SME
Štvrtok, 27. január, 2022 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Ľudí je na Šírave málo. Láka ich nostalgia

Zemplínska Šírava je skanzen socializmu. Na prvý pohľad vidno, že do väčšiny budov sa neinvestovalo

(Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Viac informácii a tipov pre cestovanie po Slovensku nájdete v turistickom sprievodcovi Slovensko, novinke z produkcie vydavateľstva denníka SME.

Turisti zo zahraničia tvoria na Šírave dnes len zlomok. Okrem áut s českými poznávacími číslami je možné z času na čas vidieť auto z Holandska či Poľska.

Neďaleko rozlohou najväčšej pláže pri „slovenskom mori“ na Zemplínskej šírave je niekoľko domčekov. Dovolenkári si ich zvyčajne vyberajú preto, aby tu mohli stráviť príjemnú dovolenku.

Jeden z nich si vybrala aj rodina Naděždy Harmanovej z Prahy a nešlo o jej prvú dovolenku na východnom Slovensku. Vôbec prvýkrát sa sem vybrala ešte v roku 1972,  v čase šíravskej najväčšej slávy.

 Na Šíravu sa spolu s rodinou vrátila v roku 2009 a odvtedy nevynechala ani jeden rok.

„Je tu pohoda a pokoj. Je to moja srdcovka,“ vraví s úsmevom na tvári Naděžda Harmanová. Dovolenku na východe Slovenska by za more nevymenila ani za nič.

Bez Čechov je prázdno

Rodina pani Harmanovej je pritom jedna z mála, ktorá sa z Česka na Zemplínsku šíravu vybrala. Ďalších áut s českou poznávacou značkou je na miestnych parkoviskách veľmi málo.

Chodím sem odmalička a veľmi rád sa sem vraciam. Je to také deja vu. Ťahajú ma sem spomienky, zážitky a atmosféra celého okolia.

Peter Rázga, Ružomberok

V minulosti to bolo naopak. Práve turistov z Česka ešte pred 1989 a následným rozdelením bývalej federácie bolo na Šírave spomedzi zahraničných dovolenkárov najviac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Česi napĺňali vo veľkom počte ubytovacie kapacity. Tým, že sa Česko-Slovensko rozdelilo, česká klientela prestala na Zemplínsku šíravu chodiť. Následne trvalo veľmi veľa rokov, kým sa situáciu podarilo stabilizovať,“ vysvetľuje Ján Ďurovčík z miestneho oblastného centra cestovného ruchu.

Turisti zo zahraničia tvoria dnes len zlomok návštevníkov. Okrem spomínaných áut s českými poznávacími číslami je možné z času na čas vidieť auto z Holandska či Poľska.

Prečítajte si tiež: Thermalpark Šírava boduje najmä pri ochladení Čítajte 

Z Poľska to nie je ďaleko

„Pritiahol nás sem sentiment a možnosť oddychu. Dá sa tu príjemne zrelaxovať, cítime sa veľmi dobre. Sme spokojní,“ vravia manželia Eva a Vojtech z poľského mestečka Nowy Sacz neďaleko slovensko-poľskej hranice.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu