SME
Štvrtok, 27. január, 2022 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Odložte bedeker, Kyjev si treba užiť

V Kyjeve natrafíte na ježka z klincov, adrenalín ponúkne Matka vlasti.

Kyjevská Matka vlasť. (Zdroj: Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné mesto Ukrajiny nepatrí medzi najbežnejšie turistické destinácie, no navštíviť sa ho určite oplatí. Je síce pravda, že služby majú ešte čo doháňať, no Kyjev ponúka o to bezprostrednejší dojem.  

V meste určite nezostaňte len pri klasickej prehliadke neobvyklých pravoslávnych chrámov či múzeí. Áno, známy chrámový komplex Kyjevsko-pečorská lavra či Katedrála sv. Sofie alebo majdan sú miesta, ktoré by ste nemali minúť.

Ak si však svoju cestu v destinácii, ktorá je aj pre Slováka lacnou, ozvláštnite vychytávkami, budete na ňu ešte dlho spomínať.

Matka vlasti

Hoci je menej známa než napríklad newyorská Socha slobody, mohla by byť jej staršou sestrou. Meria totiž takmer o desať metrov viac – 102 metrov a váži úctyhodných 530 ton.

Viac ako 40-ročná socha z ocele bola v čase dokončenia najvyššou sochou sveta. Socialistický pôvod pritom nezaprie. V rukách víťazoslávne drží meč a štít so symbolom kosáka a kladiva odkazujúcimi na Sovietsky zväz.

Pri potulkách Kyjevom ju máte možnosť vidieť z viacerých miest vzdialených aj niekoľko kilometrov.

Ako správna ochrankyňa mesta sa vypína na vysokom pahorku na okraji pravého brehu Dnepra, čo jej zabezpečuje pohľad zhora na takmer polovicu mesta za riekou s nižšou nadmorskou výškou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Turistu zaujme už samotná cesta k soche, keďže sa nachádza v rozsiahlom areáli Národného múzea II. svetovej vojny.

Väčšina bedekrov odporúča navštíviť múzeum v podstavci sochy. Venované je Veľkej vlasteneckej vojne. Sovietsky zväz sa pod týmto názvom zapojil do ll. svetovej vojny v roku 1941 po tom, ako na neho zaútočil Hitler, bývalý spojenec pri útoku na Poľsko.

Intenzívnejším zážitkom je však cesta na vyhliadkovú plošinu nachádzajúcu sa v štíte, ktorý drží socha.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu