Sever Slovenska, hraničiaci s Poľskom a Českou republikou, nepatrí medzi najvyhľadávanejšie ciele slovenského turizmu, aj keď aj tu sa nachádza niekoľko rarít s medzinárodným významom.
Kysuce sú regiónom, ktorý neoplýva rudných bohatstvom, termálnymi prameňmi, ani hradmi či cennými historickými pamiatkami. Napriek tomu však môžu zaujať aj náročného turistu.
Významné prírodné pamiatky
Milošová - Megoňky
Azda najviac Kysuce preslávili údajne záhadné pieskovcové gule objavené v lokalite Megoňky v mestskej časti mesta Čadca – Milošová. Mohutné gule z pieskovca boli svojho času označované za dielo mimozemšťanov, alebo dávnych bohov. Dnes pre útvary existuje jednoduché vysvetlenie v podobe hromadenia vzduchu v usadených horninách a v priebehu miliónov rokov vďaka prasklinám priestory vyplnil drobnejší piesok a voda. Jedna z pieskovcových gúľ bola venovaná partnerskému poľskému mestu Zywiec, ktoré guli venovalo zaujímavú inštaláciu.

Klokočovské skálie
Je zaujímavé prechádzať sa lesmi v obci Klokočov a objavovať skalené steny a miesta, ktoré dodnes obsahujú pieskovcové gule. Ide o raritu, ktorá svojho času lákala aj ľudí na okolí vziať si niektorú guľu domov ako ozdobu. Niečo také spravilo len málo miestnych a zväčša veľmi dávno, pričom dnes je povedomie o hodnotách týchto geologických rarít oveľa silnejšie. Hodnotu pritom majú z vedeckého hľadiska nesmiernu. Podobné sa nachádzajú len v Južnej Amerike a na Novom Zélande.

Ropa v Korni

Korňa, obec nachádzajúca sa pri meste Turzovka, zaujme svojimi drevenicami, príjemnými ľuďmi, no najviac určite ropným prameňom vyvierajúcim na jednej z miestnych rolí. Prameň pretekajúci až do miestneho potoka je tradičnou súčasťou Korne a láka pozornosť turistov aj školských výletov. Verejne prístupná zákonom chránená prírodná pamiatka je definovaná ako ropný výver, z ktorého vyteká na šťastie pre priemyselné použitie nie tá najkvalitnejšia ropa. Odhaduje sa, že jej množstvo je malé a ťažba by bola nerentabilná. A hoci počas v 30 rokoch minulého storočia prebiehali výskumy a snahy o jej využitie, práve pre nerentabilnosť zahraniční investori od plánov upustili.
Makov
Makov je známy ako hraničný priechod, pre chatárov ako miesto obľúbené na chatovanie, prenájom chalúp a aj víkendové bývanie v dreveniciach. Je tiež lokalitou s veľmi starými lipami, zákonom chránenými pamiatkami.
Pamiatky a múzeá
Skanzen Vychylovka a lesná železnica
Ku Kysuciam patria drevenice, či z ikonických pohľadníc známa aj lesná úvraťová železnica. Tá kedysi premávala na dlhom úseku od Vychylovky po oščadnickú pílu. Trasa prechádzajúca cez celú Bystrickú dolinu časom zanikla a zachovala sa len časť v ktorej vybudovali skanzen.

Lesná úvraťová železnica zachovaná aj so systémom úvratí tak premáva aspoň v areáli, kam boli prenesené celé drevenice a stavby z okolia. Vznik skanzenu pritom odštartovala výstavba vodnej nádrže Nová Bystrica, ktorá však zatopila obce Riečnica a Harvelka. Niektoré budovy zachránili a presunulisem.
Zaujímavosťou je, že pôvodná trať železnice je v súčasnosti prestavaná na významnú miestu cyklotrasu, odbočujúcu aj do obce Radôstka.

Kysucké múzeum v Čadci a múzeum v Radoli
Kysucké múzeum v Čadci, ku ktorému patrí napríklad aj skanzen Vychylovka, alebo múzeum v Radoli, uchováva zbierkové predmety dokumentujúce život Kysučanov, spôsob obživy, kultúrne prvky, nástroje či písomnosti. Múzeum v Radoli je však pre Kysučanov známe zameraním sa viac na dávnejšiu dobu. Nachádza sa v ňom ťahák pozornosti chlapcov nadšených z paleontológie. Veľký mamutí zub.
Kaštieľ v Oščadnici
Jediný kaštieľ na Kysuciach sa nachádza v obci Oščadnica na úplnom začiatku obce s priľahlým parkom s listnatými stromami. Kaštieľ menších rozmerov slúži ako galéria a výstavné priestory vernisáží a umenia. Na jeseň pri padaní listov je tento park čarovný. Ak vystihnete vhodný týždeň, je možné vďaka padajúcim listom zažiť scény, ako z jesenných fotografií profesionálnych fotografov.
Hrad Černatín
O hrade, alebo hradisku Černatín sa veľa nevie. V minulosti sa tu našli ruiny kamennej stavby, ktorá však bola bez výraznejších identifikovateľných prvkov a bolo ťažké určiť nie len vek, ale aj pôvod stavby. Vrch nachádzajúci sa v katastri obce Radôstka pri Starej Bystrici, tak aspoň zostáva záhadným miestom, ktoré mohli strážiť dávni Kelti, kde údajne žijú víly a nachádzajú sa mocné nadprirodzené sily. Veď aj preto jeden z tých opracovaných kamenných kvádrov zdobí námestie Sv. Michala v Starej Bystrici. Má plniť želania.
Pamätný dom Eugena Cernana vo Vysokej nad Kysucou
Posledný muž, ktorý kráčal po Mesiaci a pred nastúpením na modul vesmírneho plavidla vryl do prachu meno svojej dcéry, mal v sebe kysuckú krv.

Kysučania a najmä tí z Vysokej nad Kysucou sú hrdí na Eugena Cernana, potomok miestneho rodáka a rodiny Čerňanovcov, ktorý sa síce narodil v USA, no vedel kde sú jeho korene a dom prarodičov aj opakovane navštívil. Ako pilot amerického letectva a neskôr v úlohe astronauta NASA letel tam, kde letieť je snom azda každého malého chlapca.

Rodný dom Jozefa Krónera

Jeden z najvýznamnejších hercov slovenského divadla a filmu sa narodil v početnej rodine na Kysuciach v obci Staškov. Rodina zamestnanca železníc žila v malom domčeku pri železničnej trati skromne. Veľmi dlho bol domček zanedbaný a schátraný. Len vďaka miestnym sa ho podarilo odkúpiť a opraviť. Vďaka rodine Jozefa Krónera sa v dome nachádzajú aj jeho osobné predmety a tým sa z tohto miesta neprehliadnuteľného pri prechode cez Staškov, stalo autentické, pripomínajúce si azda najznámejšieho Kysučana... mimo Janka Palárika z neďalekej Rakovej.
Hložníkove vitráže v Zborove nad Bystricou
V obci Zborov nad Bystricou majú v miestnom kostole postavenom za socializmu zvláštnosť. Z hľadiska umenia a architektúry je kostol zaujímavý nie len svojou stavbou, ale najmä vitrážnymi oknami, ktoré vytvoril slávny Vincent Hložník, známy predovšetkým ilustráciami a grafikami. Že ste správne v Zborove nad Bystricou zistíte už na autobusových zastávkach. Sú vytvorené v štýle jeho práce a v štýle architektúry miestneho kostola.
Pobyt v Kysuciach
Pozrite si ponuku pobytov v Kysuciach so zľavou na zlavy.sme.sk.
Turistika a atraktívne ciele
Stará Bystrica
Navštíviť Vychylovku a minúť Starú Bystricu je ako ísť pozrieť Prahu a pozrieť si len Hradčany. Trochu zvláštne prirovnanie to určite je, avšak Starú Bystricu určite nevynechajte. Dnes jedno z najnavštevovanejších miest Kysúc láka na originálny orloj, ktorý údajne ukazuje najpresnejšie i slnečné a lunárne ukazovatele a čas . Všetky astronomické ukazovatele sú pritom nastavené presne v závislosti od geografickej polohy obce a tohto orloja. Zaujímavé je však aj miestne Námestie Sv. Michala a celková architektúra tiahnuca sa až k Rínku sv. Floriána s miestnym pamätným chodníkom, fontánou a hotelom. Milovníci turistiky vyšliapu aj na rozhľadňu a vrch Bobovec.

Turzovka Živčáková
Jedno z najznámejších slovenských pútnických miest je známe aj pre svoje pramene. Náročné miesto prístupné aj od obce Korňa má dokonca medzinárodný význam, keďže sem zavítajú aj zahraniční veriaci.
Oščadnica a lyžiarske stredisko
V lete zábavné stredisko s bobovou dráhou, počas zimy jedno z najznámejších lyžiarskych stredísk na Slovensku. Kedysi Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica, dnes známe ako Park Snow sa rozprestiera na dvoch hlavných svahoch rozdeľujúcich lokalitu na Dedovku a Ľalíky.
Stredisko je mimoriadne populárne u poľských lyžiarov a práve lyžiarska sezóna buduje miestny cestovný ruch, vytvorila podmienky na rozširovanie ubytovacích možností, pričom často ide práve o tradičné drevenice, zariadené aj modernými prvkami.

Ďalšie zaujímavé články o Kysuciach, nájdete aj v magazíne ZN.sk.
Autor: Tomáš Galierik