Vlkolínec 30. apríla (TASR) - Ľudové piesne, tance a obyčaje súvisiace s tradičným stavaním májov ožili dnes vo svetoznámej osade ľudovej architektúry Vlkolínec pri Ružomberku. Prispeli k tomu členovia ružomberského folklórneho súboru Radosť spod Salatína.
Podľa prastarých zvyklostí dievčatá vyzdobili máje stuhami v posledný aprílový deň. Mládenci ich v nasledujúcu noc osadili pred domami po osade. Každá dievka musela zaplatiť mládencom za postavený máj. Májová veselica sa uskutočňovala v nasledujúcu nedeľu. Začínala sa po obede a trvala do večera, zaspomínala si 73-ročná Jolana Kenderová.
V dolnoliptovskej obci Liptovské Sliače sa v minulosti májovníci - regrúti vydávali na pochôdzku už v sobotu ráno. Spievajúci putovali s košíkmi od domu k domu a pozývali na večernú veselicu. Gazdiná ich za to odmenila rôznymi naturáliami - vajíčkami, slaninkou, klobáskou, z ktorých večer pripravili pohostenie pre seba i devy. Zároveň to bola pre dedinčanov vstupenka na večernú tancovačku.
Podľa spomienok kronikára obce Ľudovíta Ondrejku mládenci sa po polnoci vydali na voze do dediny a každému dievčaťu bez rozdielu veku hodili do dvora zelený vrcholec jelše, jalovca alebo borievky. Máje stavali regrúti v regióne Liptova v predvečer prvého mája a váľali ich posledný deň v mesiaci.