SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Lisabon je európske San Francisco

Metropola Portugalska splní nároky každého, kto rád spoznáva nové veci.

Lisabon.Lisabon. (Zdroj: Fotolia)

Mesto na siedmich kopcoch alebo mesto moreplavcov. Aj tak sa zvykne hovoriť hlavnému mestu Portugalska. Lisabon je perla, ktorú mnoho Slovákov stále nevedomky prehliada.

Je to škoda, pretože táto prímorská metropola je rozumným riešením pre cestovateľov, ktorí okrem oddychu radi objavujú aj nové inšpirácie a skryté zákutia.

San Francisco a Lisabon. Podobné mestá

San Francisco a Lisabon ležia na opačných koncoch sveta ale majú niekoľko spoločných znakov.

Prvým sú mosty. Lisabonský Most Vasca da Gamu je najdlhší v Európe, sanfranciský Golden Gate Bridge bol svojho času najdlhší visutý most na svete.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Najznámejšie mosty na svete Čítajte 

Obe metropoly stoja na kopcoch a v tesnej blízkosti oceánu – v Lisabone to je Atlanticky oceán, San Francisco obmýva Tichý oceán.

Obe mestá čelia hrozbe zemetrasenia. Lisabon postihlo jedno z najničivejších zemetrasení v histórií ľudstva v roku 1755. Zahynulo okolo stotisíc ľudí. San Francisco zasiahlo v roku 1906 zemetrasenie s magnitúdom 7,8 . Zničilo osemdesiat percent mesta a zomrelo približne tritisíc ľudí.

Vďaka kopcovitému terénu majú aj podobne strmé úzke uličky, čo sťažuje dopravu i chôdzu Európanom aj Američanom. Pre obe mestá sú tiež charakteristické historické električky, hoci v prípade v prípade oboch miest na najstrmších uliciach premávajú električkám podobné pozemné lanovky.

Prečítajte si tiež: Páčia sa vám električky? Toto je desať najznámejších liniek Čítajte 

Poslednou paralelou je tradičná architektúra domov. Pre San Francisco sú charakteristické rustikálne domy rôznych farieb, ktoré pripomínajú kresby domčekov v detských knižkách.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ak si myslíte, že tieto nenapodobniteľné umelecké kúsky vyrábajú niekde v Číne a dovážajú ich, aby uspokojili chúťky turistov, mýlite sa.“

Azulejo nie je z Číny

Lisabon by nebol Lisabonom bez kachličiek, ktoré zdobia takmer všetky stavby. Každý dom je iný a jedinečný. Tradičná kachlička sa volá azulejo a na lokálnych trhoch lákajú kupcov vďaka svojej farebnosti.

Ak si myslíte, že tieto nenapodobniteľné umelecké kúsky sa z Číny dovážajú, aby uspokojili chúťky turistov, mýlite sa. Často narazíte na trhu narazíte na zachované kachličky aj z 19. storočia.

Trhovník vám prezradí stručné informácie o tom, z ktorého mesta kachlička pochádza, keďže každé má svoje vlastné vzory a farebnosť. Niečo ako naše kroje. Navyše je to skvelý tip na suvenír, ktorý by ste si mohli z Portugalska odniesť na pamiatku.

Najzápadnejší bod, najdlhší most

Lisabon drží niekoľko prvenstiev. Mesto z jednej strany obmýva  Atlantik a z druhej rieka Tejo, ktorá sa doňho vlieva. Rieku pretína najdlhší most Európy. Meno má po slávnom moreplavcovi Vascovi de Gama a meria sedemnásť kilometrov a 345 metrov.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhý most bližšie k oceánu sa dnes volá Most 25. apríla (Ponte 25 de Abril) na počesť Karafiátovej revolúcie z roku 1974. Oproti Mostu Vasca de Gamu (Ponte Vasco da Gama) je oveľa kratší, konštrukčne podobný na Golden Gate Bridge z Kalifornie.

Druhým miestom s prívlastkom naj je najzápadnejší bod Eurázie – Cabo da Roca. Od Lisabonu to je hodinu a pol cesty autom.

Scenéria, ktorá sa pred turistami objaví vyráža dych. V pravidelných intervaloch naráža rozbúrený Atlantik do skál. Pôsobí to ako hypnóza.

Sintra

Sintra patrí medzi najzaujímavejšie miesta Portugalska. V minulosti to bolo kvôli príjemnejšiemiu podnebiu ako v Lisabone letné sídlo monarchov, teraz doň každý deň prúdia tisíce turistov.

Najnavštevovanejším zámkom je Pena. Pozornosť priťahuje najmä pestrofarebný vzhľad. Oranžovo-žlto-červený hrad možno zbadať už z diaľky. Zámok tiež figuruje na všetkých portugalských propagačných materiáloch. Svojej atraktivite zodpovedá aj vstupné, ktoré je viac ako dvojnásobok oproti ostatným zámkom.

Skryť Vypnúť reklamu

Turisti obľubujú tiež Palácio de Monserrate pre nekonečné parky. Záhrady vraj vysadili podľa pohybu slnka, aby rastliny mali pre svoj rast ideálne podmienky.

Pre aktívnych dovolenkárov je ideálny hrad Quinta de Regaleira, v ktorom sa aj dospelák mení na dieťa vďaka množstvu podzemných katakomb, z ktorých ho vyvedie nefunkčná studňa.

Prečítajte si tiež: Lisabon – jej veličenstvo na rieke Tejo (cestopis) Čítajte 

Lusknutím prstov v Riu

Neprehliadnuteľnou dominantou Lisabonu je socha Krista. Podobá sa na tú z brazílskeho Ria de Janeiro. Lisabonský Kristus je však o dva metre nižší.

Socha stojí na druhej strane rieky Tajo v časti Alameda. Dostanete sa tam zo stanice Cais de Sodre oranžovou loďkou, ktorá zdobí pohľadnice i magnetky. Vystúpite v stanici Cacilhas a k soche sa veľmi ľahko doveziete autobusom.

"Podstavec" má osemdesiat metrov a vo vnútri jazdí výťah. Spod nôh Krista sa potom naskytne nádherný výhľad na celú panorámu Lisabonu.

Skryť Vypnúť reklamu

Costa de Caparica

V Alamede určite zájdite aj na tamojšiu pláž Costa de Caparica. Jej dominantou sú malé domčeky rybárov, ktoré svojou farebnosťou evokujú dúhu. Pláž je vybavená barmi i reštauráciami a tiež požičovňami surfov.

Surfovanie je v Portugalsku vďaka prírodným podmienkam rovnako populárne ako futbal. Neutíchajúce vlny, ktoré bežne majú cez dva metre, poskytujú ideálne podmienky. Vyhľadávanými plážami sú aj severnejšie Cascais Carcavelos. Na tieto pláže je z Lisabonu priame vlakové spojenie.

Pri spiatočnej ceste z Alamedy sa v Cacilhas, odkiaľ trajekt vychádza, sa zastavte aj na večeru. Nikde v Lisabone nie je pokope toľko miestnych reštaurácií a kde ochutnáte tradičnú portugalskú kuchyňu za rozumné ceny. Pasáž s reštauráciami je tesne vedľa nástupiska na loď, čiže sa nemusíte dlhšie presúvať.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Toto sú najzaujímavejšie pláže v Portugalsku Čítajte 

Tradičné pasteis

Mestá zvyknú mávať svoje typické špeciality. Pre Lisabon sú to malé koláčiky naplnené pudingovo-vanilkovou zmesou. Originálne sú iba tie z lisabonskej štvrti Belém, preto sa volajú Pasteis de Belém.

Ostatné (Pasteis de Nata) sú podľa Belémčanov iba napodobeniny, ale aj tak majú úspech. Tradičnú receptúru tohto raňajkového koláčika vraj poznajú len traja ľudia, hoci pekáreň v Beléme ich denne upečie tisíce.

Pekáreň sa pochopiteľne stala jednou zo zastávok turistov, ktorých neodradí ani nekončiaci rad vytŕčajúci na ulicu. Preto sa nemusíte báť, že by ste pekáreň prehliadli. Okrem príjemného posedenia si naživo pozriete, ako sa pasteis vyrábajú.

Bacalhau - sušená treska v soli

Pre Portugalsko je tiež charakteristická sušená treska v soli – bacalhau. Jej špecifickú arómu (pre niekoho možno smrad) zacítite už z diaľky. Kúpite ju nielen na trhoch, v supermarketoch, ale pekne zabalenú aj na letisku ako možný darček pre príbuzných.

Skryť Vypnúť reklamu

Rybu musíte pred varením niekoľkokrát namočiť, aby ste ju zbavili vrstvy soli, v ktorej bola zakonzervovaná.

Oddych v oceanáriu

Kto by si chcel v Lisabone oddýchnuť a vyhnúť sa rušnému centru mesta, môže sa vybrať do najväčšieho oceanária v Európe.

Je to ideálne miesto na relax v spoločnosti rají, žralokov, či obrovskej ryby, ktorá sa volá mesačník svietivý. Kombinácia ticha a morského života dokážu dokonale zregenerovať telo i myseľ.

Najväčšiu pozornosť návštevníkov vzbudzuje práve mesačník. Je to najťažšia ryba s kostrou na svete. Dospelá váži až tisíc kilogramov - tonu. Potápači ju môžu vidieť v tropických a miernych vodách po celom svete. Jej telo je sploštené a môže byť rovnako široké ako dlhé.

V blízkosti oceanária je lanovka, ktorá premáva  nad nábrežím popri rieke Tajo. Z kabíny lanovky sa dostanete do tesnej blízkosti najdlhšieho mosta Európy, na ktorý máte ten najlepší možný výhľad z vtáčej perspektívy. 

Skryť Vypnúť reklamu

História dýcha odvšadiaľ

Na spoznávanie mesta si vyčleňte aspoň dva dni, Lisabon totiž ponúka omnoho viac než len sochy a námestia. Najzaujímavejšiu prechádzku zažijete v Alfame. Je to najstaršia štvrť Lisabonu s tradičnými domami a úzkymi uličkami.

Oplatí sa tiež zájsť na jedno z vyhliadkových miest (miradouro), odkiaľ máte Lisabon ako na dlani. Najnavštevovanejšie sú Miradouro da Senhora do Monte a Miradouro de Santa Catarina.

Po meste sa dá cestovať tradičnou žltou električkou, ktorá tiež patrí medzi populárne atrakcie turistov. Preto býva často plná a ak sa nechcete tlačiť, počkajte si na ďalšiu. Vyplatí sa to. V lete je zas populárnym dopravným prostriedkom bicykel, ktorý sa dá požičať na každom rohu.

LX Factory

Po prehliadke Alfamy sa vyberte do Beléma, kde okrem Pasteis de Belém nájdte množstvo historických monumentov a múzeí. Cestou odtiaľ sa zastavte v LX Factory.

Skryť Vypnúť reklamu

Bývalá továreň sa stala domovom pre desiatku reštaurácií, cukrární a umelcov, ktorí svoje výrobky zároveň predávajú v  útulných obchodíkoch. Toto miesto vás určite nadchne pozitívnou energiou a tvorivým duchom.

Tam kde hrával Eusébio

Futbal patrí k Portugalsku patrí rovnako ako hokej k Slovensku. Hoci sa futbalový štadión Benfica nedá považovať za historickú pamiatku, vyberte sa tam. Nemusíte si ísť pozrieť zápas, ale vidieť na vlastné oči miesto, kde hrával Eusébio a ďalší skvelí futbalisti, určite stojí zato.

Navyše, Portugalsko nedávno vyhralo európsky šampionát.

Deň zakončite v štvrti Bairro Alto, ktorá je plná nočných podnikov, reštaurácií a barov. Po zotmení sa úzke uličky zaplnia ľuďmi. Všetci stoja pospolu, čo vytvára dojem vzájomného priateľstva. Omnoho ľahšie sa tak nadväzujú nové kontakty.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 2. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 3. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 4. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 5. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 6. Znalec slovenského brandy
 7. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 8. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 1. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 2. Znalec slovenského brandy
 3. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 4. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 5. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom
 8. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 9. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 10. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 100
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 314
 3. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 603
 4. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 470
 5. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 324
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 032
 7. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 2 860
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 576
 9. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 511
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 032
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 16. - Kto objavil Antarktídu - Bransfield, Bellingshausen alebo Palmer?
 2. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne
 3. Alžbeta Szomolaiová: Zo Stratenej na Havraniu skalu
 4. Martin Majzlan: Kirgizsko - Z konského sedla až po pláže Issyk-Kul
 5. Blanka Ulaherová: Sobota v údolí Wachau - od Richarda Levie srdce až po šnicľu v žemli
 6. Vladimír Benčík: Hanoj – s blížiacimi sa sviatkami lunárneho Nového roku je čoraz veselší a exotickejší
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 14. - Desať zaujímavostí o Antarktíde 2/3
 8. Iveta Bakitová: Poďte so mnou spoznávať známe aj menej známe miesta Talianska
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 19 606
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 16 367
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 819
 4. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 7 001
 5. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 575
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 991
 7. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 962
 8. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 881
Skryť Zatvoriť reklamu