Bratislava 6. mája (TASR) - Najbežnejšími vírusovým ochoreniami, ktoré si dovolenkár môže priniesť zo zahraničia a veľakrát si neuvedomuje ich nebezpečnosť, je žltačka typu A a B. Pred cestou do zahraničia je podľa odborníkov potrebné sa zaočkovať.
"Vírus vyvoláva zápalové ochorenie pečene, ktorého priebeh môže byť ľahší a viesť až k úplnému uzdraveniu, ale aj ťažký, s doživotnými následkami," povedal dnes novinárom Jiří Beran z Kliniky infekčných ochorení Fakultnej nemocnice v Hradci Králové. Upozornil, že najťažšie prípady sa môžu skončiť smrťou.
Pravdepodobnosť nákazy závisí od dĺžky pobytu a hygienického zabezpečenia miesta pobytu turistov. Návštevníci luxusných hotelov vo veľkých rekreačných komplexoch majú nižšiu pravdepodobnosť nákazy, ako keď sa človek "postaví s vystrčenou rukou na kraj Bratislavy a plánuje dovolenkovať na Blízkom východe". Nebezpečné sú však aj bungalovy či dovolenkové kempové mestečká, riziko podstupujú aj turisti odkázaní na vlastnú stravu, dodal Beran. Najohrozenejšími sú dovolenkujúci na Blízkom východe, severe Afriky, v juhovýchodnej Ázie, no žltačka sa vyskytuje aj v obľúbených destináciách ako Chorvátsko či Bulharsko.
Najúčinnejšou formou ochrany proti žltačke je podľa Berana očkovanie kombinovanou vakcínou, teda očkovacou látkou chrániacou pred žltačkou A aj B zároveň. Vakcína proti žltačke je na lekársky predpis. Pozostáva z troch dávok a pri dodržaní očkovacej schémy - prvá dávka 0. mesiac, ďalšia o mesiace neskôr a posledná po pol roku, poskytuje celoživotnú ochranu proti hepatitíde. Turisti, ktorí pred vycestovaním nestihnú dodržať prepísanú schému, môžu využiť skrátený 21-dňový proces s posilňovacou dávkou o rok. Jedna dávka stojí pre dospelého 2200 a pre dieťa približne 1400 korún.
Vírusom žltačky typu A, ktorá sa označuje aj ako ochorenie špinavých rúk, sa ročne nakazí 1,5 milióna ľudí. U dospelých má ochorenie zvyčajne ťažší priebeh. Chorý človek musí byť izolovaný dva až tri týždne. Beran ako príklad nebezpečnosti VHA uviedol muža, ktorý mesiac po návrate z dovolenky ochoreniu podľahol. Hepatitída typu B sa prenáša hlavne krvou a telesnými tekutinami. Vyžaduje dlhšiu dobu hospitalizácie a rekonvalescencie a môže prejsť do chronického štádia s trvalou invaliditou.