SME

Zrúcaniny

Banskobystrický kraj

Bzovík, Bzovík

Prístup: Autobusom z Krupiny do Bzovíka. Hrad leží hneď za obcou a je viditeľný už pri príchode. Parkovať môžete priamo na ceste alebo odbočke pri objekte.

Čabraď, Čabradský Vrbovok

Prístup: Autobusom z Krupiny sa dostanete do Čabradského Vrbovka. Odtiaľ môžete ísť dva kilometre poľnou cestou autom alebo pešo, potom po kamenistej ceste na dno meandra riečky Litava k osamelým budovám (zaniknutá obec Čabraď) a hradnou cestou k zrúcanine - 1 a 1/4 h. Iná možnosť je z obce Drienovo proti toku Litavy - 1 a 1/2 h. Na lúke pod hradom je budova lesnej správy, pri ktorej je pripravené miesto na táborenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Divín, Divín

Prístup: Do Divína sa dostanete autobusom z Lučenca alebo vlakom z Lučenca do Mýtnej a odtiaľ autobusom do Divína. Na hrad sa dostanete krátkym výstupom po chodníku z obce. Obec pripravuje sprievodcovskú činnosť po miestnych historických pamiatkach s výkladom. V trase je hrad, kaštieľ, kostol, kaplnka svätej Anny, fara s najstaršími slnečnými hodinami v Novohrade, cirkevná škola, ktorá je historickou pamiatkou.

Pripravované podujatia:

23. júla - stretnutie rodákov a tanečná zábavu

24. júla - štvrtý ročník streľby z historickej kuše a počas celého dňa vystúpenie historického šermu Sokoliari, lukostreľba, heligonkári, skupina Kapucíni so Stanom Šáškym

25. júla - púť ku Kaplnke svätej Anny

24.- 25. júla - jarmok ľudových remesiel na nádvorí kaštieľa

SkryťVypnúť reklamu

Dobrá Niva, Dobrá Niva

Prístup: Autobusom zo Zvolena alebo Krupiny do Podzámčoka. Z obce na hrad smerom na sever vedie neznačkovaná poľná cesta pod hradný vrch a hradnou cestou prídete za 5 minút k zrúcanine na vrchole kopca.

Fiľakovo

Zrúcanina hradu je v správe príspevkovej organizácie. Prvé spevňovacie práce na hrade boli vykonané už koncom 19. storočia. Ústav pamiatkovej starostlivosti pristúpil k rozsiahlejším rekonštrukčno-spevňovacím prácam v osemdesiatych rokoch 20. storočia. Mesto sprístupnilo hrad v roku 1993. Zrekonštruovaná je iba jedna bašta hradu, v ktorej je výstava venovaná dejinám hradu.

Prístup: Na hrad sa dostanete o niekoľko minút zo železničnej stanice Fiľakovo-zástavka starou hradnou cestou od západu, alebo zo stanice Fiľakovo najskôr po červenej a potom vľavo. Auto odporúčame nechať na parkovisku priamo v centre.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravované podujatia:

4. 6. MDD

26. 6. VI. Historické hradné hry

30. 7. Medzinárodný folklórny novohradský festival

12. - 14. 8. XV. Palócke dni

Otvorené: od 1. apríla do 31. októbra od 10.00 do 18.00 h

Vstupné: 50 korún pre dospelých, 20 pre deti a dôchodcov, zľavy na skupinové prehliadky: pre skupinu vyše desiatich osôb stojí jedna vstupenka 40 korún

Kontakt: 047/43 81 003, 43 82 810

Hajnáčka

Zrúcaniny sa týčia na zďaleka viditeľnom čadičovom brale priamo nad obcou, ktorá leží uprostred Cerovej vrchoviny asi 12 kilometrov od Fiľakova.

Prístup: Z Fiľakova autobusom. Zrúcaniny hradu sa týčia na zďaleka viditeľnom čadičovom brale priamo nad obcou, ktorá leží 12 kilometrov od Fiľakova. Zo stredu obce krátkou odbočkou zo zelenej priamo na hrad.

SkryťVypnúť reklamu

Muránsky hrad, Muráň

Prístup: Turistickým chodníkom z obce Muráň pôjdete po červenej a modrej a prídete najprv k chate pod hradom - Zámok. Na hrad pokračujete po červenej vedľa pamätníka z roku 1883. Cesta začína mierne stúpať a po chvíli narazíte na malú plošinku pod impozantným vápencovým bralom. Keď sa pozriete smerom hore, uvidíte zvyšky hradných múrov. V týchto miestach bol vybudovaný výťah - škripec, pomocou ktorého dopravovali do hradu všetok materiál. Cesta začína znova stúpať a prichádzate k miestu, kde sú v skale vytesané pravidelné žliabky slúžiace na upevnenie drevených trámov pre schody, ktorých bolo vyše sto. Za 1 a 3/4 hodiny prichádzate priamo k vstupnej bráne.

Iný prístup: od horárne na Veľkej lúke (Muránska planina) po modrej asi 3/4 hodinu, z miestnej časti Muráňa - Predná hora smerom na Červenú skalu po žltej asi za 1 a 1/2 hodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Pustý hrad, Zvolen

Hrad blízko Zvolena, na sútoku Hrona a Slatiny. Počas leta sa tu organizujú tábory mladých archeológov. Hrad sa zvykne nazývať aj Starým Zvolenom. Od roku 1965 je to národná kultúrna pamiatka. Vstup je voľný.

Prístup: Od železničnej stanice vo Zvolene sa chodníkom dostanete najprv serpentínami k dolnému hradu - 1 h, potom k vstupnej bráne horného hradu. V rámci lesoparku je náučný chodník - 6,5 km. Pri pomalom tempe ho možno prejsť za 3 - 4 hodiny pri prevýšení 271 m a vychutnať si nielen okolitú prírodu, ale aj pozostatky najstaršej profánnej architektúry v regióne.

Pustý hrad (Teplica), Sklené Teplice

Prístup: Zo Žiaru nad Hronom do Sklených Teplíc, odkiaľ sa na hrad dostanete priamo po žltej.

Revište, Revištské Podzámčie

SkryťVypnúť reklamu

Zrúcanina hradu nad Revištským Podzámkom pochádza z 13. storočia. Vstup je voľný.

Prístup: Zo Žarnovice autobusom do Revištského Podzámčia a odtiaľ zo zástavky na hrad pešo 1/2 h. Zo Bzenice smerom na Bukovinu, odtiaľ popod les a popri Hrone na hrad.

Sitno

Zrúcanina na vrchu Sitno blízko Banskej Štiavnice, ktorý je opradený legendami. V prvých storočiach nášho letopočtu to bolo opevnené hradisko kvádov. Hrad postavili v 13. storočí, dnes z neho zostali iba zvyšky. Vstup je voľný.

Prístup: Na hrad sa dostanete z obce Ilija (autobusom z Banskej Štiavnice) po zelenej alebo od jazera Počúvadlo po zelenej a potom po modrej. Po prehliadke hradu pokračujte na vrch Sitno, ktorý bol obohnaný valom a tvoril stredoveké sídlisko. Z vrchu je nádherný výhľad.

SkryťVypnúť reklamu

Šášovský hrad, Šášovské Podhradie

Zrúcanina hradu leží na strmom kopci nad obcou Šášovské Podhradie, blízko Žiaru nad Hronom. Prvýkrát sa zrúcanina spomína v 13. storočí. Hrad spravuje Združenie na záchranu hradu Šášov. Vstup je voľný.

Prístup: Zo Žiaru nad Hronom sa dostanete vlakom aj autobusom do Šášovského Podhradia, odkiaľ sa po zelenej pomerne strmým výstupom dostanete hore - asi 15 minút. Parkovať môžete priamo pod hradnou skalou alebo pri potoku.

Pripravované podujatia:

10. mája seminár o histórii Šášova - v archeologickej expozícii v Žiari nad Hronom

Dni kultúry hradu Šášov - výstava o hrade v Šášovskom Podhradí

Festival dobrej hudby v Šášovskom Podhradí (o presných termínoch budú organizátori informovať)

Kontakt: argis@pobox.sk

SkryťVypnúť reklamu

Šomoška, Šiatorská Bukovinka

Prístup: K hradu sa zo slovenskej strany dostaneme z obce Šiatorská Bukovinka. Na konci dediny smerom od Fiľakova odbočíte doľava (smerové tabule sú dobre viditeľné) a pomedzi domy sa dostaneme k začiatku novovybudovanej úzkej asfaltovej cesty, ktorú mimo sezóny uzatvára rampa. Asi štvorkilometrová cesta vás dovedie na vybudované parkovisko, kde sa začína vstup do prírodnej rezervácie. Už z parkoviska je nádherný pohľad na kontúry hradu, črtajúce sa na jednom z vrchov Cerovej vrchoviny. Odtiaľ pokračujete k hradu náučným chodníkom po zelenej značke. Vstupné na náučný chodník (buď Šomoška - 1,9 km, alebo Mačacia 1,7 km) je 10 korún pre deti a 20 pre dospelých. Pešia túra trvá asi 45 minút a po ceste si môžeme oddýchnuť na lavičkách pri upravených jazierkach. Na hrade je obnovená iba jedna veža.

SkryťVypnúť reklamu

Vstupné: do prírodnej rezervácie 20, parkovné 20

Kontakt: 047/4491 154, www.siatbukovinka.szm.sk

Vígľašský zámok, Vígľaš

Zrúcanina hradu pri obce Vígľaš, ktorý začali stavať v 14. storočí. Pôvodne to bol poľovnícky zámok. O hrad sa stará občianske združenie Vígľaš, na hrade sa podarilo zrekonštruovať vstupnú bránu. Vstup je voľný.

Prístup: Zo Zvolena sa dostanete vlakom aj autobusom do Vígľaša. Priamo z hlavnej cesty je odbočka (od Zvolena po pravej strane) cez železnicu a most ponad rieku. Odbočíte vľavo pomedzi domy a mierne do kopca po asfaltovej ceste až k bráne hradu (asi 300 m). Pred bránou môžete parkovať.

Kontakt: www.viglas.sk, e-mail: slnohrad@viglas.sk

Žakýl, Podhorie

Prístup: Z Banskej Štiavnice cez Banskú Belú do dediny Podhorie. Z obce po modrej smerom na vrch Brezový hrad, ďalej cez Jaseňový vrch až do Šášova. Druhá trasa vedie po zelenej na Žakýlske pleso, pripojíte sa na modrú a vyjdete hore na hrad.

SkryťVypnúť reklamu

Bratislavský kraj

Biely Kameň, Svätý Jur

Prístup: Vinohradnícke mestečko Svätý Jur leží na úpätí Malých Karpát, 15 km od Bratislavy. Z Bratislavy je dobré autobusové aj vlakové spojenie.

Trasa č. 1 - rýchla: Od zástavky autobusu po žltej značke (najskôr spolu s modrou) až ku hradu. Odtiaľ pokračujeme po žltej k prameňu a výraznej odbočke vľavo, ktorá vás privedie späť do Svätého Jura.

Trasa č. 2: Zhodná s trasou č. 1 po žltej popod Malý a Veľký Javorník až na Biely kríž - horáreň - možné občerstvenie. Tu križuje modrú (asfaltka) a po nej sa môžete vydať do Rače - časť Bratislavy.

Branč, Podbranč

Prístup: Autobusom zo Senice, vystúpite na zastávke Podhradie, potom pešo popri cintoríne, odbočka vpravo - 10 minút.

Pripravované podujatia:

SkryťVypnúť reklamu

Počas cyrilometodských osláv sa tu konajú 5. júla každý rok o 10.00 h evanjelické bohoslužby

Devín, Bratislava-Devín

Miesto na sútoku riek Dunaja a Moravy bolo osídlené od praveku. Po Keltoch od 1. - 4. storočia sa stal Devín súčasťou hraničného obraného systému Limes romanus. V 9. storočí bolo toto miesto spojené s menom kniežaťa Rastislava, ktorý tu nechal vybudovať mohutnú veľkomoravskú pevnosť. V 13. storočí postavili na hornom hrade pohraničnú kráľovskú pevnosť, ďalšie stavebné úpravy sa uskutočňovali priebehu v 15. - 17. storočia, keď sa tu vystriedalo niekoľko majiteľov. V roku 1809 hrad zničili napoleonské vojská. Od 30. rokov 20. storočia sa na hrade s prestávkami realizuje archeologický výskum. V jednotlivých častiach sú vyznačené pôdorysy objavených starších stavieb, napr. ranokresťanskej kaplnky zo 4. storočia a základy veľkomoravského kostola z polovice 9. storočia. Na paláci je umiestnená pamätná tabuľa pripomínajúca historický výlet slovenskej mládeže na Devín, ktorú organizoval v roku 1836 Ľudovít Štúr. V roku 1961 hrad Devín vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.

SkryťVypnúť reklamu

Stále expozície:

Stavebný vývoj hradu Devín - v jaskyni horného hradu

Prostredníctvom archeologických nálezov doplnených o historické skutočnosti sú tu prezentované jednotlivé fázy budovania hradu. V suteréne renesančného paláca na strednom hrade je výstavná sieň využívaná na sezónne výstavy s tematikou histórie hradu.

Otvorené: apríl, október, november denne okrem pondelka 10.00 - 17.00 h, máj - september utorok - piatok 10.00 - 16.30 h, sobota - nedeľa 10.00 - 18.30 h

Vstupné: dospelí 60, deti, študenti, dôchodcovia 20

Kontakt: 02/6573 01 05

Pajštún, Borinka

Prístup: Zrúcaniny hradu Pajštún sa vypínajú nad záhorskou dedinou Borinka. Prístupové cesty sú z Borinky aj zo Stupavy, kam sa dostanete autobusom z Bratislavy.

Z Borinky z námestia sa na zrúcaninu Pajštúna dostane po červenej značke asi za trištvrte hodiny, zo Stupavy-obory po žltej. Odtiaľto je výstup miernejší, ale trvá asi hodinu.

SkryťVypnúť reklamu

Z Bratislavy sa dostanete do Záhorskej Bystrice spod Mosta SNP autobusom č. 37 na konečnú a odtiaľ po modrej značke do Marianky, potom po červenej z Borinky. Z bratislavskej Rače pri kúpalisku Zbojníčka po zelenej alebo modrej na Medené Hámre, potom po (s odbočkou na Dračí hrádok) Kozlisko a po červenej na ruiny Pajštúna. Trasa je najdlhšia, ideálna na celodenný výlet. Trvá asi päť hodín.

Plavecký hrad, Plavecké Podhradie

Prístup: Od železničnej stanice v Plaveckom Podhradí alebo od zastávky SAD v obci po ceste po modrej, neskôr strmo úbočím hradného vrchu na lúčku pod hradom - 1 h; z lúčky niekoľko minút k vstupnej bráne hradu.

Na západnom svahu hradného vrchu sa nachádza Plavecká jaskyňa dlhá 125 metrov, chránený prírodný výtvor je súčasťou Plaveckého krasu (asi 35 km2) s množstvom krasových jám, kaňonovitých dolín a jedenástich jaskýň. Susedný vrch Pohanská 495 m je prírodnou rezerváciou a archeologickou lokalitou - od hradu po modrej 1/2 h.

SkryťVypnúť reklamu

Košický kraj

Braničev, Bačkov

Prístup: Z Trebišova do Sečoviec a odtiaľ autobusom do Bačkova. Po hlavnej ceste smerom na Dargov treba odbočiť ešte v obci na poslednej odbočke vpravo medzi domy, ísť na koniec ulice a odbočiť doprava. Dostanete sa na súbežnú ulicu s hlavnou cestou a asi po 200 m je vpravo záhrada s ruinou kaštieľa. Parkovať sa dá priamo pred záhradou. Z obce sa popri Bačkovskom potoku dostanete cez Bačkovskú dolinu až na hrad Purušťan.

Gelnický hrad, Gelnica

Prístup: Zvyšky hradu ležia na kopci nad obcou, výstup trvá cca 1/2 h. Najvyššia a najrozsiahlejšia ruina pôvodného hradu je torzo viacpodlažnej vežovej stavby s okenným otvorom, strieľňou a dvoma operákmi. Z obvodového opevnenia sa zachovali iba nepatrné zvyšky.

Slanec

SkryťVypnúť reklamu

Prístup: Hrad sa nachádza na severnom okraji obce Slanec (z Košíc autobusom) - na malom, ostro čnejúcom kuželovitom kopci Slanských vrchov. Na hrad sa vystupuje priamo z centra obce hradnou alejou, v ktorej sú pozostatky kaštieľa a parku s mohutnými dubmi a bukmi. Lesopark sa začína tesne nad rodinnými domami, ktoré sa ťahajú až po úpätie hradného kopca. Lesoparkom smerom k zrúcaninám hradu vedie niekoľko vyšliapaných chodníkov, ktoré umožňujú výstup k hradu zo západnej a severnej strany. Výstup je strmý, ale krátky - asi 15 minút.

Turniansky hrad, Turňa nad Bodvou

Prístup: Do Turne sa dostanete autobusom aj vlakom. K zrúcanine hradu vedie od železničnej zástavky na hrad modrá značka. Cesta trvá 3/4 hodiny a vedie po pôvodnej prístupovej ceste. Parkovisko je pri motoreste pod hradom.

Veľký Kamenec, Kamenec

Prístup: Autobusom z Kráľovského Chlmca do Veľkého Kamenca. Hrad sa nachádza priamo v obci na návrší, kde ho nemôžete prehliadnuť. Parkovať môžete priamo pri kaštieli na úpätí hradného vrchu.

Viniansky hrad, Vinné

Prístup: Z Michaloviec sa dostanete do Vinného autobusom. Na východné úpätie lesnatého vrchu pôjdete z obce poľnou cestou smerom k záhradkárskej a vinohradníckej osade (táto časť cesty je pre prvonávštevníkov dosť komplikovaná, a tak sa radšej opýtajte na cestu domácich). Vedie tam modrá značka. Cestou po lúke sa dostanete do hustého bukového lesa, odkiaľ smerom k vrcholu sledujete niekoľko chodníkov. V sedle kopca sa pripojíte na žltú, ktorá ide od Vinianskeho jazera a dovedie vás k hradu zo severu. Žltá pokračuje do obce Trnava pri Laborci (opačne je to 1/2 hodiny na hrad). Zo spomínaného sedla modrá pokračuje ďalej až na hrad Jasenov a do Humenného.

Nitriansky kraj

Gýmeš (Jelenec)

Prístup: Z Nitry autobusom. Od rekreačného strediska Jelenec-Remitáž sa po červenej vyberiete cez chránenú plochu Jelenská gaštanica k hradu - 1 h; alebo môžete vyraziť od rekreačného strediska po žltej cez výhľadový Studený hrad na rázcestie turistických značiek, odkiaľ po červenej a zelenej strmším výstupom vyjdete na hrad - 1 a 1 /4 h. Ďalší prístup je z obce Kostoľany pod Tribečom po červenej - 1 h.

Hrušovský hrad, Topoľčianky

Prístup: Do Topoľčianok sa dostanete autobusom zo Zlatých Moraviec. Najkratší prístup na hrad je z autobusovej zástavky Hrušov-hrad, na ceste z Topoľčianok do Skýcova. Po červenej pôjdete od zástavky k horárni cez les a potom po ceste popri lúkach k hradu. Ďalší prístup je z obce Skýcov po zelenej pohodlne, iba na koniec je strmší výstup k hradu - 1 a 1/2 h. Môžete vyraziť aj z Topoľčianok po zelenej - 2 a 3/4 h alebo z Jedľových Kostolian po červenej - 3 h.

Levický hrad, Levice

Hrad pochádza z druhej polovice 13. storočia, patril istý čas aj Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. V 14. storočí ho získala rodina Lévaiovcov, v 16. storočí sa hrad stal jednou z 15 pevností, ktoré mali zastaviť tureckú inváziu. Koncom 20. storočia konzervovali ruiny jeho horného hradu a opevnenie.

Prístup: Zrúcanina hradu s kaštieľom v podnoží, pôvodne postavenom na ostrovnom brale, je dnes už súčasťou Levíc. Keďže sa nachádza na okraji mesta, najjednoduchšie sa k nej dostanete autom. Strategická križovatka v Leviciach je totiž tesne pod západným bastiónom. V Kapitánskej budove, ktorá je súčasťou hradného areálu, je sídlo Tekovského múzea v Leviciach a stále expozície sú venované archeologickým lokalitám v regióne, histórii hradu a lekárnictva. V Dobóovskom kaštieli sú umiestené výstavné priestory, v ktorých sa organizujú výstavy s rozličnou tematikou a prevádzkové priestory s vyše 90-tisíc kusmi zbierkových predmetov

Pripravované podujatia:

17. 5. Medzinárodný deň múzeí - kultúrne popoludnie pri príležitosti sviatku múzejníkov, vystúpenia súborov, historického šermu, ulička remesiel, tombola

11. 6. Levické hradné slávnosti

1. - 2. 7. Etnofest

Otvorené:

apríl, máj, október: pondelok až piatok 9.00 - 16.00, sobota, nedeľa 10.00 - 16.00 h

jún až september: pondelok až piatok 9.00 - 18.00, víkendy 10.00 - 18.00 h

november až marec: pondelok až piatok 9.00 - 16.00, nedeľa 10.00 - 16.00 h

Vstupné:

deti, mládež, vojaci, dôchodcovia a ZŤS 15 a dospelí 30 korún

vstupné na výstavy: deti, mládež, vojaci, dôchodcovia a ZŤS 6, dospelí 12 korún

Kontakt: 036/631 21 12, 631 28 66, e-mail: tmlevice@nextra.sk

Oponický hrad

Prístup: od autobusovej zástavky v obci po zelenej značke, asi po 500 metroch míňate kaštieľ Apponyiovcov vľavo. Vyjdete na lesnú neudržiavanú cestu, po ktorej trvá výstup k hradu asi hodinu.

Skýcov

Prístup: Hrad sa nachádza uprostred dediny za pohostinstvom. Do Skýcova sa dostanete autobusom zo Zlatých Moraviec. Obec začala s rekonštrukciou ruín.

Topoľčiansky hrad, Podhradie

Prístup: Z Topoľčian autobusom do dedinky Podhradie, odkiaľ sa vyberiete po modrej a zelenej, z nich po 15 minútach odbočíte na hrad. Alebo môžete ísť autom až pod hrad k penziónu, odtiaľ je to 5 minút na hradné nádvorie. Vstup na hrad je zakázaný, hrozí nebezpečenstvo úrazu, ale turisti ho na vlastné riziko navštevujú. V Podhradí ústi cyklistická trasa, ktorá vedie z Topoľčian zo zimného štadióna, cez Jacovce, Tesáre, Velušovce, Závadu, Brody - rázcestie, obec Podhradie, hrad a končí v sedle Priesekoch. Cyklotrasa je dlhá takmer 20 kilometrov a je vyznačená červenou značkou.

Prešovský kraj

Brekov

Prístup: Autobusom z Humenného do Brekova. Z dediny je k zrúcanine hradu 10 minút, cesta vedie popri domoch, kde môžete aj zaparkovať a pohodlne vyjsť na hrad.

Čičava, Sedliská-Podčičva

Prístup: Od zastávky autobusovej dopravy v obci Sedliská-Podčičva, odkiaľ je hrad dobre vidieť, sa vydáte severne cestou medzi domami. Na konci asfaltovej cesty po pravej strane sa začína zeleno značkovaný turistický chodník (bývalá prístupová cesta k hradu, na ktorej sú v skale rozoznateľné koľaje od vozov), ktorý sa po severozápadnom svahu stáča smerom k hradným zrúcaninám. Výstup prechádzkovým krokom trvá asi 20 minút. Hrad je dobre prístupný aj z rázcestia v smere Vranov nad Topľou - Humenné - Domaša, tesne za obcou Sedliská. Z väčšieho parkoviska na východnej strane strmého svahu (priamo z križovatky ciest) vedú kamenné schody okolo cintorína na zalesnený svah. Lesom nás priamo k zrúcaninám hradu privedie strmý vyšliapaný chodník - asi 20 minút.

Holumnický hrad, Holumnica

Prístup: Zo Starej Ľubovne alebo z Kežmarku vlakom do Podolínca a odtiaľ autobusom do Holumnice. Prejdete cez obec popri kaštieli a po ľavej strane cesty, až na miernom vyvýšení zbadáte múry. Môžete parkovať priamo pod objektom.

Jasenov

Prístup: Z Humenného autobusom do Jasenova. K zrúcanine hradu vedie od železničnej stanice v Humennom na hrad modrá značka, cesta trvá 1 a 1/4 hodiny, z Jasenova rovnakou značkou 3/4 hodiny. Z doliny Laborca, zo Strážskeho-Krivoštian, vedie k hradu chrbtom Krivoštianky (549 m) zelená - cesta trvá 2 h.

Kapušany

Prístup: Z Prešova vlakom aj autobusom do Kapušian. Výstup na hrad začnete na železničnej stanici, pôjdete po zelenej 1/2 h strmo do kopca. Ďalej značka pokračuje hrebeňom do Prešova - 3 h. K hradu je dobrý prístup aj na horských bicykloch po ceste z obce Fulianka, ktorá vedie až k bráne hradu.

Kamenica

Prístup: Z Lipian sa dostanete do Kamenice autobusom. Z obce pôjdete pešo po ľavej strane hradného Kopca asi dva km.

Plaveč

Prístup: Zo Starej Ľubovne sa vlakom aj autobusom dostanete do dedinky Plaveč. Z hlavnej cesty sa vydáte lesným chodníčkom k usadlostiam pod hradom, pri nich zahnete prudko vľavo popri plote a ste v areáli hradu. Parkovať môžete priamo pri hlavnej ceste. Výstup trvá 10 minút.

Spišský hrad, Spišské Podhradie

Nad mestečkom Spišské Podhradie, na vápencovej skale prevyšujúcej okolitý terén o 200 metrov, sa vypína jedna z najcennejších pamiatok Spiša, národná kultúrna pamiatka Spišský hrad. Je nielen dokladom vývoja architektúry u nás od 12. do 18. storočia, ale svojou rozlohou prevyšujúcou štyri hektáre sa považuje za jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy. V roku 1993 monumentálny hrad spolu so Spišským Podhradím, Spišskou Kapitulou a kostolom v Žehre zapísali do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, čím sa zaradil medzi 300 najvýznamnejších pamiatok sveta.

Pripravované podujatia:

Program sa spresňuje.

Otvorené:

máj - september pondelok - nedeľa 9.00 - 19.00 (posledný vstup o 18.00 h), október 9.00 - 17.00 h

Vstupné: dospelí 100, deti, študenti, vojaci, dôchodcovia (okrem zahraničných) 60, ZŤP zadarmo. Rodinná vstupenka (max. 6 osôb - 1 dospelý a 5 detí, 2 dospelí a 4 deti) 230.

Kontakt: 053/454 13 36, fax: 053/451 28 24, e-mail: muzeumle@isternet.sk, www.spisskyhrad.sk

Doprava: Autom: Z Košíc cez Prešov, tunel Branisko do Spišského Podhradia. Z Popradu cez Levoču do Spišského Podhradia. Vlakom: Z Košíc do Spišských Vlachov, odtiaľ do Spišského Podhradia. Z Popradu do Spišskej Novej Vsi, odtiaľ autobusom do Spišského Podhradia. Odtiaľ po žltej značke, ktorá vedie až do Žehry.

Šarišský hrad, Veľký Šariš

Prístup: Východiskovým bodom je obec Veľký Šariš (autobusom z Prešova), odkiaľ je zo širokého okolia viditeľný hradný vrch so zvyškami zrúcanín. Prístup k hradu je z jeho južnej strany. Z obce Veľký Šariš pokračujete po asfaltovej ceste vedúcej do obce Medzany. Po 15 minútach chôdze po pravej strane odbočuje poľná cesta (na rázcestí je kríž) k záhradkárskej kolónii. Asi 100 metrov za rázcestím je umiestnená turistická tabuľa, popisujúca históriu hradu. Od nej sa vydáte po značkovanej trase (úzka asfaltová cesta) priamo na hradný kopec. Výstup trvá niečo vyše hodiny. Hneď pri vstupe do lesa odbočuje po pravej strane od značkovanej cesty dobre vyšliapaný chodník, ktorý výrazne skráti výstup k hradu.

Zbojnícky hrad

Prístup: Z Prešova do Ruskej Novej Vsi autobusom. Z obce po červenej priamo k hradu (alebo priamo z Prešova po červenej 10 km). Červená značka pokračuje cez chatu Fricka a Hanušovské sedlo na Čiernu horu a ďalej ako hrebeňovka Slanských vrchov. Za chatou Fricka sa na Javorníckej poľane pripája sprava zelená, ktorou môžete pokračovať na nepatrné zvyšky hradu Šebeš a do obce Podhradík.

Zborov (Makovica)

Prístup: Z Bardejova sa do Zborova dostanete autobusom. Z obce sa vyberiete po žltej, ktorá prichádza od Bardejovských kúpeľov, a od cestného mosta poniže obce strmo vedie hore k zrúcanine hradu - 1/2 hodina. Chodník pokračuje dolu južným svahom hradného kopca do Bardejovskej Dlhej Lúky - 3/4 hodiny. Z obce možno vystúpiť na hrad aj po červenej do sedielka, odkiaľ prejdete alejou starých dubov k hradu - 3/4 hodiny.

Trenčiansky kraj

Beckov

Beckovský hrad je jedným zo strážnych považských hradov. Spomína sa už na prelome 12. a 13. storočia v Anonymovej kronike, pričom existenciu potvrdil aj archeologický výskum. Bol to kráľovský hrad, ktorý vládol pomerne rozsiahlemu panstvu. K jeho najslávnejším pánom patril Matúš Čák Trenčiansky (koniec 13. storočia), počas panovania ktorého prešiel hrad rozsiahlymi stavebnými úpravami. Neskôr sa majitelia často striedali. Hrad dokázal vzdorovať Tatárom i Turkom, ale v roku 1729 vyhorel a odvtedy leží v ruinách. Z hradu je nádherný výhľad na Považské podolie, svahy Bielych a Malých Karpát a na Považský Inovec.

V roku 1996 boli ruiny hradu po rekonštrukcii spevnené a sprístupnené verejnosti.

Prístup: Priamo z Beckovského námestíčka ide vpravo popri rodinných domoch cesta (pôvodný vstup do hradu) - 5 minút. Hrad je sprístupnený verejnosti. Môžete si vybrať sprievodcu, alebo popis hradu s pôdorysom.

Pripravované podujatia:

9. - 10. 7. Beckovské letné slávnosti

V prípade záujmu sa uvažuje sprístupniť hrad aj na nočné prehliadky.

Otvorené: od 24. 4. do konca septembra denne okrem pondelka 9.00 - 18.00 h

Vstupné: dospelí 30, deti, študenti, dôchodcovia 20

kontakt: 032/7777 116, www.bludni.sk, www.muzeum.sk

Čachtický hrad, Čachtice

Zďaleka viditeľné zrúcaniny hradu ležia na vápencovo-dolomitickom vrchu v Čachtickom krase medzi obcami Čachtice a Višňové.

Prístup: Z mestečka od zastávky SAD pri kostole sa dostanete po žltej na hrad, mierne vystupujúc holým vápencovým chrbtom - 3/4 h.

Ďalšie pešie prístupy: z obce Višňové, buď po zelenej od železničnej stanice Višňové cez cestu, potom strmým skalnatým svahom hradného vrchu - 3/4 h, alebo po žltej, ktorá prichádza od Nového Mesta nad Váhom, cez most, potom poľnou cestou; obchádzate hradný vrch a nakoniec stúpate strmo borovicovým lesíkom - 1/2 h. Autom je hrad prístupný až po lúku pod hradom.

Košecký hrad, Košecké Podhradie

Prístup: Medzi obcami Veľké a Malé Košecké Podhradie leží hradný vrch hradu Košeca. Hradné ruiny sa v teréne dajú veľmi ťažko identifikovať, celý hradný vrch je zarastený stromami a skrýva aj zarastené základy a terénne vlny, ktoré by naznačovali pôvodnú dispozíciu hradu.

Lednica, Lednica

Prístup: K hradu je ľahký prístup, nachádza sa priamo nad poslednými domami obce po ľavej strane za kostolom. Rovnaké trasy ako na Vršatecký hrad.

Považský hrad, Považská Bystrica

Prístup: Považské Podhradie je miestnou časťou Považskej Bystrice, leží asi štyri kilometre od centra mesta, na pravom brehu Váhu pod zrúcaninou hradu. Chodí sem MHD z autobusovej stanice - treba sa odviezť až na koniec dediny a vystúpiť pri kostole a barokovom kaštieli.

Trasa č. 1: Od zastávky MHD v Považskom Podhradí po žltej až k hradu. Odtiaľ pôjdete až na križovatku s modrou značkou, ktorá vás privedie popod Hôrku (475) až do Orlového, kde je barokový kaštieľ. Odtiaľ MHD do Považskej Bystrice.

Trasa č. 2: Autobusom do Udiče (nad obcou staré hradisko) a po žltej cez Klapy (654), Záklapie a križovatku s modrou značkou až na Považský hrad. Je odtiaľ krásny výhľad na vodnú nádrž Nosice a horské hrebene nad Považskou Bystricou (Klapy na pravom, Maníny na ľavom brehu Váhu).

Tematín, Hrádok

Zrúcanina hradu je jedným z najvyššie položených hradov na Slovensku (564 m).

Prístup: Najkratšia trasa vedie z rekreačnej oblasti pod Bezovcom (sem prístup SAD, zastávka Nová Lehota-Bezovec); od turistickej orientácie pri rekreačnom zariadení Chirana, po modrej, ktorá vedie prevažne lesom po hrebeni 1 a 1/2 h k zrúcanine hradu a k turistickému smerovníku vpravo, odkiaľ vás nasmeruje tvarovaná značka na hrad.

Dlhšie prístupy na hrad vedú: z obce Lúka (sem SAD) po modrej - 2 aj 1/4 h; z obce Hrádok (sem SAD) po modrej, neskôr po žltej - 2 a 1/2 h. Z obce Hrádok sa na hrad dostanete aj po neznačkovanej ceste - táto trasa je vhodná pre horské bicykle - v dedine cez potok vpravo popri domoch, poza kopec Chlm, cesta míňa po ľavej strane chatky a stúpa dolinou. Ku koncu serpentíny a odbočka vpravo až pod hrad.

Uhrovský hrad, Uhrovské Podhradie

Prístup:

Trasa č. 1 - rýchla: Autobusom z Bánoviec nad Bebravou do Uhrovského Podhradia, odtiaľ po zelenej priamo na hrad. Trasa trvá asi hodinu. Rovnakou cestou môžete ísť späť.

Trasa č. 2: Autobusom do dediny Uhrovec, odtiaľ po červenej cez Jankov vŕšok na rázcestie značiek a po modrej na hrad. Späť môžete ísť po trase č. 1 do Uhrovského Podhradia, alebo pokračovať po zelenej späť na hrebeň a ďalej na sedlo Rokoš. Odtiaľ buď po hrebeni až na sedlo Rázdelie a po žltej do Omastinej, alebo rovno dolu po modrej až do Uhrovského Podhradia.

Trasa č. 3: Autobusom z Novák do Horných Vesteníc a po zelenej na hrebeň Nitrických vrchov, kúsok spolu s červenou a ďalej po zelenej na hrad. Odtiaľ do Uhrovského Podhradia.

Trasa č. 4 - pôvodná: Na konci Uhrovského Podhradia (kde zelenú križuje potok) nepôjdete do kopca po zelenej, ale doprava po lesnej ceste popri potoku medzi svahom Melkovej a hradným vrchom. Asi po 1,5 kilometri sa cesty rozchádzajú - odbočíte vľavo. Cesta kopíruje vrstevnicu a mierne stúpa, stáča sa vpravo, prestupuje dolinu s mokrinou a po chvíli opäť pokračuje vľavo mierne do kopca. Takmer na úrovni hradnej skaly sa stočí doprava a končí asi 100 metrov od hradu, kde sa na ňu pripája zelená.

Vršatec, Vršatské Podhradie

Prístup:

Trasa č. 1: Autobusom do Vršatského Podhradia, odtiaľ po modrej priamo na hrad. Túra trvá asi desať minút. Tou istou cestou naspäť a môžete pokračovať okolo chát smerom na Brezovú. Pri chatách prejsť na zelenú a vyjsť tesne pod Biely vrch - pekný pohľad na hrad a do Krivoklátskej doliny.

Trasa č. 2: Autobusom do Vršatského Podhradia, odtiaľ po modrej na hrad Vršatec, dolu na parkovisko a po žltej cez Chmeľovú (952 m - nádherné výhľady) do Červeného kameňa, tu prejdete na modrú až do Lednice. Cez dedinu pôjdete smerom ku kostolu (až za ním vľavo) a dostanete sa na hrad Lednica.

Cyklotrasa: Z Pruského (SAD) alebo z Ilavy (ŽSR) do Vršatského Podhradia, odtiaľ po modrej do dolného hradu Vršatec (tu sa dajú zamknúť bicykle o strom). Späť na modrú a až do Lednice (cez Červený Kameň) na bicykli. Trasa vedie cez lúky a háje. Odtiaľ sa dostanete na hrad Lednica (možnosť zamknúť bicykle pri vstupnej bašte). Návrat do Pruského (Ilavy) možný viacerými spôsobmi - cez Lednické Rovne, Horovce do Pruského, alebo pokračovať cez Hornú Breznicu do Púchova a Ilavy.

Trnavský kraj

Dobrá Voda, Dobrá Voda

Prístup: Zo zástavky SAD na námestí v Dobrej Vode pôjdete po modrej popri kostole cez cintorín (značka prechádza popri náhrobníku Jána Hollého). Budete pokračovať ďalej z obce krasovým údolím na návršie k turistickej orientácii asi pol hodiny. Odtiaľ vedie tvarová značka za 1/4 h k hradu, modrá pokračuje do Hradišťa na železničnú stanicu.

Na hrad sa môžeme dostať z námestia aj po červenej cez Dobrovodské údolie, po 1/2 h odbočuje z cesty chodník doľava a po piatich minútach ste na hrade.

Zo železničnej stanice v Hradišti pod Vrátnom vedie spomínaná modrá, ale aj zelená cez Mariáš do obce Dobrá Voda.

Korlátka, Cerová

Prístup: Z Cerovej - Rozbehy (SAD), od požiarnej zbrojnice pôjdete po žltej sa za štvrťhodinu dostanete k chate pri vstupe do lesa. Odtiaľ odbočuje chodník s tvarovou značkou, po lúke k zrúcanine hradu (2 minúty).

Ďalšie turistické prístupy ku Korlátskemu hradu sú z obce Prievaly, od zastávky SAD po žltej 1 1/4 h k chate a ďalej tvarovou značkou na hrad, z obce Buková (sem SAD) kopaničiarskym krajom po zelenej 1 1/2 h do obce Rozbehy a ďalej po opísanej trase.

Ostrý Kameň, Buková

Prístup: Do Bukovej sa dostanete autobusom z Bratislavy smer Myjava alebo Senica. Musíte vystúpiť v Trstíne, odtiaľ miestne spojenie k vodnej nádrži Buková. Ďalej po žltej značke k chate Brezinky a po červenej na hrad.

Trasa č. 1: Vlakom do Plaveckého Mikuláša a po modrej na chatu Brezinky (v súčasnosti opustená), odbočka na hrad je po červenej, z hradu späť na modrú a pokračovať môžete na Smolenický zámok. Zo Smoleníc ide autobus do Bratislavy. Túra je nenáročná okrem stúpania na hrad a ak pôjdete na ranný vlak, stihnete aj poslednú prehliadku na Červenom Kameni.

Trasa č. 2: Autobusom do Bukovej (smer Trstín), až k vodnej nádrži Buková po žltej na chatu Brezinky odtiaľ strmo po červenej na hrad. Odtiaľ je to už len kúsok na najvyšší vrch Malých Karpát - Záruby (768). Tu si môžete vybrať jednu z troch možností:

1. pokračovať po červenej a prejsť na zelenú smerom na jaskyňu Driny a buď odbočíte na modrú a navštívite Smolenický zámok, alebo budete pokračovať po zelenej k jaskyni.

2. späť ku chate Brezinky a po žltej do Plaveckého Petra (možnosť okúpať sa v Bukovej).

3. najdlhšia - vrátiť sa a pokračovať po červenej cez Červenú Horu, Mon Repos až na Amon, tu odbočiť na modrú a pokračovať na Plavecký hrad a dolu do Plaveckého Podhradia.

Žilinský kraj

Blatnický hrad, Blatnica

Zrúcanina leží na na vrchu Plešovica.

Prístup: Z Blatnice pešo pod hrad cez Gaderskú dolinu po žltej. Asi po dvoch kilometroch prídete k prvej horárni, odkiaľ vedie cesta hore na hrad chodníkom - asi 1/4 hodiny.

Hričovský hrad, Hričovské Podhradie

Prístup: Na hrad sa dostanete z Hričovského Podhradia po červenej smerom na Roháč alebo Bradu. Pokračovať môžete smerom na Súľov po križovatku so zelenou a po nej na hrad Súľov.

Lietavský hrad, Lietava

Pomerne rozsiahle a dosť zachované zrúcaniny hradu sa rozkladajú na strmom hrebienku medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná.

Prístup: Z Lietavy: od zastávky SAD Lietava-majer (1 km od centra obce) po modrej - 1/2 h. Z obce Lietavská Svinná: po zelenej 3/4 h (resp. tou istou zelenou až z Rajeckých Teplíc 2 a 3/4 h); z obce Lietavská Lúčka, miestna časť Žiliny (sem zo Žiliny MHD) po modrej 1 a 1/4 h, resp. priamo zo Žiliny (od zastávky MHD Váhostav) po zelenej po zastávku SAD Lietava-majer 1 a 1/2 h a ďalej po modrej ešte 1/2 h na hrad, spolu zo Žiliny dve hodiny.

Likavský hrad, Likavka

Prístup: Z Ružomberka môžete ísť vlakom - zo železničnej stanice v meste po červenej to na hrad trvá asi hodinu, aj autobusom. Vystúpite na zastávke Likavka-hrad, odkiaľ to je po červenej 1/2 h. V súčasnosti na hrade prebiehajú konzervačné práce. Hrad nie je prístupný, niekedy je však brána otvorená. Ak sa chcete dostať do hradu napriek zákazu vstupu, použite kamené schodište, ktoré viedlo k vysunutému južnému oblúku opevnenia, ktoré pravdepodobne chránilo vodný zdroj hradu. V prírodnom amfiteátri pod hradom sa každoročne v júni koná detský folklórny festival.

Pripravované podujatia: Po rozsiahlych rekonštrukčných prácach, bude veža sprístupnená verejnosti v máji. Vo veži bude umiestnená expozícia dejín hradu, prostredníctvom obrazových i hmotných exponátov. Slávnostné otvorenie hradu je plánované na 13. mája.

Otvorené: júl - august 10.00 - 16.00 h

Kontakt: 044/43 21 685

Liptovský starhrad, Kalameny

Prístup: Z Liptovského Mikuláša sa do Liptovskej Teplej dostanete vlakom, odtiaľ môžete ísť autobusom do Lúčok (vystúpte na začiatku obce) alebo do Kalamien. Z obce Kalameny môžete ísť pešo po žltej k ústiu Kalamenskej doliny, pri termálnom prameni, kde sa pri návrate môžete okúpať, sa vydáte vpravo hore po lúkach okružnou trasou popod Kráľovu, nakoniec pohodlne lesnou cestou na hrad - 1 a 1/2 h.

Kontakt: 044/43 22 468

Sklabinský hrad, Sklabinský Podzámok

Hrad spravuje občianske združenie Donjon. Pravdepodobone je to jediná zrúcanina, kde sa dá v zachovalej bašte prenocovať.

Prístup: Z Martina vlakom alebo pravidelnými autobusovými linkami z nástupišťa číslo 6 smer Sklabinský Podzámok.

Vystúpite na konečnej v Podzámku. Odtiaľ je jednoduchý prístup k hradu za 15 minút. Z obce, ako aj z cesty Sklabiňa - Sklabinský Podzámok vedú k hradu viaceré neznačkované chodníky. Pred obcou je odbočka na hrad - pri ceste je smerová tabuľa. Prístup autom je možný až k hradu, pre autobus je parkovisko v obci.

Pripravované podujatia:

Hradné slávnosti na Sklabini - ľudový jarmok, šermiari, sokoliari, dobýjanie hradu - predbežne tretí augustový víkend

Otvorené:

utorok - nedeľa 10.00 - 17.00 h

Vstupné so sprievodcom: dospelí 30, deti a dôchodcovia 15, stan 30.

V areáli si môžete dohodnúť opekanie a jazdu na koni.

Kontakt: 0908 937 576, 0908 934 832, e-mail: donjon@pobox.sk

Starý hrad, Varín

Prístup: Vlakom aj autobusom, od železničnej stanice v Strečne po červenej značke popri trati a Váhu. Napokon z krátkej dolinky Hradské výstup na hradný vrch, priamo po prístupovej ceste. Červená značka pokračuje na vrcholy Malej Fatry.

Strečno

Prístup: Vlakom zo Žiliny do Vrútok, zastávka Strečno, autobusom zo Žiliny - Strečno, zastávka Jednota, Žilina - Martin, zastávka Pri lávke. Lávkou cez Váh a ďalej starou hradnou cestou, ktorá odbočuje z červenej a smeruje na hrad.

Expozícia Dejiny hradu Strečno - v jednotlivých vitrínach sú vystavené archeologické nálezy, ktoré sa získali počas výskumu a vyčisťovacích prác. Súčasťou expozície je model hradu, ktorý znázorňuje objekt pred vlastnou rekonštrukciou.

Pripravované podujatia:

26. 5. IX. ročník v behu do hradných schodov

29. 5. Rozprávkový hrad, od 9.00 do 17.00 h

14. 8. VII. ročník hradných hier Žofie Bošňákovej, od 9.00 do 17.00 h

Výstavy na hrade Strečno:

Do 30. 5. Umenie na hrade VII. - SOU kováčstvo Kysucké Nové Mesto

23. 7. - 3. 8. Umenie na hrade VII. - Mária Krajčová - Drôtené objekty, Igor Cvacho - Obrazy

5. 8. - 28. 9. Umenie na hrad IX. - Milan Janík - Obrazy

Otvorené:

november - január denne od 7.00 do 14.00 h

máj - september pondelok od 8.00 do 15.00, utorok - nedeľa od 9.00 do 17.00 h

október pondelok - piatok od 7.30 do 14.30, sobota a nedeľa od 9.00 do 16.00 h

Vstupné:

máj - september

dospelí 50, dôchodcovia, študenti, vojaci 30, deti do 6 rokov, ZŤP zadarmo, rodinná vstupenka (rodičia + 2 deti) 140, vstup do predbrania 10, videokamera 50, fotoaparát 20

V prípade napadnutia snehu je hrad zatvorený pre nebezpečie úrazu.

Kontakt: 041/569 74 00, e-mail: muzeum@pmza.sk, www.pmza.sk

Súľovský hrad, Súľov

Jedna z najneprístupnejších zrúcanín u nás.

Prístup: Najkratšia cesta na hrad je z obce Súľov-Hradná po červenej. Značka ide z Vrchteplej popod obec Súľov a cez hrad pokračuje ďalej smerom na Bradu (816 m), cez Roháč na Hričovský hrad. Pekná túra spojená s poznávaním Súľovských skál je po zelenej, ktorá je zároveň náučným chodníkom až po hrad. Niektoré tabule sú už zničené, ale z viacerých sa dozviete veľa zaujímavých informácií. Značka napokon schádza do Jablonového a náučný chodník pokračuje v Súľovských skalách do obce Súľov.

Pripravované podujatia:

27. - 28. 8. Súľovské Zemianske hry

Znievsky hrad, Kláštor pod Znievom

Prístup: Vlakom alebo autobusom z Turčianskych Teplíc. Z mestečka sa k zrúcanine možno dostať len pešo - výstup po starej hradnej ceste po zelenej trvá asi 1 a 1/4 h. Auto môžete zaparkovať pri cintoríne. Cesta je namáhavá, ale výhľad stojí zato. Z horného hradu je vynikajúci, takmer kruhový výhľad.

Vígľaš.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 26 919
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 569
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 505
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 412
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 979
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 316
  7. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 007
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 965
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 806
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 422
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 704
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 758
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 723
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 349
  7. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 10 828
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 829
  1. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám to chýbajú
  2. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  3. Tupou Ceruzou: Businessman
  4. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  5. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  6. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
SkryťZatvoriť reklamu