Modrá a biela. Typické farby Grécka. Tyrkysovo modrá priezračná voda a čisté biele pláže nájdu turisti aj na Chalkidikách.
Turizmus na gréckych Chalkidikách odštartoval v šesťdesiatych rokoch. Vtedy bol synonymom pre lacnejšiu dovolenku a hostia sa ubytovávali prevažne v apartmánových domoch s pohostinnými majiteľmi. Postupne však malebnosť prostredia začali objavovať investori.
Slovenskí turisti si pobyt na Chalkidikách užívali najmä v deväťdesiatych rokoch. Využívali kempovanie, apartmánové ubytovanie aj cenovo dostupné hotely. Po dlhšej odmlke táto turistická oblasť slávi comeback.

Poseidonov trojzubec
Chalkidiki tvoria tri menšie polostrovy, ktoré vybiehajú do Egejského mora – „vrchný“ Athos, stredná Sithonia a „spodná“ Kassandra. Každý je synonymom niečoho iného.
Kassandra je najbližšie k Solúnu, preto sem smeruje najviac turistov a je známa nočným životom a zábavou.
Sithonia predstavuje romantiku vďaka bielym a čistým plážam a malým zátokám po celej dĺžke pobrežia. Je vraj najzelenším polostrovom na Chalkidikách a stojí tu len päť dedín, v ktorých sa ich obyvatelia venujú najmä pestovaniu olív.
Athos je pod správou mníšskej republiky. Napriek tomu sa tam nachádza rezort so šiestimi hotelmi.
Brzda bola prospešná
Výhodou polostrova Chalkidiki a jeho pobrežia je práve to, že pôsobia nedotknuto. Spomalenie turizmu má za následok, že miestne dedinky pôsobia panensky.
Pobrežie výbežkov Sithonia a Kassandra je obsypané „opustenými“ plážami, na ktorých sa často neocitne nikto iný okrem vás. Stačí sa ubytovať, prenajať si auto alebo skúter.

Najvyhľadávanejšou plážou na strednom výbežku Chalkidíki je pláž Orange Beach pod domácim názvom Kavourtripes a Vourvourou. Ak máte v pláne dostať sa na niektorú z týchto pláží, vopred si pripravte plán cesty a mapu. Nápisy sú väčšinou len v gréčtine.
Len pre mužské oči
Athos ponúka kúpanie v tyrkysovom mori, zábavu pri vodných športoch aj hornatý terén na pešie a cyklistické túry. Pozornosť však priťahuje najmä mníšska republika a jej kláštory, kam majú povolený vstup len muži a aj to len desať mužských turistov denne.
Blízko Athosu sa narodil aj filozof Aristoteles. Gréci tento rok slávia 2400. výročie jeho narodenia.
Viac ako tisícročným domovom pravoslávnych mníchov na Svätej hore s oficiálnym názvom Autonómna mníšska republika Svätého vrchu je malý štát s 20 samosprávnymi kláštormi a približne dvoma tisíckami obyvateľov. Ženy majú vstup zakázaný od roku 1045.

Paradoxom je, že Athos sa nazýva aj krajom Panny Márie. Podľa legendy ho totiž kedysi navštívila Ježišova matka a jej svätú prítomnosť mnísi neskôr vyhodnotili za takú vyčerpávajúcu, že viac dôvodov na dámske návštevy nenašli.
Ak chcú toto tajomné miesto navštíviť mužskí turisti, musia o návštevu požiadať, vyplniť formuláre a potom len čakať, kým sa dostanú na rad. Stráviť tu môžu maximálne tri dni.
Mamutie olivy a med
Na Chalkidikách nepátrajte po priemyselných zónach. Základom tunajšieho hospodárstva je turizmus a pestovanie niekoľkých kľúčových plodín. Už pri prvom pohľade na okolie ktoréhokoľvek miesta na polostrove vám bude jasné, čo sa tu pestuje najviac – hrozno a olivy.
Napríklad na Sithonii sa počas roka naplní milión fliaš vína a nachádza sa tu 450 hektárov viníc. Vína, ktoré tu ochutnáte, chutia úplne inak ako tie naše, majú sladký nádych a plnú chuť.

Výraznou chuťou sa môžu chváliť aj miestne olivy, ktoré sú jedny z najväčších v Grécku a aj preto dostali prezývku „mamut“. Pestujú sa tu najmä zelené olivy. Miestnou raritou je med. Chalkidiki produkujú 70 percent celkovej produkcie medu v Grécku.
Vybrať si môžete z klasickej zmesi kvetov, ale aj levanduľový med či med z pínie, ktorý včely zbierajú za pomoci chrobáčikov žijúcich na píniových stromoch. Takýto med je menej sladký a obsahuje viac živín a minerálnych solí.
Obľúbenými a známymi gréckymi produktmi, ktoré turisti vyhľadávajú, sú nápoje ouzo s vôňou a chuťou anízu a o niečo ostrejšie tsipouro, ktoré sa pije jemne zriedené so studenou vodou alebo ľadom a k nemu sa podávajú drobnosti na zahryznutie.
Dalí, Putin a iní
Porto Carras, letovisko na Chalkidikách, má nielen krásne pláže a päťhviezdičkové hotely, ale aj veľmi čarovnú vilu Galini, ktorá bola sídlom Yianissa Carrasa, zakladateľa oblasti Porto Carras, a miestom, kde strávil veľa času so svojím priateľom Salvadorom Dalím.
Neskôr sa hosťami v tejto vile stali mnohé známe osobnosti. Na skalnatom útese s panoramatickým výhľadom na more aj na okolité olivovníky a vinice sa ubytovali napríklad monacký princ Albert, francúzsky prezident Francois Mitterrand či ruský Vladimir Putin. Božský výhľad stojí za to.

Vilu si slávny pán Carras postavil aj preto, aby víno z jeho okolitých viníc mohlo niesť označenie Château Porto Carras. Časť jej interiéru navrhol Yves Saint Laurent.
Niektoré časti vily pripomínajú prostredie zámku aj kláštora a luxusnej vily zároveň. Vila je miestom, ktoré chodia v rámci fakultatívnych výletov obdivovať turisti, prenajíma sa však aj celá. Konajú sa tu aj svadby, recepcie a oslavy.
Štyri mestá, ktoré sa oplatí navštíviť
Parthenonas
Ak počas dovolenky dostanete chuť na kávu alebo obed, vyberte sa do niektorej z taverien v tradičnej dedinke na Sithonii. Na netradičné sedenie pod tisícročným olivovníkom alebo priamo v prírode osadené na samom vrchu dedinky s nádherným výhľadom na Porto Carras len tak ľahko nezabudnete.
Dedinka je zároveň ukážkou malebnej histórie plnej kamenných domov, z ktorých sa pôvodní obyvatelia presunuli za prácou k pobrežiu. Dnes sú domy zrekonštruované a vlastnia ich zväčša cudzinci.
Solún
V minulosti bolo mesto dôležitým centrom východorímskej a neskôr Byzantskej ríše. V súčasnosti je Solún (po grécky Thessaloniki) druhým najväčším mestom v Grécku. Miešajú sa tu historické pamiatky aj moderné prvky.
Medzi najnavštevovanejšie pamiatky patria mestské hradby, Bazilika sv. Dimitrija či biela veža postavená Turkami v 15. storočí. Zabaviť sa tu však môžete aj večer v nočných kluboch a luxusných podnikoch.
Nea Fokea
Dedinka sa nachádza na severovýchodnom pobreží polostrova Kassandra. Jej dominantou je byzantská pevnosť z 15. storočia. Pohľad na more si môžete vychutnať z množstva barov, typických gréckych taverničiek a kaviarní.

Neos Marmaras
Dedinka na Sithonii je jedna z najpestrejších v oblasti. Kombinuje prostredie lesa, hôr a mora spolu s kaviarničkami a tavernami, ktoré ponúkajú chutné plody mora. Do dedinky sa môžete odviezť loďou, nachádza sa neďaleko rezortu Porto Carras. Každý štvrtok sa tu konajú pouličné trhy, kde miestni predávajú čerstvé ryby, tradičné grécke produkty aj suveníry.