BRATISLAVA. S prvým slovenským knižným sprievodcom pre aktívny turistický ruch na Slovensku prišlo bratislavské vydavateľstvo The Slovak Spectator.
Pod názvom Slovensko na vyše 300 stranách vreckového formátu je rozdelený podľa prirodzených regiónov a v druhej časti sú záujmové tematické okruhy, od všeobecne známych až po raritné zážitkové možnosti.
Podľa riaditeľa vydavateľstva Jána Palla dlhé roky vydávajú turistického sprievodcu v angličtine (Spectacular Slovakia). Prvýkrát sa rozhodli vydať jeho slovenskú verziu, pretože anglická zaujala aj Slovákov, ale je písaná trochu inakšie ako pre domácich záujemcov a nie všetci sú jazykovo zdatní.
"V členení sme sa snažili brať historické väzby regiónov, lebo pre umelé administratívne rozdelenie trpí región Spiša. Slovensko sme rozdelili na päť regiónov: Bratislava a okolie, západné Slovensko, stredné Slovensko, severné Slovensko obsahuje oblasť Kysúc, Horného Považia, Oravy, Liptova, Tatier a Spiša, a východné Slovensko je zvyšok Prešovského a Košického kraja. Snažili sme sa priniesť k jednotlivým miestam aj kontakty, otváracie hodiny, aké je vstupné, aby si človek mohol naplánovať výlet či viacdňový pobyt," povedal Ján Pallo.

Druhá časť sprievodcu sa venuje 33 témam. Lesk a bieda hradov obsahuje ich históriu a rozmach, úpadok i záchranu. Tiež všeličo o duchovnom dedičstve a flolklóre, pútnických miestach, kde je kópia turínskeho plátna,a kto je prvá blahorečená Slovenka. Ďalšou časťou sú židovské pamiatky, významné miesta bojov druhej svetovej vojny a banské a technické pamiatky. Cestovanie za prarodičmi je zasa návod, ako si vybudovať rodostrom.
"Uvádzame, ako ušetriť pri cestovaní, aké atrakcie sa dajú zažiť vo vzduchu a na zemi. U nás sa dá jazdiť tankom, stíhačkou, dá sa vidieť a zažiť veľa ďalších zaujímavostí. Naša snaha je hľadať aj zaujímavé príbehy. Napríklad, ako kostol v Habure niekdajší obyvatelia predali do vedľajšej dediny a odtiaľ sa dostal do Čiech. Neskôr ľudia z Habury chceli späť kostol, ale Česi nesúhlasili, tak si postavili kópiu predaného kostola začiatkom 20. storočia," dodal Pallo.
Knižný sprievodca obsahuje vyše 1000 fotografií, takmer 500 profilov miest a pamiatok, 35 leteckých nákresov hradov, katedrál a historických centier, 22 máp a témy, ktoré sprevádzajú čitateľa aj na menej známych miestach.
Sú tam uvedené i rarity podobností so svetom: kde v Španielsku je most podobný bratislavskému Mostu Apollo, ktorý český zámok sa podobá na Kaštieľ v Rusovciach, alebo kde vo Francúzsku je podobná hradná panoráma s centrom Bratislavy.
