Socha slobody, jeden z najpopulárnejších symbolov Ameriky, bol darom Francúzska k výročiu vyhlásenia nezávislosti USA v roku 1776.
Slávnostne ju 28. októbra 1886 odhalil vtedajší americký prezident Stephen Grover Cleveland na ostrovčeku Bedloe pred vstupom do newyorského prístavu. Na Liberty Island sa premenoval až v roku 1956.

Socha, ktorej vznik financovali verejné zbierky, je vysoká 93 metrov, z toho 47 metrov tvorí monumentálny kamenný podstavec. Túto časť sochy stavali Američania aj vďaka prispeniu vydavateľa Josepha Pulitzera.
Socha vznikla vo Francúzsku
Samotná socha od Frédérica Augusta Bartholdiho vznikala 21 rokov vo Francúzsku. Pôvodne sa mal krst sochy konať už pri príležitosti stého výročia americkej nezávislosti v roku 1876.
Kvôli finančným problémom sa to posunulo a v roku 1878 boła hlava Sochy slobody vystavená na Svetovej výstave v Paríži.

Po dokončení sochy vo Francúzsku ju rozobrali na 350 častí a loďou prepravili do New Yorku. Jej opätovné zmontovanie trvalo štyri mesiace.
Vnútornú nosnú konštrukciu sochy projektoval Gustav Eiffel. Na železnej konštrukcii sú uchytené medené obvodové časti sochy, ktoré postupom rokov získali oxidáciou zelenú patinu.
Bartholdi sochu pomenoval Sloboda osvetľujúca svet (La liberté éclairant le monde), Američania si ju však premenovali na Sochu slobody.
Plápolajúca pochodeň v jej ruke je 93 metrov nad zemou a istý čas slúžila aj ako maják. Jeho svetlo však nebolo dostatočne silné.
V korune so siedmimi špicmi na jej hlave je rozhľadňa, prístupná po schodoch vo vnútri konštrukcie sochy. Ročne sa k Soche slobody na trajektoch preplavia asi štyri milióny turistov.
Symbol slobody aj vysťahovalcov
Na dlhé roky socha symbolizovala slobodu najmä pre vysťahovalcov z Európy, ktori smerovali na blízky ostrovček Elis island.
Na ňom sídlila od roku 1892 do roku 1954 prisťahovalecká stanica federálnej vlády, cez ktorú prešlo viac ako 12 miliónov prisťahovalcov.

Socha slobody neodmysliteľne patrí k siluete New Yorku, za normálnych okolností by však mala patriť susednému americkému štátu New Jersey, ktorému patria okolité vody rieky Hudson.
Zmenšená kópia sochy stojí aj v Paríži, aby pripomínala jej francúzsky pôvod. Sochu slobody majú aj v Colmare vo francúzskom Alsasku, odkiaľ Bartholdi pochádzal. Socha ako ikona Amerika sa ocitla aj v množstve filmov.
Od roku 1984 je Socha slobody na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
