme si plavbu užívali aj samostatne. Na lodi po Rusku som bola s mamou, ktorú som tam pozvala na jej narodeniny.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo všetko ste počas plavby videli a čo si budete najviac pamätať?

S Preziosou sme vyrazili z Janova, nasledoval Neapol a s ním spojený malý výlet na slávny ostrov Capri. Na juhu Talianska za zmienku stojí ešte Messina a Taormina, o ktorých som dovtedy ani nepočula, ale sú to prekrásne miesta. Ďalej La Goulette v Tunise a nakoniec moja milovaná Barcelona. To je na lodi ďalšia výhoda, že niektoré destinácie sú tak od ruky a tak maličké, že by ste sa tam asi inak ani nevybrali.

To isté sa nám stalo na lodi Rachmaninov, keď sme išli z Moskvy do destinácií ako Uglich, Yaroslavl, Goritsy, Kizhi, Mandrogi a nakoniec Petrohrad. Všetky tieto a aj iné mestečká, ktoré lemovali našu plavbu, by som inak nenavštívila. Navyše Kizhi je unikátny ostrov, kde sa dá len veľmi ťažko dostať. Najviac si z oboch plavieb budem pamätať tie rána, keď som stojac na balkóne videla vždy nové miesto.

Skryť Vypnúť reklamu

Je niečo, čo odporúčate cestovateľom, aby si na loď určite zbalili? Na čo nezabudnúť?

Určite plavky a aj oblečenie na rôzne príležitosti. Niečo pekné na večeru, ale aj niečo proti vetru, lebo aj v teplom počasí môže na lodi viac fúkať. K tomu hlavne dobrú náladu a otvoriť sa všetkému, čo príde. Jednoducho sa nechať unášať prúdom :)

Zopakovali by ste si ešte takúto plavbu loďou? Ak áno, kam by ste najradšej vyrazili?

Na 100% by som na plavbu loďou išla opäť. Je to skvelá luxusná dovolenka, kde sa o nič nemusíte starať. Práve naopak, bude o vás skvele postarané.

Ak by som mala niekam znovu vyraziť, vybrala by som si plavbu po Karibiku. No nebránim sa spoznávaniu a som otvorená rôznym možnostiam.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Ašot Haas v Bratislave: Nenechajte si ujsť umelecký zážitok
 3. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 4. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 5. Radosť zachytiť tieto krásne krivky
 6. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 7. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 8. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 9. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 10. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 1. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 2. Pápež František požehnal základný kameň novej nemocnice
 3. Ašot Haas v Bratislave: Nenechajte si ujsť umelecký zážitok
 4. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 10. ŠKODA prišla s unikátnou platformou
 1. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 9 154
 2. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 5 991
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 911
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 754
 5. Mayo Galuška praží extra kávu, oligarcha Hodorovský je Mr. Krach 2 799
 6. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 2 259
 7. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 842
 8. Prvá dáma festivalu 1 711
 9. Za koľko zradil Judáš Ježiša podľa dnešných peňazí? 1 677
 10. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 1 554
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu