SME
Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Kapverdy inšpirovali aj Darwina. Čo na ostrovoch vidieť?

Ostrovy charakterizuje pôsobivé spojenie afrických vplyvov s európskym duchom.

Pláž v meste Tarrafal na ostrove Santiago, Kapverdy (Zdroj: Canva.com)

Za približne 7 hodín letu sa môžete ocitnúť na ostrovoch s nepoškvrnenou prírodou a panenskými plážami.

Turisti prichádzajú hlavne za piesočnými plážami plnými slnka a výbornými podmienkami pre vodné športy. Najnavštevovanejšia je trojica ostrovov Sal, Boa Vista a Santiago. Pozrite si naše tipy, čo na Kapverdských ostrovoch vidieť a navštíviť.

600 km od afrického pobrežia

Kapverdské ostrovy patria k najviac rozvinutým demokratickým krajinám Afriky. Ostrovy neboli obývané až do roku 1456, keď ich objavili portugalskí moreplavci. Najstaršie obývané miesto je bývalé hlavné mesto Cidade Velha, ktoré bolo zároveň prvým európskym koloniálnym osídlením v trópoch. Nezávislosť od Portugalska si Kapverdy vydobili až v roku 1975.

Súvisiaci článok Praktický sprievodca na Kapverdy Čítajte 

Opakované suchá viedli k rozsiahlemu odlivu obyvateľstva. Aktuálne žije na rôznych miestach vo svete viac Kapverdčanov, než ostalo na ostrovoch. Z pol milióna obyvateľov žije väčšina na najväčšom ostrove Santiago.

Kapverdy svojho času navštívil aj prírodovedec Charles Darwin. Na Kapverdoch strávil takmer tri týždne, počas svojej plavby okolo sveta v rokoch 1831 - 1836, ktorá vyústila do jeho slávnej teórie evolúcie. Bol fascinovaný rozmanitou sopečnou a piesočnatou krajinou a práve tu si uvedomil svoje vlastné schopnosti v geológii.

Rušné hlavné mesto Praia

Praia, hlavné mesto Kapverdských ostrovov, leží na juhovýchode najväčšieho ostrova Santiago. Je to typické pulzujúce veľkomesto, ktoré nezaprie svoje európske črty.

V historickom centre Praia, ktoré je postavené na náhornej plošine, sa nachádzajú pôvodné koloniálne budovy a viaceré významné historické stavby.

Za pozornosť stojí budova radnice, Justičný palác, Prezidentský palác alebo budova parlamentu. V okolí mesta Praia bolo kedysi rozostavených 49 diel na ochranu mesta a prístavu. Sú rozostavané pozdĺž prístupových ciest z východu a západu a dnes patria k pôsobivým pamiatkam.

V západnej časti Praia, v štvrti Achada de Santo António nájdete množstvo barov, reštaurácií a nočných klubov. Ak vás láka nakupovanie, vo štvrti Várzea navštívte trh Sucupira s najrôznejšími komoditami, vrátane tradičných remeselných výrobkov.

Čo vidieť na ostrove Boa Vista

Názov najvýchodnejšieho a tretieho najväčšieho ostrova Kapverd, Boa Vista, je odvodený od spojenia ,,krásny výhľad”. V prírodnej krajine na Boa Vista dominujú piesočné a štrkové púšte, nízke pohoria, nekonečné pláže a more s ideálnymi podmienkami pre vodné športy.

Pico d'Estancia je najvyšším bodom ostrova a dosahuje výšku 390 metrov nad morom. Východná časť ostrova je takmer opustená, nájdete tu tiché a osamelé miesta a nedotknuté pláže.

Okrem piesočných dún možno na Boa Vista vidieť aj iné prírodné bohatstvo. Množstvo morských korytnačiek prichádza na pláže naklásť svoje vajíčka. Na ostrove žije pestrá škála vtáctva a morský život je plný farebných lákadiel. Podvodný svet zdobia farebné koraly a môžete tu pozorovať delfíny, veľryby alebo kraby.

Hlavným mestom ostrova Boa Vista je Sal Rei. Toto malé ospalé mestečko bolo pomenované podľa kráľovskej soli najvyššej kvality, ktorá za získavala neďaleko mesta. Na hlavnom námestí Praça de Santa Isabel sa sústreďujú trhoví obchodníci z Afriky. Okrem čerstvého ovocia a zeleniny tu nájdete batikované textílie alebo drevené vyrezávané figúrky.

Dominantou námestia i mesta je kostol Igreja da Santa Isabel postavený v koloniálnom štýle v odtieňoch pieskovej a svetlomodrej farby. Pozdĺž mora sú zachované staré prístavné móla a lodenice.

Priamo oproti prístavu v Sal Rei sa nachádza malý ostrov Ilheu de Sal Rei. Tvorí závetrie, vďaka ktorému sú zátoky v okolí mesta ideálne na kúpanie. Jednou z nich je dlhá piesočná pláž Praia de Chaves. Okrem kúpania a prechádzok si tu možno užiť príjemné posedenie v baroch a reštauráciách.

V juhozápadnej časti ostrova leží mestečko Rabil. Môžete tu navštíviť malú keramickú dielňu a kúsok za mestom sa nachádza oáza s kokosovníkmi a datľovníkmi. Toto údolie je miestom najstaršieho osídlenia Boa Vista.

Na ostrove Boa Vista odporúčame:

Riu Touareg 4*

Riu Touareg 4* Riu Touareg 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

 • Doprava: letecky z Bratislavy
 • Dĺžka: 8 alebo 15 dní (7 alebo 14 nocí)
 • Stravovanie: all inclusive
 • Cena: od 1 261 eur
 • Overiť cenu a termíny >>

Riu Palace Boa Vista 5*

Riu Palace Boa Vista 5* Riu Palace Boa Vista 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

 • Doprava: letecky z Bratislavy
 • Dĺžka: 8 alebo 15 dní (7 alebo 14 nocí)
 • Stravovanie: all inclusive
 • Cena: od 1 371 eur
 • Overiť cenu a termíny >>

Ďalšie ponuky zájazdov na ostrove Boa Vista nájdete tu >>

Sal, najslnečnejší z ostrovov

Ostrov Sal patrí do skupiny najsevernejších ostrovov. Podobne ako Boa Vista a Maio je takmer plochý a plný piesku. Púšte a suché údolia sú iba miestami prerušené oázami, ktoré boli centrom ťažby soli. Od soli je historicky odvodený aj názov ostrova.

Najvyšším bodom ostrova je Monte Grande s výškou 403 metrov nad morov a vďaka svojmu rovinatému povrchu má ostrov Sal takmer vždy slnečné počasie. K tomu kilometre piesočných pláží a skvelé vetry pre vodné športy sa stal pomerne rýchlo surferským rajom. Rozvoj turizmu prilákal na ostrov aj miestnych obyvateľov a dnes je z celkového počtu 20 tisíc obyvateľov iba 10 % starších ako 40 rokov.

Najlepšie podmienky pre dovolenku na pláži ponúka okolie mesta Santa Maria, ktoré je zároveň turistickým centrom ostrova Sal a jeho najväčšou kultúrnou atrakciou. Veľké hotelové komplexy s vysokým štandardom služieb sú lemované dvesto metrov širokými piesočnými plážami.

Mestečku Santa Maria s malými domami v pastelových farbách dominuje starý prístav s nábrežím. Nájdete tu početné obchodíky a reštaurácie. Napriek turizmu tu pretrváva tradičný život. Turisti radi pozorujú rybárov vracajúcich sa s úlovkom do prístavu a tradičné spôsoby čistenia rýb.

Na ostrove Sal odporúčame:

Oasis Salinas Sea 5*

Oasis Salinas Sea 5*, Sal, Kapverdy Oasis Salinas Sea 5*, Sal, Kapverdy (zdroj: dovolenka.sme.sk)

 • Doprava: letecky z Bratislavy
 • Dĺžka: 8 alebo 15 dní (7 alebo 14 nocí)
 • Stravovanie: all inclusive
 • Cena: od 1 141 eur
 • Overiť cenu a termíny >>

RIU Cabo Verde 5*

 • Doprava: letecky z Viedne
 • Dĺžka: 8 - 15 dní (7 - 14 nocí)
 • Stravovanie: all inclusive
 • Cena: od 1 221 eur
 • Overiť cenu a termíny >>

Ďalšie ponuky zájazdov na ostrove Sal nájdete tu >>

Do hôr na ostrovy Santo Antão, São Nicolau a Fogo

Trojica ostrovov je podstatne zelenšia a hornatejšia, než suché a rovinaté ostrovy Sal či Boa Vista . Zrážok je tu dostatok, aby sa darilo poľnohospodárstvu. V kopcovitých oblastiach prevažuje vidiecky charakter krajiny a nájdete tu vynikajúce možnosti vysokohorskej turistiky.

Ak si trúfate zdolať najvyšší bod Kapverd, vyberte sa na ostrov Fogo (v preklade oheň). Sopka Pico de Fogo s nadmorskou výškou 2 829 metrov a okolitý národný park zaberá väčšinu rozlohy ostrova.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu