SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Nitriansky hrad porazil Bratislavu aj Spišský hrad

Podľa archeológov bol Nitriansky hrad najrozsiahlejší hrad na Slovensku. Devín alebo Spišský hrad boli v porovnaní s ním menšie.

Nitriansky hrad bol v čase najväčšieho rozmachu najväčší hrad na území Slovenska. (Zdroj: SITA/Martin Havran)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

NITRA. Najväčším hradom na Slovensku bol Nitriansky hrad. Vyplýva to zo zistení archeológov, ktorí si na základe dlhoročných výskumov zostavili aj svoj vlastný rebríček.

V súčasnosti je za najrozsiahlejší hrad na Slovensku považovaný Spišský, v rebríčku archeológov sa však ocitol až na šiestom mieste.

Prečítajte si tiež: Spišskému hradu dominovala mohutná veža Čítajte 

Archeológovia brali do úvahy rozlohu hradov a hradísk v čase najväčšieho rozmachu.

O tom, kam až jednotlivé hradiská siahali, vypovedajú archeologické nálezy.

„Ukázalo sa, že Nitriansky hrad siahal v stredoveku až po Župný dom a Horný Palánok. Až do polovice 15. storočia mal rozlohu 8,5 hektára,“ povedal Peter Bednár z Archeologického ústavu SAV v Nitre

. V súčasnosti z Nitrianskeho hradu zostala už len malá časť. 

Za Nitrianskym hradom nasledujú Bratislavský hrad a Devín, ktoré mali oba okolo 6,8 hektára.

Štvrté miesto patrí Košickému hradu s rozlohou zhruba 6,5 hektára, za ním nasleduje Zvolen – Pustý hrad so 4,7 hektára a Spišský hrad so štyrmi hektármi.

Prečítajte si tiež: Spišský hrad v letnej sezóne vsadil na kráľov a na mobily Čítajte 

Nitriansky hrad bol na rozhraní 8. a 9. storočia sídlom Nitrianskeho kniežatstva. V 11. a začiatkom 12. storočia bol spolu s Ostrihomom jedným z dvoch sídiel uhorských kráľov. Práve v Nitre stál s najväčšou pravdepodobnosťou stál aj jeden z prvých kresťanských kostolov na Slovensku, ktorý dal postaviť knieža Pribina. Vysvätený bol okolo roku 830.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Význam Nitrianskeho hradu potvrdzuje Maurova legenda z rokov 1064 - 1070, ktorá spomína na hrade Baziliku svätého Emeráma, do ktorej uložili pozostatky svätého Ondreja a Beňadika. Nitriansky hrad bol v tom období oveľa rozsiahlejší ako dnes. Opevnený bol celý hradný kopec a patril k najvýznamnejším hradom v strednej Európe. 

 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu