SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Výstup na najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku v rímskokatolíckom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi láka turistov v tomto roku zatiaľ viac ako vlani.

Od začiatku roka do 30. septembra na vežu vystúpilo 3695 osôb, čo je medziročne o 490 ľudí viac, uviedla Jana Barbuščáková z Turistického informačného centra (TIC) v Spišskej Novej Vsi, .
Barbuščáková zároveň dodala, že najvyššia návštevnosť je v jednej z najnavštevovanejších kultúrnohistorických pamiatok mesta v letných mesiacov, najmä počas júla a augusta.
Z najvyššej kostolnej veže na Slovensku, vysokej 87 m sa dá sledovať celé mesto a okolie.

"Tradične najväčšiu skupinu návštevníkov tvoria Slováci, potom sú to turisti z Českej republiky, Poľska, Nemecka, Maďarska. Pribudlo aj viac britských, talianskych, francúzskych, ruských, izraelských i amerických turistov," zhodnotila Barbuščáková.

Veža kostola, ktorý pochádza z 13. storočia, je postavená na pôvodných stredovekých múroch. Zaujímavosťou spišskonovoveskej veže je, že má sedem veľkých hodinových ciferníkov.
Tieto hodiny sú ako relikt z pôvodnej gotickej veže, ktorá bola v roku 1649 prebudovaná a dostala cibuľkovité zakončenie.
Povestná dvojica hodín na troch stranách veže sa pričinila o posmešný prívlastok obyvateľov mesta "Šlepi Špišak". Jeden z tradovaných dôvodov, prečo sú na veži dvoje hodiny tvrdí, že to je preto, aby sa na ne mohli pozerať naraz dvaja.

Všetkých sedem ciferníkov ťahá jeden hodinový stroj, ktorý riadi aj všetky zvony, teda Šmertný zvon z roku 1486, zvony Peter a Pavol, ktoré boli uliate v roku 1930 v Trnave a zvony Urban i Jozef, ktoré patria medzi najväčšie spišskonovoveské zvony.
Výstup na kostolnú vežu zabezpečuje TIC od pondelka do piatka v čase o 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00 a 16.00 h. V prípade väčšej skupiny je možný výstup na vežu aj počas víkendu na základe predošlej objednávky. Výstup je nutné dohodnúť v TIC najneskôr do piatka do 12.00 h.