SME
Štvrtok, 30. marec, 2023 | Meniny má Vieroslava

V Málage robia kávu na deväť spôsobov. Čo si pozrieť v rodisku Picassa?

Rodisko Picassa a Banderasa vám ukáže pravý andalúzsky temperament.

Malaga (Zdroj: Canva.com)

Málaga je najväčším mestom na známom pobreží Costa del Sol a patrí k významným mestám Španielska. Historická časť mesta s rušným prístavom bola vyhlásená za miesto kultúrneho významu, hlavne pre svoju historickú a umeleckú hodnotu. Výhodou je aj blízkosť mestskej pláže Malagueta pár minút od centra.

Polmiliónové mesto dýcha atmosférou horúcej Andalúzie a pre turistov má pripravenú rozmanitú ponuku miest či aktivít.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaujímavé miesta v Málage odhaľujú arabskú minulosť

Ako mnohé mestá v Andalúzii, aj v Málage sa zachovali historické pamiatky, ktoré približujú arabskú minulosť. K takýmto zaujímavým miestam rozhodne patrí pevnosť Alcazaba postavená v jedenástom storočí v maurskom štýle.

Pevnosť mala strategickú polohu pre obranu, s výhľadom na more a mesto. Tiež slúžila ako palác vládcov. Alcazaba patrí k najzachovalejším pevnostiam svojho druhu v celom Španielsku. Dnes si tu v archeologickom múzeu môžete prezrieť exponáty maurskej keramiky a ďalšie artefakty z miestnych vykopávok.

Za Alcazabou, na vyššom kopci je ďalšia maurská pevnosť Castillo de Gibralfaro, ktorá bola postavená v štrnástom storočí, hlavne pre lepšiu ochranu Alcazaby. Výstup do pevnosti vyžaduje turistickú túru, ale v polovici kopca si môžete vychutnať vyhliadku s krásnym výhľadom na mesto.

Pevnosť Gibralfaro je rozľahlá a možno tu vidieť mnoho obranných pozícií a na rôznych úrovniach. Na nádvorí je malé múzeum mapujúce históriu pevnosti a miestna kaviareň je výbornou voľbou pre posedenie s panoramatickým výhľadom.

Dominanty historického centra

Na úpätí kopca s arabskými pevnosťami sa nachádzajú aj rímske ruiny divadla z čias cisára Augusta. Boli objavené náhodou, až v roku 1951. Návšteva ruín divadla je zdarma. Zachovala sa časť stupňovitého sedenia, javisko a jeho prístupové chodby. Dnes si môžete v tomto unikátnom prostredí vychutnať príjemný koncert.

Len pár metrov chôdze od divadla sa nachádza majestátna katedrála. Vybudovali ju kresťanskí dobyvatelia na mieste, kde mala byť pôvodne mešita, no po postavení jednej veže boli peniaze presmerované do Ameriky ako pomoc na získanie nezávislosti od Britov. Katedrála si preto vyslúžila prezývku „La Manquita“ (jednoruká žena). 84 metrov vysoká veža je po sevilskej La Giralde druhá najvyššia v Andalúzii.

Pravý andalúzsky temperament i typické chute objavíte na miestnom trhu Atarazanas. Pulzujúce miesto, kde to od rána žije, sa nachádza v zaujímavej budove s preskleným čelom. Ochutnajte ančovičky, ktoré sú pre Málagu typické. Miestni obyvatelia sa podľa nich aj prezývajú boquerónes. Okrem ančovičiek v Málage milujú kávu. Len tu si môžete jeden nápoj objednať na deväť spôsobov? Každý typ má svoje meno, ktoré zodpovedá pomeru mlieka a kávy v pohári.

Slávni rodáci z Málagy

K hlavným atrakciám mesta patrí Picassovo múzeum v Palacio de Buenavista, ktoré má svetoznámu zbierku Picassových obrazov. V múzeu môžete vidieť 233 diel v stálej expozícii a 43 zapožičaných diel Pabla Picassa, ktoré zahŕňajú širokú škálu obrazov, plastík a keramiky.

Múzeum približuje aj samotného umelca, ako významného tvorcu kubizmu a jeho vplyv na vývoj moderného umenia. Súčasťou je aj knižnica a dokumentačné stredisko, ktoré sústreďuje rôzne zdroje v kontexte s Pablom Picasom.

Súvisiaci článok Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii Čítajte 

Na Plaza de la Merced v centre mesta môžete navštíviť aj miesto narodenia Picassa. V pamätných priestoroch je otvorené aj Museo Casa Natal de Picasso a vystavuje diela a obrazy, ktoré Picasso vytvoril počas svojho detstva.

Ďalším slávnym rodákokm z andalúzskeho mesta je herec Antonio Banderas, ktorý podľa slov miestnych často zájde do reštaurácie El Pimpi. Ak sa vám nepošťastí stretnúť známeho herca, doprajte si dostatok času na vychutnanie jedla a miestnej atmosféry.

Tridsať múzeí

Málaga ako hlavná metropola Costa del Sol sa stala kultúrnym centrom oblasti. V meste našlo svoj domov viac ako tridsať múzeí rôzneho zamerania. K obľúbeným patria Múzeum vína, Múzeum flamenca, Múzeum de Toro Revello, Múzeum automobilov či pobočka parížskeho múzea Pompidou.

V Múzeu Carmen Thyssen sa nachádza vzácna zbierka obrazov z 19. a 20. storočia s dôrazom na andalúzske umenie. Možno tu obdivovať hlavných velikánov ako Zurbarána, Sorolla alebo Romea de Torres.

K unikátnym patrí aj Interaktívne múzeum hudby. Nájdete tu jednu z najväčších zbierok hudobných nástrojov v Európe a zahrať si môžete na ktoromkoľvek exponáte z takmer tisícky nástrojov. Okrem toho, každá výstavná sieň má k dispozícii niekoľko mechanických prostriedkov, pomocou ktorých môžu návštevníci nadviazať dialóg s výstavou.

Krásne parky a záhrady

Práve v Málage môžete vidieť jednu z najkrajších botanických záhrad v Európe. Botanickú záhradu La Concepcion založil v devätnástom storočí šľachtic Jorge Loring Oyarzábal a jeho manželka. Často je popisovaná ako tropický raj, kde sa striedajú sekcie formálnej záhrady a lesa.

V štýle romantickej záhrady je koncipovaný aj Anglický cintorín, ktorý bol prvým evanielickým cintorínom v Španielsku. Pôvodne slúžil ako pohrebisko cudzincov, ktorí zomreli v Málage. Dnes možno pri prechádzke pomedzi historické náhrobky hľadať dávne spojenia s Veľkou Britániou.

Prechádzkou po meste môžete objaviť ďalšie parky a záhrady, ktoré sú pekne upravené a často zdobené rôznymi umeleckými predmetmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu