Loket
Mestečko Loket s impozantným hradom leží zhruba 15 kilometrov od Karlových Varov. Z troch strán ho obmýva rieka Ohře a z hradu sa ponúka unikátny výhľad na okolie. Loket sa porovnáva so známejším Českým Krumlovom, tu však vládne omnoho pokojnejšia atmosféra.
V časoch Luxemburgovcov sa sem tu uchýlila kráľovná Eliška Přemyslovna s malým synom, budúcim najvýznamnejším českým kráľom Karolom IV. Dnes sú na hrade viaceré expozície, napríklad výstava porcelánu a historických zbrani.

Najväčším ťahákom je expozícia hrdelného práva. Pohyblivé figuríny v jednotlivých kobkách v podzemí predvádzajú spolu so zvukovými efektmi spôsoby stredového mučenia a popráv.
Mestečko Loket sa môže okrem hradu pochváliť aj najväčšou zbierkou tradičných kúpeľných pohárov v Čechách. Spolu ich je 1850 a najstarší z nich pochádza z roku 1780.
Priamo z „Muzea lázenských pohárků“ môžu návštevníci prejsť do minipivovaru Florián, ktorého súčasťou je múzeum. V troch miestnostiach sú názorne ukázané tradičné výroby sudov, sladu a pôvodné stáčanie a plnenie fliaš.

Historické centrum mesta v roku 2006 využili aj filmári, ktorí tu natáčali zábery do filmu James Bond Casino Royal s Danielom Craigom v hlavnej úlohe.
Strážca pokladu

Hrad a zámok Bečov nad Teplou je známy druhou najcennejšou zlatníckou pamiatkou v Českej republike hneď po českých korunovačných klenotoch – relikviárom sv. Maura.
Výnimočný a bohato zdobený relikviár bol pôvodne vytvorený v 13. storočí pre benediktínsky kláštor vo Florennes v Belgicku.

V priebehu storočí zmenil majiteľa a od 19. storočia sa spája s poslednými majiteľmi panstva, kniežacou rodinou Beaufort - Spontin, ktorá sem presunula z Belgicka svoje sídlo aj rozsiahlu umeleckú zbierku.
Po druhej svetovej vojne boli majitelia zámku obvinení z kolaborácie s nacistami, zámok narýchlo opustili a relikviár ukryli na hrade.
Na svoj majetok však nezabudli a po štyridsiatich rokoch, prostredníctvom sprostredkovateľa kontaktovali československé úrady.
Americký občan na veľvyslanectve vo Viedni ponúkal kúpu nešpecifikovanej historickej pamiatky za štvrť milióna dolárov. Mala byť zakopaná kdesi v západných Čechách.

Postupne vyšlo najavo, že dutý predmet veľký asi ako konferenčný stolík je ukrytý niekde na hrade. Do pátrania sa zapojili aj kriminalisti a 5. novembra 1985 pod drevenou podlahou kaplnky bečovského hradu našli poškodený relikviár.
Ešte pre expertízou znalcov bolo jasné, že ide o historický predmet nevyčísliteľnej hodnoty. Expertíza to potvrdila a štát predaj a vývoz takejto výnimočnej pamiatky zakázal. Do práce sa pustili reštaurátori, aby relikviáru vrátili dokonalú podobu. Čas a nevhodný úkryt relikviár poškodili.

Relikviár bol určený na úschovu pozostatkov štyroch svätcov. Zdobí ho množstvo reliéfov a sošiek z pozláteného striebra, drahé kamene a polodrahokami.
Hrad v súčasnosti obnovujú, preto nie je verejnosti pristupný. Priľahlý zámok je však otvorený od apríla do konca októbra a ponúka tri okruhy prehliadok - Relikviár sv. Maura, zámocké interiéry, a okruh Relikviár pre každého, ktorý je zábavnou formou určený hlavne pre deti od 7 - 12 rokov.
Mesačná krajina
Neďaleko kúpeľov Františkovy Lázně sa nachádza v strednej Európe výnimočná prírodná rezervácia Soos. Na ploche asi 220 hektárov sa rozkladá rašelinisko, kde vyviera množstvo minerálnych prameňov.
Bublajú tu tiež bahenné sopky - mofety. Náučný drevený chodník, dlhý zhruba jeden a pol kilometra, vedie cez vyschnuté slané jazero, kde sa kedysi ťažila soľ.

Na niektorých miestach sa vrátite do dávnej minulosti. Rozpukanú zem, podobnú skôr na mesačnú krajinu, pokrýva vrstva vyzrážanej soli. Na svoje si určite prídu aj milovníci flóry, ktorí tu uvidia široké zastúpenie slanomilnej vegetácie.
Navštíviť môžete aj múzeum Soos s výstavou prehistorických jašterov v životnej veľkosti. V Soose sa dodnes ťaží rašelina na liečebné účely.
Česko ako na dlani
Park Boheminium v lesoparku nad Mariánskymi Lázňami je plný miniatúrnych stavieb. Stráviť tu môžete aj pol dňa a rozhodne sa tu nebudú nudiť ani vaše deti.
Viac ako šesťdesiat miniatúr najznámejších českých pamiatok, hradov, zámkov, rozhľadní či mlynov sú vernými replikami originálu zmenšenými 25-násobne.
Na jednom mieste môžete obdivovať Karlštejn, Červenú Lhotu, zámok v Litomyšli, Český Krumlov, či kolonádu a mini letisko s modelmi lietadiel v Mariánskych Lazňach. Na jazere plávajú modely historických parníkov a vojnových lodí.









Hneď za vstupom je jedna z najväčších atrakcií pre najmenších - model funkčnej železnice. Deti spúšťajú vlaky do pohybu stlačením tlačidla. Môžete obdivovať aj maketu telekomunikačnej veže s hotelom na vrchu Ještěd, ku ktorej aj v parku Boheminium premáva mini lanovka.
Park nie je síce veľký, ale za návštevu určite stojí. A keď vaše deti náhodou omrzí pobehovať medzi stavbami, majú tú veľké detské ihrisko. Park je otvorený od apríla do konca novembra.
Múzeum Moser, Karlove Vary
Múzeum sklárskych výrobkov svetového mena má viac ako 155-ročnú históriu. Navštíviť môžete aj sklársku hutu a zažiť pravú atmosféru ručnej výroby krištáľového skla.

Výrobky známej sklárne zdobia aj interiéry kráľovských palácov, prezidentských kancelárii , či príbytky filmových hviezd.
Skláreň Moser už viac ako desať rokov vyrába originálne festivalové ceny, krištáľové glóbusy pre prestížny Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch.
Mattoni múzeum v Kyselke
Novootvorené múzeum vybudovali v opravenom Löschnerovom pavilóne, jednej z najcennejších pamiatok v bývalom kúpeľnom meste. Expozíciu je venovaná histórii známej minerálky a Heinrichovi Mattonimu, ktorý minerálnu vodu preslávil.

V múzeu nechýba ani rozsiahla zbierka historických fliaš, do ktorých sa kedysi stáčala minerálna voda aj zbierka historických i súčasných etikiet.
Súčasťou expozície sú aj interaktívne výstavné predmety a moderné technológie, ktoré spestria návštevu múzea najmä deťom.
Autor: Marian Puček