Káhira 1. mája (TASR) - Egyptskí archeológovia objavili množstvo unikátnych odtlačkov faraónových pečatí, slúžiacich pre vojakov, ktorí boli vyslaní na výpravu do púštnych oblastí hľadať prírodné červené farbivo na vonkajšiu dekoráciu pyramíd. Informoval o tom egyptský minister kultúry Farúk Husní.
Dvadsaťšesť pečatí vo veľkosti zápalkovej škatuľky patrilo kráľovi Chufevovi (v gréckej interpretácii Cheopsovi), ktorý vládol v rokoch 2551-2528 pred n.l.
Chufev si dal pri Gíze, juhozápadne od Káhiry, postaviť najväčšiu pyramídu zo všetkých faraónov, ktorí kedy vládli Egyptu. Jeho pečate boli kráľovským splnomocnením pre vojakov, ktorí sa vydali do púšte, citovala tlačová agentúra MENA egyptského ministra. "Tieto pečate boli určené pre účastníkov Chufevom vyslanej výpravy, ktorej cieľom bolo nájsť zdroje kysličníka železitého, potrebného na výrobu červenej farby," povedal šéf egyptského pamiatkového úradu a najvyšší egyptský archeológ Záhí Hawás.
Neďaleko miesta, kde stoja Veľké pyramídy pri Gíze sa našlo viac než 50 keramických fragmentov, na ktorých sú odtlačky hlinených alebo kamenných pečatidiel.
Remeselníci v časoch IV. dynastie, ku ktorej patril aj Chufev, potrebovali oxid železitý na dekoráciu obloženia pyramíd, ako aj na ozdobenie ďalších pohrebných artefaktov, upresnil Hawás.
Pečate boli glejtom pre približne 400 mužov a skupinu ľudí, ktorí vojakom počas výpravy varili, vyplýva z nápisov na keramických úlomkoch. Archeológovia tiež našli množstvo kožených vriec obsahujúcich kysličník železitý, ktorý zo svojej expedície priniesli Chufevovi vyslanci, dodal šéf egyptských archeológov.