Podľa známej povesti panovník Karol IV. na jednej zo svojich poľovačiek neďaleko hradu Loket objavil s družinou žriedlo horúcej vody, čo mu uzdravilo chorú nohu.
Nad zázračným prameňom potom založil Teplé kúpele. Dnes sa toto kúpeľné mesto volá Karlove Vary. Jeho sláva rástla predovšetkým vďaka návštevám významných hostí a šľachty.
Chodili sa sem liečiť osobnosti ako Beethowen, František Jozef I., Paganini, Chopin, Mozart či Freud.
V dvadsiatom prvom storočí si miestne kúpeľné metódy vyskúšali hollywoodske hviezdy ako Jude Law, Antonio Banderas, John Malkowich, Robert De Niro či herečka Renée Zellwegerová.
Proti cukrovke aj nadváhe
Karlove Vary sa v súčasnosti zameriavajú najmä na liečbu diabetu. Na toto civilizačné ochorenie sa špecializuje sanatórium Kriváň spoločnosti Bohemia-lázně.
Už v roku 1815 doktor Hufeland odporúčal karlovarské kúpele na liečenie úplavice cukrovej. Do objavenia inzulínu sa ani iným spôsobom diabetici nemohli liečiť.
Ťažisko liečby bolo vždy v pitnej liečbe a diétnom stravovaní. Pitie karlovarskej minerálnej vody pomáha lepšiemu vstrebávaniu minerálov obsiahnutých vo vode a naštartovaniu látkovej výmeny.
Preto mnohí návštevníci zaznamenajú okrem zlepšenia zdravotného stavu často aj úbytok na hmotnosti.
V meste sa môžete napiť až z pätnástich liečivých prameňov v miestnych kolonádach, ktoré sú tradičným symbolom kúpeľnej architektúry a kultúry v Čechách.
Výver hlavného prameňa Vřídlo je okolo dvetisíc litrov za minútu. Pod podlahou kolonády sa nachádza podzemná turistická trasa, ktorá sprístupnila návštevníkom mesta pohľad na vzácne baktérie a riasy či zanesené potrubie zo začiatku minulého storočia. Počas leta sa prehliadky konajú od jedenástej ráno do piatej popoludní.

Porcelán a becherovka
V roku 1794 založil v Karlových Varoch vojvoda Thun rovnomennú fabriku na výrobu porcelánu, ktorá je dnes najväčším českým výrobcom krehkých porcelánových predmetov.
V Novej Role, kde sa porcelánka nachádza, prebiehajú pravidelné prehliadky, počas ktorých spoznáte majstrovské umenie výroby porcelánu a skla. S deťmi si zároveň môžete vytvoriť a ozdobiť vlastné hrnčeky a nechať si ich poslať domov.
Návštevnícka trasa vedie cez administratívne priestory do vzorkovne, výrobných hál až k finálnym výrobkom.
Brány moderného závodu, ktorý aj dnes produkuje okolo štyritisíc ton porcelánu ročne, sú verejnosti otvorené počas pracovných dní od utorka do piatka od deviatej rána do tretej popoludní.
S karlovarskou vodou je prepojená aj výroba miestnej becherovky. Vyrábať ju tu začal v roku 1867 Jan Becher, ktorý do svojho liehovinového bylinného nápoja pridával okrem zmesi dvadsiatich byliniek, korenín, liehu a prírodného cukru aj karlovarskú vodu a založil v kúpeľnom meste svoju prvú továreň.
Ukážku výroby prvých bylinných liehovín spolu s históriou môžete vidieť v Jan Becher Muzeum. Ak patríte k fanúšikom tohto nápoja, môžete ho ochutnať v múzejnom bare.
Vôňu a chuť likéru nájdete aj v centre mesta na Becherovom námestí. Prestavbou bývalej stosedemdesiat rokov starej továrne tu vznikol jedinečný turistický priestor.
Svojim vzhľadom navodzuje v každom, kto do nej vstúpi, pocit akoby sa ocitol na starobylom námestí v devätnástom storočí.
V dobovej kaviarni si môžete pochutiť na dobrej káve, čaji či niečom ostrejšom a potom zájsť do obchodu s bohatým výberom domácich paštét, klobás, čerstvého ovocia, hríbov, kúpeľných oblátok či vín.

Súčasťou staročeskej reštaurácie, ktorá sa tu tiež nachádza, je špeciálny obchod zasvätený nápojom Karola IV.
Jeho sortiment produkuje Pivovar Karla IV., ktorý je spomienkou na roky 1879 až 1999, keď sa v Karlových Varoch varil tradičný chmeľový mok. V obchode nájdete svetlé, tmavé, bylinkové a špeciálne pivá, kozmetiku z piva, tácky aj rôzne darčekové predmety.
Oslavy narodenia Karola IV.
V roku 2016 oslavuje Česká republika 700. výročie narodenia Karola IV. a podstatná časť osláv sa odohráva v Karlových Varoch.
Hrané prehliadky
V karlovarskom altáne Bellevue na Šibeničnom vrchu prebiehajú hrané prehliadky pod taktovkou Pouličného divadla V. Braunreitera. Sprievodca počas nich sprevádza Karola IV. a predstavuje mu všetko zaujímavé, čo sa udialo od momentu, keď podľa legendy skolil jeleňa pri Vřídle a založil kúpele. Dve posledné predstavenia sa konajú 19. augusta a 7. októbra 2016.
Festival svetelných inštalácii
Centrum mesta sa 2. a 3. septembra rozžiari svetelnými efektmi. Špeciálna audiovizuálna šou predstaví život Karla IV. a jeho vplyv na mesto.
Pozorovanie oblohy
Ak sa chcete dostať bližšie ku karlovarskej oblohe a objaviť čaro hviezd a vesmíru, môžete tak urobiť vo Hvezdárni v časti Hůrky pri Karlových Varoch. Pozorovať môžete nočnú oblohu, no sprístupnená je aj výstava o svetelnom znečistení.