BERLÍN/DALLAS/MOSKVA. Spomienkou na pád Berlínskeho múru je od 9. novembra 2001 Svetový deň slobody. vyhlásil ho bývalý americký prezident George W. Bush. Berlínsky múr rozdeľoval Berlín od 13. augusta 1961 do 9. novembra 1989 ako dôsledok ll. svetovej vojny a súperenia Sovietskeho zväzu so Západom.
Jeho pád súvisí s perestrojkou v ZSSR a hromadnou emigráciou obyvateľov NDR do kapitalistického Západného Nemecka. Od polovice augusta 1989 sa východonemeckí turisti v Maďarsku nevrátili domov ale cez odchýlenú železnú oponu odišli cez Rakúsko na Západ. Ďalší ich nasledovali cez východonemecké veľvyslanectvo v Prahe a vo Varšave.

Novým šéf Zjednotenej socialistickej strany Nemecka (SED) sa stal Egon Krenz namiesto Ericha Honeckera. Informácie o jednoduchšom vydávaní víz do NSR sa v skreslenej podobe objavili 9. novembra večer a mnoho východných Nemcov to pochopilo ako možnosť okamžite legálne prejsť cez Berlínsky múr.
Pohraničníci, ktorí ešte nevedeli o nových pravidlách na vycestovanie, sa pokúšali odohnať zhromaždených, ale čoskoro museli ustúpiť a otvorili priechody.
Za dva dni 10.-12. novembra sa na Západ vybrali asi dva milióny východných Nemcov. Oficiálna demontáž múra sa uskutočnila v januári 1990. Niektoré jeho časti ponechali ako turistickú atrakciu, ktorá do Berlína každoročne priťahuje desaťtisíce návštevníkov.