Na Maldivoch sa striedajú len dve ročné obdobia – suché a vlhké. Od januára do marca sucho prináša severovýchodný monzún (iruvai), po zvyšok roka ovplyvňuje počasie vlhký juhozápadný monzún (hulhangu).
Po celý rok sú priemerné maximálne denné teploty medzi 30 až 32°C, v noci 24 až 27°C. Voda má stále okolo 27°C.

Najlepším obdobím na prílet je od decembra do apríla, kedy je menej zrážok a nižšia vlhkosť. Vrchol sezóny (aj s najvyššími cenami) je od polovice decembra do polovice januára. Najviac turistov potom prichádza na Maldivy od februára do apríla.
Alkohol islam zakazuje
Maldivy sú moslimská krajina a alkohol sa na súostrovie nesmie dovážať. Povolený je iba v turistických rezortoch, to tiež dvíha jeho cenu.
Nákup v duty free obchode pri odlete treba vypiť ešte pred vystúpením z lietadla.
Na letisku sa kontroluje nielen dovoz alkoholu, ale aj ďalších zakázaných vecí, ako bravčové mäso, petardy či pornografia a symboly iných náboženstiev.

Pozor na bikiny
Kúpanie v plavkách je povolené len na „bikini beach“, plážach pre turistov. Problémy a pokutu až 500 dolárov a riziko doživotného vyhostenia môže spôsobiť opaľovanie sa hore bez. Pre nudizmus si treba vybrať inú destináciu.
Na verejných plážach sa neokúpete ani v plavkách. Muži tam môžu mať šortky, ale ženy splývavé oblečenie. Burkiny robia problém len v Európe.
V uzavretých rezortoch sa ale porušovanie moslimských náboženských zákazov vrátane alkoholu berie voľnejšie.

Potápanie sa za koralmi aj ku vrakom
More v okolí atolov je plné života, s množstvom koralových útesov. Množstvo potápačských zariadení ponúka služby aj pre úplných začiatočníkov.

Obľúbené sú ponory k vrakom lodí, ktoré sa podobne ako prirodzené koralové útesy už stali súčasťou podmorského života a poskytujú úkryt pre bohatý podmorský život.
Žralokov sa treba báť na inom mieste
Žraloky patria k morskému životu a výnimkou nie sú ani Maldivy. Riziko napadnutia je však minimálne. Majú tu dostatok prirodzenej potravy a fatálne útoky tu preto nebývajú.
Zranenia sa stávajú pri ich kŕmení z ruky alebo neopatrnom priblížení sa pri potápaní.

Peniaze a cenová úroveň
Turistické služby spolu s ubytovaním tu nie sú také lacné, ako na Srí Lanke či v iných ázijských krajinách.
Vystačíte si však zo stovkami eur, nie tisíckami, ak sa človek zaobíde bez luxusu naj hotelov so všetkými možnými službami.
Pohyb po súostroví predražuje doprava, ale vyskúšať treba napríklad ostrov Maafushi.
Rezorty na jednotlivých atoloch ponúkajú dokonalé leňošenie, šnorchlovanie, potápanie či kúpanie, dovolenka sa dá tráviť aj aktívnejšie na morskej rybačke.

Úroveň kriminality je na Maldivoch minimálna. Osamelé ženy sa ale musia pripraviť na (väčšinou len slovné) „provokácie“ od tunajších mužov.
Malé jej jediné mesto súostrovia
Hlavné mesto Malé leží na rovnomennom ostrove, ktorý je súčasťou atolu Kaafu. Na ostrove je veľký prístav, medzinárodné letisko, je na vedľajšom ostrove Hulhule.

V meste žije asi tretina obyvateľov Maldív a tu sú tiež jediné architektonické pamiatky na celom súostroví: Prezidentský palác a námestie republiky, Sultánov park a Piatková mešita zo 17. storočia s Islamským centrom.
Mešita postavená z opracovaných koralov je na čakacej listine na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Nevynechajte ani miestne trhovisko, rybí trh a množstvo obchodov.
Rupia ako suvenír
Maldivskou menou je rupia, ale bežne sa aj na trhoch platí americkými dolármi. V turistických rezortoch iba nimi, prípadne platobnými kartami. Rozmieňať si peniaze na miestnu menu sa oplatí, len ak túžite mať tunajšie mince ako zaujímavý suvenír.

Tma prichádza rýchlo
Časový posun v hlavnom meste Malé je +4 hodiny oproti nášmu zimnému času (+3 hodiny oproti letnému). Časový posun oproti susednej Srí Lanke je polhodina.
Ako všade na rovníku slnko vychádza okolo 6. hodiny a rovnako okolo 6. hodiny večer zapadá. Súmrak je krátky a tma prichádza veľmi rýchlo.
Dĺžka letu sa pohybuje od 9:20 do 10:15 hodín, podľa miesta odletu a konkrétnej destinácie na Maldivoch. K tomu si treba prirátať (ak nezostávate v mieste pristátia) presun na jednotlivé ostrovy, buď loďou alebo hydroplánom.

Očkovanie nie je povinné
Na súostroví nehrozí pri dodržaní bežných hygienických zásad (umývanie si rúk pred jedlom, pitie len balenej vody a pod.) žiadne zdravotné riziko.
Netreba mať ani povinné očkovania. Výnimkou je len proti žltej zimnici, ak prichádzate z krajiny, kde sa vyskytuje.
Skúsenejší cestovatelia odporúčajú nielen pre Maldivy očkovanie proti žltačke, to sa ale zíde aj v slovenských podmienkach. Nehrozí tu ani malária.

Last Minute na Maldivy
Ak ste si zájazd na Maldivy zatiaľ nezakúpili, pozrite sa na našu ponuku. Ten najlepší zájazd na Maldivy vám pomôžeme vybrať na portáli dovolenka.sme.sk.