SME

Kazachstan. Najväčšie prekvapenie strednej Ázie

Uzbekistan má historické pamiatky, Kirgizsko nádherné hory, ale kto vie niečo o Kazachstane?

Panoráma hôr nad Almaty.Panoráma hôr nad Almaty. (Zdroj: Tomáš Kubuš)

Almaty dnes už nie je hlavným mestom tejto deviatej najväčšej krajiny sveta, no má v sebe viac ako moderná Astana. Nech sa páči, toto mesto nás očakáva.

Prečítajte si tiež: Kirgizský Biškek. Zelené parky, Lenin a šašlíky Čítajte 

Najkrajší príchod do Almaty je z juhu, zo susedného Kirgizska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hranica medzi oboma krajina je zbierkou byrokracie, vypisovania papierikov a neustáleho tlačenia sa v skupinkách pašerákov oblečenia.

„Chodia kupovať oblečenie na čínsky bazár do Biškeku, pretože je to tam aj o polovicu lacnejšie, než v Kazachstane,“ ukazuje Vasiľ, ruský šofér maršrutky na strapec ľudí ovešaný balíkmi väčším než sú oni sami.

SkryťVypnúť reklamu

Akoby mávnutím čarovného prútika sa za hranicou zmenia kulisy. 

Prvé tyrkysové vlajky ozdobené žltým slnkom a krásnym orlom. Prvý portrét mávajúceho prezidenta Nazarbajeva a už stačia len tri hodiny a Almaty sa objaví pod kopcami.

Na jar je okolitá step krikľavo zelená, začiatkom jesene vybledne, no pribudnú na nej nomádi so svojimi stádami.

Almaty je na dosah ruky. Prezradí to dopravná zápcha, ktorá každý deň mesto zablokuje.

Zmena mena

Almaty, ako sa mesto dnes volá, počas 20.storočia menilo svoj názov. Hneď dvakrát. Rusi, ktorí toto mesto v polovici 19.storočia založili pôvodne ako pevnosť, ho nazvali Vernij. Neskôr jej prischlo meno Alma-Ata, teda „otec jabĺk“.

Dnešný názov sa jemne skomolil, ale význam a jablko ako symbol zostali. Otcovia zakladatelia by si dnes museli veru poriadne pretrieť oči, ak by videli, čo z ich pevnosti medzi riekami Boľšaja Malinkaja Almatinka vyrástlo.

SkryťVypnúť reklamu

Almaty má 1,7 milióna obyvateľov a hoci je od roku 1997 hlavným mestom Kazachstanu „umelá“ Astana, tak Almaty je modernou metropolou, ktorá je dušou aj srdcom celej krajiny.

Prečítajte si tiež: Zjazdovka na dome? V Astane to nemá byť problém Čítajte 

Hodvábna cesta

Hlavnou tepnou Almaty je ulica Žibek Žoli. V preklade znamená Hodvábna cesta a pripomína obdobie medzi 10. a 14. storočím.

Almaty vtedy ležala na jednej z hlavných trás tejto unikátnej obchodnej cesty, ktorú v Európe spopularizoval Marco Polo.

Žibek Žoli je dnes pešia zóna medzi typickými sovietskymi panelákmi. Je tu však rušno a krásne živo, najmä s pribúdajúcim časom. Ráno Žibek Žoli ožíva len pozvoľna, no môžete tu stretnúť Kazachov v obleku po vzore západu náhliacich sa do práce s telefónom pri uchu, ale aj bábušky zametajúce prach.

Na obed sa okolité kaviarničky a podniky naplnia, poobede prídu pouliční muzikanti či umelci a večer keď sa rozsvietia svetlá chutí drink v bare priamo na ulici najlepšie. Po ňom stačí spraviť pár krokov do vedľajšej reštaurácie a ochutnať božský šašlík z baranieho mäsa, ktorý sa zapíja kazašským koňakom.

SkryťVypnúť reklamu

Večer umelci pozbierajú svoje obrazy, ktoré počas dňa namaľovali, mladí zostanú sedieť v skupinkách na fontáne a Almaty postupne stíchne.

Zelený bazár

Hoci je Žibek Žoli výstavnou ulicou, Almaty má predsa len ešte jedno živšie miesto. Bazárová oblasť Kok Bazar, teda Zelený bazár je miesto, kam zavíta každý, kto chce niečo kúpiť či predať. Je tu všetko. Od topánok, vecí do kuchyne cez sušené oriešky až po ťavie mlieko.

Stredoázijské trhoviská predávajú všetko a ak niečo náhodou aj nemajú, sľúbia vám, že to zoženú.

Neďaleko stojí najväčšia mešita Almaty. Kazachstan je moslimská krajina, hoci islam sa tu berie vlažne podobne ako v celej strednej Ázii. Pod jej zlatou kupolou sa modlí len hŕstka mužov s dlhšími bielymi bradami.

Kým mešita je prázdna, budova hlavného trhoviska Kok Bazar praská vo švíkoch. Prvý nádych, prvé očarenie. Tu predávajú sušené marhule zo Samarkandu, vedľa granátové jablká, oriešky, pistácie, cez uličku chlapík podáva na ochutnanie sušené hrozienka a do toho už volá jeho sused s natiahnutou rukou, aby som ochutnal moruše.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte exotickejšie vyznieva ulička, ktorú ovládli ženy. Kýble tvarohu, miestny syr a litre kumysu, fermentovaného kobylieho mlieka.

Chcete ešte väčšiu špecialitu? Ochutnajte šubat, národný kazašský nápoj v ktorom sa mieša podstata nomádskeho života a s tradíciami. Šubat je fermentované ťavie mlieko. Za pár centov dostanete misku a máte gurmánsky zážitok.

Na konci trhoviska je raj mäsožravcov. Desiatky stánkov predávajú mäso a všetko je nesmierne čisté. Najexotickejšie pôsobia stánky s konskými klobásami a konským mäsom. Pre Kazachov je to úplne bežná súčasť jedálnička.

Panfilov park

Panfilov park ležiaci v srdci Almaty je miestom, kde domáci spomínajú na svojich hrdinov, ktorí sa nevrátili z rôznych vojen 20.storočia.

Najviac sa spája s 2.svetovou vojnou a hlavný chodník lemuje 28 mien mužov, ktorí padli pri obrane Moskvy.

SkryťVypnúť reklamu

Každý tú kráča akosi pomaly so zvesenou hlavou a číta si mená, dátumy narodenia a príliš skoré dátumy smrti spojené do jedného roku.

Panfilov park tu bol dávno pred vojnou. Už okolo 1870 ho založili na mieste starého kozáckeho cintorínu, ktorý napokon Sovieti zdevastovali.

Medzi stromami sa ukrýva aj obrovský vojenský pomník a pred ním horiaci večný oheň pripomína ruské mestá.

Okraj parku však dáva zabudnúť na vojnu a z ničoho nič sa objaví nádherná drevená budova pripomínajúca kostol. Vo vnútri je múzeum tradičných hudobných nástrojov. Nie každého zláka, ale budova v ktorom múzeum sídli, patrí k najkrajším v Almaty.

Opačná strana parku je magnetom. Tu stojí Katedrála, ktorú v roku 1904 začal stavať geniálny architekt Zenkov. Postavil ju celú z dreva bez jediného klinca. Dnes sa tomu ani nechce veriť.

SkryťVypnúť reklamu

Je nádherná, svieti vďaka žltej farbe, dvíha sa do výšky a v jej zvonici bolo počas sovietskej éry rádio.

Dnes je vo vnútri ticho a pokoj príznačný pre takéto miesta. Len ikonostas, horiace sviečky, ikony a bábušky so šatkou prehodenou cez vlasy.

Námestie republiky

Námestie republiky nie je klasickým námestím, kam by sa ľudia prišli prejsť alebo si sadnúť s priateľmi. Je umelé, sterilné, ozdobené vysokým obeliskom pod ktorým leží otvorená kniha s odtlačkom ruky „otca národa“, teda prezidenta Nazarbajeva.

Občas sa tu niekto zastaví a odfotí sa s monumentom. Alebo si do neho vloží ruku, aby zistil, či aj on môže byť niekedy prezidentom.

Z vrcholu obelisku sa na mesto díva socha „zlatého človeka“, kópia vzácneho archeologického nálezu, ktorý je dnes v Národnom múzeu.

SkryťVypnúť reklamu

Na námestí je najkrajšia jeho poloha. Je o niekoľko desiatok metrov vyššie než Žibek Žoli a tak sa za ním otvára pohľad nie len na bývalý prezidentský palác, ale najmä na nádherné zasnežené kopce Altaju. Zo strednej Ázie má podobnú scenériu už len kirgizský Biškek.

Kok Tepe

Ak si chcú domáci oddýchnuť od mesta, vyberú sa na pahorok Kok Tepe. Zelený pahorok, ako znie jeho preklad do slovenčiny, sa dvíha doslova nad centrom Almaty a nahor dnes opäť vedie po rekonštrukcii znovu otvorená lanovka. Iný svet.

Najmä cez víkendy tu stretnete celé rodiny, mladé páry, chlapcov, dievčatá, partie, tí všetci si sem prišli užiť nielen čistý vzduch, ale aj kolotoče, prechádzky alebo najlepšie šašlíky priamo z grilu.

Kok Tepe ponúka panorámu kazažskej metropoly, no tá je takmer neustále ponorená v smogu tak sa len v diaľke vynára niekoľko výškových budov, starých monumentov a širokých ulíc. Tu sa ponúka aj najviac suvenírov, takže ak potrebujete magnetku či tričko, nesmiete Kok Tepe vynechať.

SkryťVypnúť reklamu

Spravíte si tu aj fotografiu so sochou The Beatles! Neveríte? Kazachstan v sebe predsa skrýva veľa prekvapení.

Tomáš Kubuš bloguje aj na kubus.blog.sme.sk a má facebookovú stránku Prach ciest a batoh plný snov.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 106
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 15 370
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 990
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 585
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 484
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 989
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 401
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 663
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 665
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 468
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 369
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 717
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu