Car-kolokol v moskovskom Kremli je už takmer dvesto rokov jedna z najobľúbenejších moskovských atrakcií.
Najväčší zvon na svete sa však nikdy nerozoznel tak ako iné zvony. Dva roky po odliatí sa z neho pri hasení požiaru odlomil kus, ktorý váži 11 a pol tony.
Na jeho terajšie miesto na Katedrálne námestie v moskovskom Kremli ho vystavili 17. augusta 1836.
Car-kolokol meria 6,14 metra s priemerom 6,6 metra a váži vyše 200 ton. Jeho výroba (príprava formy a odlievanie) sa začalo v roku 1733 priamo v Kremli, kde kvôli tomu vykopali 10 metrov hlbokú jamu. Prácu majstra zvonára Ivana Motorina a odlievanie dokončil v novembri 1735 jeho syn Michail.

Ďalšie roky potom pokračovala jeho výzdoba. Reliéf zobrazuje cárovnú Annu I., ktorá vydala príkaz na jeho odliatie, a jedného z jej predchodcov, cára Alexeja Michajloviča. Na nový zvon sa totiž použil kov zo zvonu, ktorý odliali za jeho vlády.
Na zvone sú tiež zobrazení svätí, anjeli a pásy s rastlinnými ornamentami.
Doplatil na požiar
Krátko po dokončení v roku 1737 v Moskve vypukol požiar a začala horieť aj drevená konštrukcia, ktorá ho v odlievacej jame podopierala. Pri hasení sa zo zvonu odlomil obrovský kus, ktorý váži 11,5 ton. Zvon sa preto nedal použiť a jamu spolu s ním zasypali.
O sto rokov neskôr ho v roku 1834 nechal cár Mikuláš I. vykopať a umiestniť na Katedrálne námestie pri kremeľskej zvonici Ivana Veľkého. Zvonicu volajú aj „horiaca svieca,“ pre štíhlu bielu vežu a zlatom ozdobenú cibuľovitú kupolu.

Rozmery zvona a je odlomený kus umožnili, aby isté obdobie slúžil aj ako kaplnka. Dnes je spolu s obrovským delom „Car-puška,“ z ktorého sa však nikdy nevystrelilo, obľúbenou turistickou atrakciou moskovského Kremľa.
