Prvomájový piknik v parku.
Vo Fínsku je 1. máj nielen Dňom práce, ale aj dňom študentov. I keď ide skôr o študentskú (pôvodne) oslavu, než oslavu študentov. Vappu, ako sa tento najväčší sviatok-festival v roku nazýva, sa začína už 30. apríla podvečer. Hlavná ceremónia sa odohráva v hlavnom meste Helsinki, ale takmer každé mestečko oslavuje svoj vlastný Vappu.
Čiapková ceremónia
V centre Helsínk turistu zaujme skôr nádherná secesná fontána s krásnou mladou slečnou (Havis Amanda), než nespočetné pamätníky najrôznejších básnikov a národných buditeľov. Práve ona je tiež centrom každoročne sa opakujúceho rituálu otvárania jarnej sezóny.
Pri soche je pristavený žeriav a na ňom sú na princípe ruského kolotoča zavesení študenti vybranej fakulty (postupne sa striedajú všetky fakulty všetkých univerzít v meste).
Hák žeriavu sa pomaly pohybuje tak, že študenti sú bližšie a bližšie k soche. Z ruky do ruky si podávajú bielu čapicu s modrým šiltom. Keď je socha na dosah ruky, čiapka obíde ešte posledné kolo medzi zavesenými študentmi a potom sa všetci spoločne naklonia a nasadia ju slečne na hlavu. Vtedy začne búchať šampanské a takmer každý naokolo si nasadzuje rovnakú čiapku.
Tradícia
Biela čiapka je tradícia ešte z čias medzi svetovými vojnami, keď sa dali absolventi gymnázia spočítať na prstoch jednej ruky. Každý, kto úspešne zmaturoval, dostal okrem diplomu - a teda vyššej šance na úspech - aj bielu čiapku. Tá mala teda pôvodne odlišovaciu funkciu.
Ak by bol k dispozícii letecký záber centier fínskych miest na 1. mája, bielu by bolo vidno všade. Fínsky vzdelávací systém patrí k najlepšie hodnoteným na svete. Biela čiapka tu stráca svoj pôvodný význam. Stala sa z nej tak trochu módna záležitosť a trochu "to, čo sa nosí 1. mája". Zásadným pravidlom je, že čiapka sa nikdy nemôže oprať.
Sviatok a alkohol
Vappu je, tak ako takmer všetko vo Fínsku, spojené s alkoholom. A ide skutočne o nadmernú konzumáciu. Prvého mája skoro ráno sú ulice pokryté fľašami či spiacimi ľuďmi. Mesto však rýchlo znovu ožíva. Biele čiapky sú znovu na hlave, obyvatelia a návštevníci mesta sa stretávajú v najväčšom mestskom parku, aby sa stali súčasťou kolektívneho pikniku. Už od rána sa k parku približujú skupinky ľudí s prútenými košíkmi plnými jedla. Niektorí prinesú len kus syra alebo jablká, iní prídu vo veľkom aute so skladacími stolmi, obrusmi, kompletnou kuchynskou výbavou a jedlom, na ktoré minuli mesačný plat. Piknik v parku trvá až do večera a tentoraz alkohol nie je to jediné, čím sa dráždia chuťové bunky.
FOTO - AUTOR
Autor: MAROŠ KRIVÝ