Košice/Dobšiná 5. mája (TASR) - Približne 200 hostí z Nemecka, Izraela, Maďarska, Rakúska, Česka a ďalších štátov očakávajú na 2. svetovom stretnutí Dobšinčanov, ktoré mesto Dobšiná pripravuje na turíčne sviatky 13. - 15. mája.
Tradíciu založili v roku 2000. Keďže prvé stretnutie malo veľký ohlas, rozhodli sa v ňom pokračovať každých päť rokov, informoval dnes na tlačovej konferencii otec myšlienky Jozef Červinka z prípravného výboru.
Podľa Terézie Balážikovej z Mestského úradu v Dobšinej kontakty na rodákov v zahraničí získali od starších obyvateľov tohto mesta s bohatou baníckou tradíciou. Do prípravy stretnutia sa zapojilo aj dobšinské banícke združenie Bratstvo. Rodákov privítajú kultúrnym programom miestne školy a folklórne súbory, vystúpenia dychových hudieb a mažoretiek. Konať sa budú bohoslužby a odmenia aj zaslúžilých baníkov.
Stretnutie vyvrcholí v nedeľu 15. mája baníckou veselicou. Podľa organizátorov pripravili pre rodákov okrem suvenírov pripomínajúcich Gemer a jeho bohaté prírodné a kultúrne pamiatky aj kulinársku špecialitu zemiakový koláč - grulikuchen.
Keďže v 13. storočí prišli do Dobšinej baníci z rôznych častí Nemecka, vznikol z ich nárečí nový miestny nemecký dialekt bulenerčina.
Dobšiná s bohatou históriou, prírodnou scenériou a baníckymi tradíciami vstúpila do dejín v 13. storočí ako slovenská osada založená rodom Bebekovcov. Známa je lýceom, na ktorom študovali naše významné osobnosti ako Pavol Jozef Šafárik, Juraj Palkovič, Pavol Dobšinský či Karol Kuzmány. V roku 1680 postavili v Dobšinej prvú vysokú pec na Slovensku. Pre turistov je vstupnou bránou do národného parku Slovenský raj, bohato navštevovaná je svetoznáma Dobšinská ľadová jaskyňa.