Pôvodná verzia tohto článku je od autorov edície knižných sprievodcov Spectacular Slovakia (Veľkolepé Slovensko) a bola publikovaná v bedekri Slovensko. Okrem slovenčiny sú bedekre Spectacular Slovakia vydávané aj v angličtine.
S nacistami kolaborujúci slovenský štát počas 2. svetovej vojny deportoval približne 71 000 Židov, z ktorých sa domov vrátilo len niekoľko stoviek. Ďalšiu časť židovskej tradície zničil komunistický režim, ktorý systematicky búral synagógy. Našťastie snahy o záchranu v súčasnosti pomáhajú k obnove tejto časti našej histórie.
Múzeum holokaustu v Seredi
Pamiatky židovskej kultúry
Zároveň sa otvárajú nové pamiatky, a to na miestach, ktoré slúžili na úplne iné účely. Prvé múzeum holokaustu otvorilo svoje priestory vo februári roku 2016 na mieste niekdajšieho tábora v Seredi, kde po konfiškácii majetkov posielali Židov z celého Slovenska. Nebol to tábor smrti. Najskôr fungoval ako pracovný a až neskôr ako koncentračný tábor.
Múzeum vystavuje predmety bývalých väzňov, autentický dobytčí vozeň, ktorý počas 2. svetovej vojny dopravoval Židov do tábora smrti Auschwitz, ako aj mnohé mená deportovaných. Ďalšou dôležitou súčasťou sú vzdelávacie aktivity múzea o holokauste. Viac o múzeu sa môžete dočítať v našom knižnom sprievodcovi po Trnavskom kraji.
Slovenská cesta židovského kultúrneho dedičstva je projekt, ktorého cieľom je zmapovať najvýznamnejšie židovské pamiatky u nás, napríklad v Košiciach, Bratislave, Trnave, Lučenci či v Nitre. Maroš Borský, riaditeľ Židovského komunitného múzea v Bratislave, objasnil, že cesta židovského kultúrneho dedičstva spája viac než 20 významných židovských lokalít po celej krajine, ku ktorým patria synagógy, cintoríny či pamätníky.
Brožúra je dostupná na oficiálnej stránke projektu www.slovak-jewish-heritage.org. Stránka zároveň ponúka interaktívnu mapu, ktorá predstavuje regióny, kde sa nachádzajú najvýznamnejšie židovské pamiatky.
Na Slovensko každoročne prichádza veľký počet návštevníkov, prevažne potomkov slovenských židovských rodín, ktoré tu žili pred 2. svetovou vojnou, aby zavítali na miesta svojich predkov.
Židovské cintoríny: Miesta stále posvätné
Cintoríny majú pre Židov oveľa väčší význam ako synagógy, ktoré už neslúžia svojmu pôvodnému účelu.
Židovské cintoríny
„Keď v budove synagógy už nie je Tóra, tak pre nás to už nie je pietne alebo posvätné miesto,“ povedal Pavel Frankl, predseda židovskej obce v Žiline. „Pre nás sú posvätné cintoríny, kde sú pochovaní naši predkovia. Aj keď sú náhrobné kamene poškodené, ale ak sú kosti predkov stále v zemi, tak je to posvätné miesto.“
Na Slovensku je podľa Slovenského centra židovského kultúrneho dedičstva zachovaných takmer 700 židovských cintorínov. Tie najväčšie sa nachádzajú v Bratislave, Dunajskej Strede, Nitre, Žiline, Prešove, Michalovciach či Humennom.
Niektoré hroby na cintorínoch sa stali pútnickými miestami, najmä ak sú v nich pochovaní významní rabíni. Jedným z takýchto je hrob Chatama Sófera v Bratislave na pôvodnom židovskom cintoríne, na ktorom bolo kedysi približne 6000 hrobov a keďže sa územie cintorína nemohlo rozširovať, pre ďalšie hroby boli pridávané nové vrstvy. Jeho veľká časť bola zničená v rokoch 1942 - 1943, keď pod hradným bralom vybudovali električkový tunel ústiaci priamo cez posvätný pozemok.
„Hovorí sa, že tam na niektorých miestach boli až štyri vrstvy hrobov,“ uviedla Viera Kamenická z Múzea židovskej kultúry. Jeden z 23 hrobov, ktoré sa zachovali a dnes ich chráni malý podzemný kryt, je miesto posledného odpočinku Chatama Sófera, celosvetovo uznávaného ortodoxného učenca. Narodil sa v roku 1762 pod vlastným menom Moše Schreiber a zomrel v roku 1839. Sófer sa v roku 1806 stal hlavným rabínom vtedajšieho Prešporka, kde okrem iného založil ješivu (rabínsku školu). Tá sa pod jeho vedením stala jedným z najuznávanejších centier tradičného židovského učenia v Európe. Jeho pravnuk neskôr založil dodnes fungujúcu Bratislavskú ješivu v Jeruzaleme.

Výnimočný Sófer
„Jedinou možnosťou prístupu k zachráneným hrobom bol kovový poklop uprostred cesty, ktorý vyzeral ako kanál,“ vysvetlila Kamenická. „Bola som tam ako malé dievča. Pamätám si, keď poklop otvorili a my sme zišli dolu do toho tmavého priestoru len so sviečkami. Boli tam ortodoxní židia, ktorí sa potichu modlili pri hrobe Chatam Sófera. Cítila som sa ako v rozprávke.“

Jeho hrob sa uchoval aj napriek mnohým spoločenským otrasom a necitlivým zmenám v okolí cintorína.
Väčšina návštevníkov pamätníka prichádza vzdať úctu pamiatke rabína v septembri na výročie jeho úmrtia. Dnes majú pozostatky cintorína výrazne inú podobu ako v minulosti. Pamätník má svoju špecifickú architektúru, ktorá rešpektuje židovské pohrebné rituály.
„Chatam Sófer bol veľmi nadaný. Ako sedemročný ovládal všetkých päť kníh Mojžišových a dokázal ich aj vykladať. Jeho talent bol fenomenálny,“ hovorí Martin Záni zo Židovského komunitného múzea. Chatam Sófer často navštevoval Svätý Jur a tamojšia synagóga je jediným dodnes zachovaným miestom, kde rabín kázal.
Edícia knižných sprievodcov Spectacular Slovakia
- Spoznajte top pamiatky, ale aj miesta, na ktoré vás zavedie len bedeker Slovensko.
- Objavte kraj folklóru, národných parkov a moderných atrakcií cez sprievdcu po Žilinskom regióne.
- Prejdite sa s bedekerom Trenčiansky región po kraji Matúša Čáka Trenčianskeho, ktorý je opradený legendami a noblesou.
- Najstaršie mesto Slovenska ako na dlani v našom knižnom sprievodcovi Nitra.
- Východná časť Slovenska je hranicou medzi západnou a východnou európskou kultúrou. Čo všetko ponúka sa dozviete v bedekri o Košickom regióne.
Židia boli vždy súčasťou diaspóry multikultúrnej Bratislavy, ktorá ako mesto, bohužiaľ, počas 2. svetovej vojny prejavila voči Židom ohavnú intoleranciu. No poznáme aj príbehy hrdinstva Slovákov, ktorí počas obdobia najagresívnejších deportácií Židom pomáhali, riskujúc vlastné životy. Mnohým z nich udelili titul Spravodlivý medzi národmi - najvyššie ocenenie, ktoré Izraelský štát a múzeum Jad va-šem udeľuje osobám nežidovského pôvodu za záchranu židovských občanov počas holokaustu.
Z približne 71 000 deportovaných slovenských Židov sa domov vrátilo len niekoľko, no pre mnohých bol život po návrate veľmi ťažký. „Emigrácia bola odpoveď na to, čo tu našli. Domov je tam, kde vás akceptujú ako človeka. Ľudia, väčšinou vysokoškoláci, odchádzali, bolo to ťažké rozhodnutie, vedeli, že sa sem už nikdy viac nevrátia a nechávali tu rodinu. Poznám prípady, keď ich nepustili na pohreb vlastných rodičov,“ hovorí Kamenická. Mnohí definitívne emigrovali do USA, Veľkej Británie, Švajčiarska či do Izraela.
Osud synagóg
Tí Židia, ktorí na Slovensku ostali, stále dodržiavajú tradície a slávnosti. Dnes je však židovská kultúra u nás viditeľná najmä vďaka zachovaným synagógam.
Synagógy
Pred druhou svetovou vojnou bolo u nás približne sto synagóg. Väčšina z tých, ktoré sa dochovali dodnes, je vo veľmi zlom stave. Len sedem stále slúži svojmu pôvodnému účelu, ďalších viac ako desať bolo zrekonštruovaných a využívajú sa na kultúrne podujatia.
Aj keď sme sa k židom správali otrasne, so slovenskými synagógami to také zlé nebolo.
„Počas vojny bol slovenský štát spojencom nacistického Nemecka, preto neboli synagógy u nás vypálené alebo zdemolované ako v iných krajinách, napríklad v Českej republike,“ hovorí Záni.
Synagógy boli častejšie ničené počas totalitného komunistického režimu, keď ich využívali napríklad ako sklady.
Napriek všetkému niektoré prežili dodnes. Jediná zachovaná synagóga v Bratislave sa nachádza na Heydukovej ulici a slúži nielen na židovské svadby, ale aj na bohoslužby počas židovských sviatkov.

V bratislavskej synagóge je aj jedinečné Židovské komunitné múzeum. Samotná synagóga je otvorená od mája do októbra a jej súčasťou je stála výstava židovského dedičstva a histórie, ako aj iné dočasné výstavy. „Nechceme vytvárať múzeá pre masy,“ hovorí Borský, dodávajúc, že obec by synagógu rada zachovala ako stále funkčnú.
Na Slovensku dnes máme sedem nábožensky využívaných synagóg. Jednu v Bratislave, dve na južnom Slovensku v Nových Zámkoch a Komárne, dve v Košiciach a po jednej v Bardejove a Prešove. Ostatné synagógy sú buď v žalostnom stave, alebo sa využívajú na iné účely. V niektorých sú múzeá či galérie umenia, ako napríklad v Nitre a Trnave. V starej synagóge v Trstenej bolo dlho nákupné centrum a v Tvrdošíne bar. V komárňanskej je hotel so squashovými kurtmi, synagóga v Zlatých Moravciach ponúka lezeckú stenu a v Revúcej bola prerobená na centrum svedkov jehovových.
„Synagógy by sa mali venovať kultúre alebo spoločenským akciám, ale keď sa nedá nič iné, tak ich možno využiť aj komerčne. Je to stále lepšie, ako keby mala byť synagóga prázdna a chátrať,“ povedal Pavel Frankl, predseda židovskej obce v Žiline.
Niektoré synagógy sú v rámci projektov obnovy prerábané na kultúrne centrá. Jedným z najvýznamnejších sú projekty revitalizácie synagóg v Žiline a Lučenci.
Turistický sprievodca je dostupný v kníhkupectvách a online aj v našom e-shope.
Zoznam vybraných pamiatok židovskej kultúry
- Slovenská cesta židovského kultúrneho dedičstva; www.slovak-jewish-heritage.org
- Bardejov: Židovské suburbium; www.suburbiumbardejov.sk
- Bratislava: Pamätník Chatama Sófera; www.chatamsofer.sk
- Bratislava: Múzeum židovskej kultúry; www.snm.sk
- Bratislava: Židovské komunitné múzeum; www.synagogue.sk
- Komárno: Menház; www.menhaz.sk
- Prešov: Múzeum židovskej kultúry; www.synagoga-presov.sk
- Sereď: Múzeum holokaustu; www.snm.sk
- Zvolen: Park ušľachtilých duší
- Žilina: Židovská náboženská obec; www.kehilazilina.sk
Synagógy na Slovensku
- Synagóga Bardejov (Bikur cholim); www.suburbiumbardejov.sk
- Synagóga Bratislava; www.synagogue.sk
- Synagóga Komárno – Menház; www.menhaz.sk
- Synagóga Košice (stará)
- Synagóga Košice (Zvonárska ulica)
- Synagóga Košice (Puškinova ulica)
- Synagóga Liptovský Mikuláš
- Synagóga Malacky
- Synagóga Nitra
- Synagóga Nové Zámky; www.angelfire.com/hi/novezamky
- Synagóga Prešov; www.synagoga-presov.sk
- Synagóga Ružomberok
- Synagóga Spišské Podhradie
- Synagóga Stupava
- Synagóga Šahy
- Synagóga Šamorín - At Home Gallery; www.athomegallery.org
- Synagóga Šaštín
- Synagóga Šurany
- Synagóga Trenčín
- Synagóga Trnava - Centrum súčasného umenia; www.gjk.sk
- Synagóga Trnava - Synagóga Café; www.synagogacafe.sk
- Synagóga Trstená
- Synagóga Vrbové
- Synagóga Žilina (neologická) - Nová Synagóga; www.novasynagoga.sk
- Synagóga Žilina (ortodoxná); www.kehilazilina.sk
Židovské cintoríny na Slovensku
Presná poloha cintorínov je uvedená na mape na začiatku článku.
- Židovský cintorín Banská Bystrica
- Židovský cintorín Banská Štiavnica
- Židovský cintorín Bardejov
- Židovský cintorín Bátovce
- Židovský cintorín Beckov
- Židovský cintorín Beluša
- Židovský cintorín Betlanovce
- Židovský cintorín Bojná
- Židovský cintorín Boleráz
- Židovský cintorín Bolešov
- Židovský cintorín Borovce
- Židovský cintorín Borský Mikuláš
- Židovský cintorín Bošáca
- Židovský cintorín Bratislava (neologický); www.jewishbratislava.sk
- Židovský cintorín Bratislava (ortodoxný); www.jewishbratislava.sk
- Židovský cintorín Brezno
- Židovský cintorín Brezová pod Bradlom
- Židovský cintorín Brodské
- Židovský cintorín Cerová
- Židovský cintorín Cífer
- Židovský cintorín Čáry
- Židovský cintorín Častá (nový)
- Židovský cintorín Častá (starý)
- Židovský cintorín Častkov
- Židovský cintorín Čerhov
- Židovský cintorín Čertižné
- Židovský cintorín Červený Kameň
- Židovský cintorín Devínska Nová Ves
- Židovský cintorín Diviacka Nová Ves
- Židovský cintorín Dlhé Klčovo
- Židovský cintorín Dobrá Voda
- Židovský cintorín Dobšiná
- Židovský cintorín Dolná Mariková
- Židovský cintorín Dolný Kubín
- Židovský cintorín Dubnica nad Váhom
- Židovský cintorín Dunajská Streda
- Židovský cintorín Fiľakovo
- Židovský cintorín Gajary
- Židovský cintorín Galanta
- Židovský cintorín Gbely
- Židovský cintorín Gelnica
- Židovský cintorín Giraltovce
- Židovský cintorín Hanušovce nad Topľou
- Židovský cintorín Hliník nad Váhom
- Židovský cintorín Hlohovec
- Židovský cintorín Hniezdne
- Židovský cintorín Holice
- Židovský cintorín Holíč
- Židovský cintorín Horný Bar
- Židovský cintorín Hraničné
- Židovský cintorín Hronský Beňadik
- Židovský cintorín Humenné
- Židovský cintorín Huncovce
- Židovský cintorín Chropov
- Židovský cintorín Ilava
- Židovský cintorín Jablonica
- Židovský cintorín Jablonové
- Židovský cintorín Jelšava
- Židovský cintorín Kalná nad Hronom
- Židovský cintorín Kežmarok
- Židovský cintorín Kluknava
- Židovský cintorín Kolbasov
- Židovský cintorín Komárno
- Židovský cintorín Košice (nový)
- Židovský cintorín Košice (starý)
- Židovský cintorín Kotešová
- Židovský cintorín Krajné
- Židovský cintorín Krompachy
- Židovský cintorín Kuchyňa
- Židovský cintorín Kuklov
- Židovský cintorín Kúty
- Židovský cintorín Kysucké Nové Mesto
- Židovský cintorín Lakšárska Nová Ves
- Židovský cintorín Levice
- Židovský cintorín Levoča
- Židovský cintorín Lipany
- Židovský cintorín Liptovský Hrádok
- Židovský cintorín Ľubotice
- Židovský cintorín Lučenec
- Židovský cintorín Lučenec (starý)
- Židovský cintorín Lukačovce
- Židovský cintorín Lúky
- Židovský cintorín Margecany
- Židovský cintorín Markušovce
- Židovský cintorín Martin
- Židovský cintorín Medzilaborce
- Židovský cintorín Michalovce
- Židovský cintorín Mliečno
- Židovský cintorín Moldava nad Bodvou
- Židovský cintorín Moravský Svätý Ján
- Židovský cintorín Námestovo
- Židovský cintorín Nitra
- Židovský cintorín Nitrianske Pravno
- Židovský cintorín Nováky
- Židovský cintorín Osuské
- Židovský cintorín Partizánska Ľupča
- Židovský cintorín Pastuchov
- Židovský cintorín Pavlovce nad Uhom
- Židovský cintorín Pernek
- Židovský cintorín Pezinok
- Židovský cintorín Piešťany
- Židovský cintorín Plavnica
- Židovský cintorín Podolínec
- Židovský cintorín Poprad
- Židovský cintorín Popudinské Močidľany
- Židovský cintorín Považská Bystrica
- Židovský cintorín Prešov
- Židovský cintorín Prešov (neologický)
- Židovský cintorín Prešov (ortodoxný)
- Židovský cintorín Prievidza
- Židovský cintorín Pruské
- Židovský cintorín Pružina
- Židovský cintorín Púchov
- Židovský cintorín Rajec
- Židovský cintorín Raslavice
- Židovský cintorín Reca
- Židovský cintorín Rovensko
- Židovský cintorín Runina
- Židovský cintorín Rusovce
- Židovský cintorín Ružomberok
- Židovský cintorín Rybky
- Židovský cintorín Sabinov
- Židovský cintorín Sečovce
- Židovský cintorín Senec
- Židovský cintorín Senica
- Židovský cintorín Senica (nový)
- Židovský cintorín Sereď
- Židovský cintorín Skalica (nový)
- Židovský cintorín Skalica (starý)
- Židovský cintorín Sládkovičovo
- Židovský cintorín Smolenice
- Židovský cintorín Smolinské
- Židovský cintorín Smolník
- Židovský cintorín Snina
- Židovský cintorín Sobotište (nový)
- Židovský cintorín Sobotište (starý)
- Židovský cintorín Sološnica
- Židovský cintorín Spišská Belá
- Židovský cintorín Spišská Nová Ves
- Židovský cintorín Spišská Stará Ves
- Židovský cintorín Spišské Podhradie
- Židovský cintorín Spišské Vlachy
- Židovský cintorín Stará Bystrica
- Židovský cintorín Stará Ľubovňa
- Židovský cintorín Stropkov
- Židovský cintorín Studienka
- Židovský cintorín Stupava
- Židovský cintorín Sučany
- Židovský cintorín Šaľa
- Židovský cintorín Šamorín
- Židovský cintorín Šaštín - Stráže
- Židovský cintorín Štúrovo
- Židovský cintorín Tisinec
- Židovský cintorín Tisovec
- Židovský cintorín Topoľa
- Židovský cintorín Topoľčany
- Židovský cintorín Trenčianska Teplá
- Židovský cintorín Trenčianske Teplice (nový)
- Židovský cintorín Trenčianske Teplice (starý)
- Židovský cintorín Trenčín
- Židovský cintorín Trnava
- Židovský cintorín Trstená
- Židovský cintorín Trstín
- Židovský cintorín Turá Lúka
- Židovský cintorín Turany
- Židovský cintorín Turčianske Teplice
- Židovský cintorín Turzovka
- Židovský cintorín Unín
- Židovský cintorín Varín
- Židovský cintorín Veličná
- Židovský cintorín Veľký Lipník
- Židovský cintorín Veľký Meder
- Židovský cintorín Vranov nad Topľou
- Židovský cintorín Vrbovce
- Židovský cintorín Vrbové
- Židovský cintorín Vrútky
- Židovský cintorín Vysoká nad Kysucou
- Židovský cintorín Závod
- Židovský cintorín Zbehňov
- Židovský cintorín Zborov
- Židovský cintorín Zlaté Klasy
- Židovský cintorín Zlaté Moravce
- Židovský cintorín Zvolen
- Židovský cintorín Zvolenská Slatina
- Židovský cintorín Žiar nad Hronom
- Židovský cintorín Žilina
- Židovský cintorín Žitavany