BANGKOK. Park Lumpini v Bangkoku onedlho oslávi storočnicu svojej existencie. Thajské úrady sa už teraz rozhodli park vyčistiť od nepozvaných návštevníkov - stoviek veľkých a voľne pobehujúcich varanov, napísal server Christian Science Monitor.
V parku preto hliadkujú špeciálne tímy s lanami, vakmi a tiež so sumcom, na ktorého varanov lákajú.
Tieto jaštery sa živia prevažne vtákmi, korytnačkami alebo uhynutými rybami. Na konte majú aj niekoľko zranených cyklistov, ktorí sa s nimi v parku zrazili.

Okrem toho podľa úradov ničia stromy a ďalšie rastliny a desia ľudí, ktorí často netušia, že v parku uprostred rušného mesta voľne žijú varany.
„Varany sa ľudí neboja a vďaka čistému prostrediu v parku sa tu radi prechádzajú,“ povedala zástupkyňa mestského odboru životného prostredia. „Niektorí ľudia sa ich boja, takže varany ohrozujú ich bezpečnosť,“ dodala.
Niektoré varany majú až tri metre
Podľa odhadov odboru životného prostredia v rôznych častiach parku Lumpini žije asi 400 varanov a ich populácia stále rastie. V parku by mala zostať len asi polovica z nich, menšie jedince. Dnes sú tam bežné jeden až dva a pol metrové varany, rekordmani však dosahujú až trojmetrovú dĺžku.

Súčasťou parku je umelé jazero a chodníky okolo parku (asi 2,5 km) sú obľúbené medzi rekreačnými bežcami. Jazda na bicykli je oficiálne povolená len od 10:00 do 15:00. Do parku nesmú psy a platí tam zákaz fajčenia.

Park nechal v roku 1920 založiť kráľ Rama VI. na svojich pozemkoch, aby poskytol obyvateľom Bangkoku možnosť odpočívať v prírode. Jeho plocha je približne 58 hektárov. Pomenovali ho podľa rodiska Budhu v Nepále.
Park Lumpini nie je vo svetovom meradle jediným magnetom pre turistov, kde sa úrady obávajú o ich bezpečnosť kvôli voľne žijúcim zvieratám.
Počas tohtoročných olympijských hier v brazílskom Rio de Janeiro vzniklo golfové ihrisko medzi lagúnami, ktoré sú domovom pestrej škály živočíchov. Pre prípad možných incidentov s najobávanejším z nich – aligátorom, bolo v pohotovosti päť biológov.
Varan je po thajsky aj nadávka
Biologický rod varanov, do ktorého patrí viacero druhov, je rozšírený v rozľahlých oblastiach Afriky, Ázie a ostrovov v Tichom oceáne. Hoci vyzerajú nebezpečne, pre človeka sú neškodné a mnoho Thajčanov ich pokladá len za miernu nepríjemnosť. Thajské označenie varana sa používa aj ako nadávka.
Park Lumpini je zelenou oázou uprostred betónovej džungle Bangkoku. Časť miestnych obyvateľov prítomnosť varanov teší, pretože podľa nich pomáhajú držať pod kontrolou populáciu hadov a potkanov.

Odchytené varany chcú úrady premiestniť do strediska Khao Son pre chov voľne žijúcich zvierat asi 120 kilometrov južne od hlavného mesta. Nie každý je však presvedčený o jeho primeranej vybavenosti.
Odborník na varany Michael Cota, člen Medzinárodného zväzu na ochranu zvierat, ktorý žije v Bangkoku, pokladá toto vládou kontrolované stredisko len za „odkladisko“ zvierat, ktoré úrady potrebujú premiestniť.
„Nemajú tam dostatočné zdroje, aby sa o ne starali. Väčšina zvierat, ktoré tam skončia, čoskoro uhynie. Väčšina týchto varanov bude za tri alebo štyri mesiace mŕtva," povedal Cota.