TRNAVA. Pivnice v centre Trnavy budú v sobotu 5. novembra opäť patriť milovníkom vína. Približne päťdesiat vinárov od Skalice až po Veľkú Tŕňu počas štrnásteho ročníka Dňa vínnych pivníc ponúkne na degustáciu to najlepšie zo svojich vinohradov.
Vstupenky vo forme vínnych pasov oprávňujú majiteľov degustovať víno na asi troch desiatkach miest, prevažne pivníc. Informoval o tom predseda trnavského spolku priateľov vína Vincech Eduard Krištofovič.
Kým zo začiatku sa organizátori snažili pritiahnuť do Trnavy vinárov zo vzdialenejších kútov Slovenska, po rokoch je to inak.
,,Vyrástla nová generácia mladých malokarpatských, veľmi kvalitných vinárov. V sobotu asi šesťdesiat percent vinárov príde práve z malokarpatskej vinohradníckej oblasti, zvyšok je od Nitry, z južného Slovenska, dvaja z Tokajskej oblasti,“ predstavil ponuku tohtoročného Dňa vínnych pivníc Krištofovič. Ponuku spestria dve vinárstva z Moravy.

Okrem vína návštevníkov lákajú aj pivnice, najviac tie najstaršie, ktoré pamätajú stredovek. Medzi také patrí pivnica Čajka na Halenárskej ulici, ale aj pivnica na začiatku Františkánskej ulice.
Do Trnavy chodia za vínom z celého Slovenska
Deň vínnych pivníc má už vybudované také meno, že do Trnavy na podujatie prichádzajú ľudia z celého Slovenska, pravidelne však podľa Krištofoviča chodia aj skupinky z Poľska a Holandska.
Vincech dal aj v tomto roku do predaja vyše 700 vínnych pasov, prakticky všetky sú už predané alebo zarezervované. V cene 35 eur je aj bonus na nákup vína od vinárov, ktorí sa na podujatí prezentujú. Oneskorenci budú mať šancu získať pas len v tom prípade, ak si niekto rezervované nevyzdvihne.

Okrem Dňa vínnych pivníc sa v Trnave každoročne konajú aj ďalšie vinárske podujatia, medzi ktorými dominuje veľká výstava Vino Tirnavia. Pripomínajú vinársku tradíciu v meste, ktorá siaha až do 13. storočia.
Trnava, prvé slobodné kráľovské mesto na Slovensku, patrila medzi najaktívnejších vývozcov vína vo vtedajšom Uhorsku a v mnohých domoch si mešťania budovali rozsiahle pivnice na uskladnenie vína.
Trnavčania vlastnili v minulosti množstvo vinohradov v chotároch dnešnej Rače, Vajnor, Svätého Jura, Pezinka, Modry a v ďalších dodnes vychytených vinohradníckych lokalitách. V 14. - 15. storočí patrila Trnava k najväčším hráčom v obchode s vínom.