SME
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

Pokus o socializmus uviedol Venezuelu do chaosu

Venezuela patrí medzi najkrajšie a najpestrejšie krajiny v Južnej Amerike. No dnes je paralyzovaná.

Venezuelský socializmus Huga Cháveza nepočítal s poklesom cien ropy ani s tým tým, že rozdávanie nemôže byť nekonečné.Venezuelský socializmus Huga Cháveza nepočítal s poklesom cien ropy ani s tým tým, že rozdávanie nemôže byť nekonečné. (Zdroj: TASR/AP)

Pokus Huga Cháveza vybudovať vo Venezuele socializmus sa skončil neúspechom. V krajine rastie inflácia, panuje nedostatok potravín a spotrebného tovaru, bežné sú násilné demonštrácie a pouličné nepokoje.

O situácii sme sa zhovárali s turistickým sprievodcom Michalom Chmeliarom, ktorý sa špecializuje na krajiny Latinskej Ameriky. 

Venezuelu si viackrát navštívil. Žijú tam tvoji kamaráti, ako oni hodnotia situáciu?

„Majú jedinú prioritu – ak sa dá, zostať v bezpečí. A popri tom zohnať aspoň trochu jedla, lebo to už začína byť vážny problém.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí predávajú všetko čo majú, aby mali aspoň teoretickú možnosť opustiť krajinu. Skúsiť začať odznova niekde inde a dúfať, že sa raz budú môcť vrátiť.

Venezuelčania, s ktorými sa poznám, sú hlavne mladí ľudia. A namiesto toho aby si zakladali rodiny, bavili sa alebo si zariaďovali bývanie, sa snažia zachrániť si holý život. Pritom v krajine nezúri vojna, len s narastajúcim nedostatkom všetkého sa stupňuje agresivita medzi ľuďmi.

V krajine, ktorá bola v 70. rokoch najväčším dovozcom luxusného tovaru na západnej pologuli, sa dnes bojuje o každé vrecko ryže."

Je to naozaj také zlé? Nezveličuje sa to?

„Komunikujem s ľuďmi, ktorých osobne poznám a ktorí tam reálne žijú. Mám pocit, že je to ešte horšie ako sa píše. Von sa väčšinou dostanú len strohé správy o ekonomickej kríze vo Venezuele, všeobecné vyhlásenia súčasného prezidenta Nicolása Madura, či údaje o hyperinflácii.

SkryťVypnúť reklamu

Rozmenené na drobné to ale znamená, že v krajine sa šíri hlad, peniaze prakticky stratili hodnotu a hranice sú oficiálne zatvorené.

Pred nepokojmi a narastajúcou agresivitou nikoho neochráni ani polícia. Skôr naopak. Ozbrojení muži a ženy zákona sú v rovnako zlej situácií ako ostatní. A preto sa vôbec neštítia zneužiť svoju právomoc a s úškrnom vás pri bežnej kontrole oberú o peniaze, či krvopotne zohnané jedlo. Nemáte šancu sa niekomu sťažovať, či dožadovať sa akéhokoľvek vášho práva.

Ozbrojené zložky sú v súčasnosti najväčším postrachom pre obyčajných Venezuelčanov."

Nebolo to tak už aj za prezidenta Cháveza?

„Hugo Chávez bol prezidentom od roku 1998 až do svojej smrti v roku 2013. Jeho snaha o vybudovanie silného socialistického štátu sa hlavne v prvých dvoch volebných obdobiach stretávala u ľudí s obrovským ohlasom. On sám sa pasoval do role otca národa a národ ho v tom vďaka štedrým príspevkom podporoval.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše nikto nemusel platiť za plyn a plnú nádrž svojho auta ste natankovali za jeden dolár. K tomu pripočítajte príjemnú subtropickú klímu, nádherný Karibik a panenskú prírodu a ľahko by sa mohlo zdať, že rozprávame o jednej z najidylickejších krajín na svete.

Obrovské prírodné bohatstvo, znárodňovanie a obrovská koncentrácia moci do rúk štátu však už vtedy otvárala priestor korupcií, či čiernej ekonomike. Keď som v roku 2009 prišiel do Venezuely po prvýkrát, oficiálne sa dolár menil kurzom približne 1:4 bolivarom.

U veksláka ste však zmenili aj za 1:7. Minulý rok ste už za dolár dostali 180 bolivarov a dnes je to 1:1000! Najväčšia venezuelská bankovka v nominálnej hodnote 100 bolivarov má dnes hodnotu asi 10 centov.

Peniaze prakticky stratili hodnotu. Ak ich aj máte, tak si za ne neviete nič kúpiť, pretože nič nie je dostať. Aspoň v oficiálnych obchodoch nie. Na čierny trh sa samozrejme pašujú aj potraviny, no s cenami ste úplne inde. Za liter mlieka pokojne miniete týždenný plat. Nepoznám na svete krajinu, kde by sa inflácia prejavovala takýmto hrozivým tempom."

SkryťVypnúť reklamu

Aký je súčasný plat?

„V priemerne platenom zamestnaní dnes zarobíte v prepočte asi 50 USD za mesiac."

Čo najviac chýba?

„Lieky a potraviny. Keď vláda na pár hodín otvorila hranice, pohraničné mestá v Kolumbii a Brazílii zaplavili Venezuelčanmi a tovar z regálov v momente zmizol. Aby ste sa dostali naspäť domov, každý sa musel „vyplatiť“ viacnásobným policajným hliadkam.

V krajine však chýba napríklad aj elektrická energia. Aby sa ňou šetrilo pri veľkých odberoch vo výrobe, bol zavedený dokonca skrátený pracovný týždeň pre štátnych zamestnancov."

Čo reálne hrozí turistom, ktorí by ju chceli navštíviť?

„Venezuela je jedna z najkrajších krajín na svete. Každému by som doprial vyliezť na tamojšie stolové hory a zažiť si svet tajomných tepui.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Anjelský vodopád vyzerá anjelsky. Aj z dronu Čítajte 

Stáť pod najvyšším vodopádom sveta Salto Angel, pozorovať divoké zvieratá na savanách Los Llanos, rybárčiť s domácimi na Rio Apure, či užívať si rozprávkový Karibik. Toto všetko zažívali návštevníci tejto krajiny a verím, že to opäť raz bude možné.

No dnes reálne hrozí, že sa odtiaľ nemusíš vrátiť. Nikomu neodporúčam tam cestovať. Ľudia sú vybičovaní do krajnosti a keď nemáte čím doma nakŕmiť deti, neberiete ohľady. Polícia rabuje, znásilňuje a zatvára ľudí podľa ľubovôle. A turista by tam bol veľmi ľahká možnosť nelegálneho zárobku. Dnes ide vo Venezuele o krk a ja dúfam, že tento výnimočný stav nebude trvať dlho."

Môže sa Venezuelčan rozhodnúť, že z krajiny odíde?

„Nie je to až také jednoduché. Hranice sú oficiálne zatvorené, no samozrejme deravé, aby „kontrabandisti“ dokázali pašovať tovar na čierny trh. Problém nie je ani prejsť samotnú hranicu. Problémom je množstvo policajných hliadok. Ak chcete prejsť, musíte zaplatiť. A to viacnásobne. Čiže to vyjde pekne draho.

SkryťVypnúť reklamu

Ak máte šťastie, dovolia vám z krajiny odletieť. Musíte však dokladovať spiatočnú letenku a cieľ cesty – pozývací list, potvrdenie o študijnom pobyte a pod. A samozrejme zavďačiť sa úradníkom aj colníkovi. Študentom sa snaží vyjsť v ústrety napríklad Čile. Pomáha im opustiť krajinu a prijíma ich na svojom území. To je prípad aj jedného môjho kamaráta, ktorý sa o to pokúša."

Ako sa berie s odstupom času Chávezov experiment so socializmom?

„Hugo Chávez bol politik, ktorý svoju politickú kariéru vybudoval na agresívnej antiUSA kampani a na povzbudení národného cítenia cez Simóna Bolívara. Bolívar bol jeden z hlavných osloboditeľov Južnej Ameriky a zároveň jej prvý zjednotiteľ. Mal v pláne vybudovať niečo ako „Spojené štáty juhoamerické“, no jeho cieľ sa nenaplnil.

SkryťVypnúť reklamu

A na toto nadviazal Chávez, ktorý mal v pláne zohrať úlohu zjednotiteľa. Samozrejme v silne ľavicovom duchu. Celý proces premeny preto dostal meno „Bolívarová revolúcia“. A zriadenie, ktoré nakoniec Chávez uviedol do praxe vďaka obrovským príjmom z ropy zase dostalo názov „Venezuelský ropný socializmus“.

Na rozdiel od iných socialistov, jeho politika bola charakterizovaná ako mix ideí Simóna Bolívara, Marxa, Allendeho, Che Guevaru, Fidela Castra a kresťanstva. Chávez tvrdieval, že prvý socialista bol Ježiš Kristus a venezuelskému ľudu predkladal aj ideologický správne výklady z Biblie.

To všetko si Venezuela mohla dovoliť, lebo peniaze z ropy sa používali aj na to, aby ostal národ spokojný. Rozdávali sa príspevky, dotovali sa energie, pohonné hmoty aj zdravotníctvo, prideľovali sa byty... A skoro všetko, vrátane potravín, sa dovážalo zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Paradoxne práve obrovské príjmy z ropy a znárodňovanie priviedli krajinu tam, kde je teraz. Mnohé podniky pripadli do rúk štátu a mnohé zahraničné firmy odišli z Venezuely preventívne.

A tak sa postupne vytrácali pracovné miesta, ochabovala vlastná produkcia krajiny a stupňovala sa chudoba. Najvypuklejšie sa to začalo už dávnejšie prejavovať v päť miliónovom hlavnom meste Caracas.

Zdá sa však akoby venezuelský ropný socializmus nepočítal s tým, že rozdávanie nemôže byť nekonečné. A posledný klinec do rakvy bol prepad cien ropy".

Čo si myslíš, ako to dopadne?

„To je ťažko povedať. Napríklad Ekvádor podobné krízové obdobie aj výrazný prepad meny zažíval v roku 2001-2002. Tam zachraňovali ekonomiku prechodom na americký dolár. No v prípade Venezuely sa zatiaľ zdá, že súčasná garnitúra nepotrebuje rázne riešiť situáciu v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Dokonca to miestami budí dojem, že im zotrvávanie v takejto napätej situácií vyhovuje. A prezident Maduro sa netají tým, že má v pláne dovládnuť celé funkčné obdobie. V celej krajine panuje obrovská neistota a dúfam, že to nebude trvať dlho a že sa do Venezuely bude dať opäť čoskoro vrátiť."

 

Michal Chmeliar v roku 2007 pôsobil ako stážista v Ekvádore. Od roku 2008 pracoval v krajinách Latinskej Ameriky ako sprievodca. Aktuálne sa okrem cestovania venuje aj divadlu.

 

 

 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 3. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 4. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 5. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 6. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 1. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 2. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 3. Biometricky presné progresívne okuliarové šošovky Rodenstock
 4. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 5. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 6. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 21 872
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 808
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 339
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 237
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 013
 6. Dôležitosť duševnej pohody 5 086
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 3 349
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 2 985
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť tretia- Čierna Hora- Zátoka Boka Kotorska, Kotor, Bar, čiernohorské pobrežie
 2. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (1): Arabská pevnosť, katolícka katedrála a gigantická koncentrácia skleníkov
 3. Ľuboš Vodička: Hrady české, moravské a sliezske: Bítov
 4. Aleš Tvrdý: Durban ma privítal "vo veľkom štýle"
 5. Nikoleta Čáková: Púť na koniec sveta II. (Finisterre Camino)
 6. Vladimír Benčík: Malta 1/3 – návšteva u „hadích kňazov“ s dlhými lebkami
 7. Blanka Ulaherová: Konečne opäť Bosna
 8. Martin Majzlan: Skaza a tragédia Aralského jazera
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 557
 2. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 4 945
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 813
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 238
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 059
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 042
 7. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 817
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 779
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu