SME

Splavovanie: únik od mesta, hluku a zhonu

Splav Malého Dunaja (Zdroj: Jana Liptáková)
Splavovanie: únik od mesta, hluku a zhonu

Výhodou našich riek je ich rozmanitosť. Nezáleží na tom, či ste začiatočník alebo pokročilý, vždy sa nájde rieka vhodná pre vaše schopnosti.

Tento článok je od autorov edície knižných sprievodcov Skvelé Slovensko (Spectacular Slovakia) a bol publikovaný v bedekri Slovensko.

Skupinka ľudí posedáva pri ohni, popíja pivo a počúva veselú country hudbu. Spoza stanov za chrbtom gitaristu počuť špliechanie Hronu. Ľudia sa zišli v kempe vybavenom len jednoduchou latrínou a sprchami s dažďovou vodou. Niektorí z nich sa už po rieke plavili stokrát a stále si to užívajú, iní, sušiaci sa pri ohni, majú za sebou svoje prvé skúsenosti s vodou.

Skvelé Slovensko (Spectacular Slovakia) Cestujte po Slovensku a spoznajte nepoznané Čítajte 

Na Slovensku máme viacero riek, na ktorých si naši návštevníci môžu užiť plavbu s priateľmi, pozorovať okolitú krajinu a získať pritom nejaké veslácke skúsenosti. Pre dobrodružnejšie povahy sú kde-tu aj úseky divokejšej vody.

„Splavovanie je únikom od mesta, hluku a zhonu do prírody a ticha. Ponúka možnosť stráviť víkend s priateľmi,“ povedala Zuzana Polakovičová, finančná manažérka z Bratislavy a pravidelná účastníčka splavov.

RAFTY: SPLYNUTIE S PRÍRODOU

Hron je našou druhou najdlhšou riekou a medzi milovníkmi vodáctva patrí k najobľúbenejším. Veľká časť z 300-kilometrového toku je vhodná na splav v kanoe alebo na rafte. Je jednou z mála našich riek, ktoré na brehu ponúkajú pomerne rozvinutú infraštruktúru. Väčšinou sú to malé kempy pod holým nebom. Lodenica na Mlynčoku, ktorá leží pri hlavnej ceste z Banskej Bystrice do Brezna, je jedným z nich.

Hron je možné rozdeliť na niekoľko úsekov. Zatiaľ čo horný Hron je od jeho prameňa v Červenej Skale po Brezno splavný takmer výlučne len na jar a je vhodný pre skúsených vodákov, stredná časť rieky je určená pre ľudí všetkých vekových kategórií a úrovní vodáckych zručností.

Najobľúbenejší úsek rieky sa ťahá od motela Nemecká a končí v kempe Lodenica na Mlynčoku (približne dve hodiny plavby), kde môžete prespať, či po odpočinku pokračovať na Banskú Bystricu a ďalej.

Odtiaľ je pozdĺž toku Hrona až po jeho sútok s Dunajom pri Štúrove viacero kempov. „Po ceste sme vyskúšali viaceré táboriská, no žiadne sa atmosférou nevyrovná Lodenici na Mlynčoku,“ uviedla Ľudmila Švoreňová pri vystupovaní z raftu. „Nie som si istá, či je to prostredím, ľuďmi alebo službami.“

​Turistický sprievodca je dostupný v kníhkupectvách a online aj v našom e-shope.

SPLAVY: HRADY HORE, VODA DOLE

Naša najdlhšia rieka Váh je ďalšou vhodnou destináciou pre rafting a kanoistiku. Niekoľko kilometrov od Žiliny na trase do Tatier sa nachádzajú mohutné zrúcaniny hradu Strečno. Turisti sa môžu okolo neho plaviť na raftoch, no k dispozícii sú aj pohodlnejšie a bezpečnejšie drevené plte. Rovnako môžu vodáci z hladiny obdivovať aj majestátny Oravský hrad. Rieka Orava je vhodná pre začiatočníkov, ale na svoje si tu prídu aj pokročilí vodáci. Všetky spomínané rieky poskytujú krátke aj dlhé, niekoľkodňové splavy. Pre tých, ktorí preferujú pokojné a pomalé rieky, je tu Malý Dunaj, len niekoľko kilometrov od Bratislavy, ktorý ponúka oddychový splav lesmi Podunajskej nížiny. Prvý úsek začína na okraji Bratislavy. Po zhruba piatich hodinách veslovania dorazíte do Tomášova, kde môžete výlet ukončiť, alebo pokračovať do Komárna.

Aj východné Slovensko ponúka dobrodružstvá na vode. „Keď sme boli deti, hrávali sme sa pri Hornáde,“ spomína Ľuboš Grajcár, majiteľ cestovnej kancelárie zameranej na raftovanie. „Raz sme náhle na hladine spozorovali lode, sledovali sme všetky tie nádherné kajaky až kým sa nám nestratil z dohľadu posledný. Bolo to ako zjavenie... O niečo neskôr sme našli dušu z kolesa traktora a to bol začiatok nášho splavovania.“ Grajcár pôvodne chcel, aby v jeho záľube pokračoval jeho syn, no v Košiciach, si nebolo možné požičať kanoe. „Keď som sa stal členom miestneho kajakárskeho klubu, rozhodol som sa založiť si vlastnú firmu a ponúkať tento zážitok aj iným,“ hovorí Grajcár.

Čítajte viac o Slovensku v edícii knižných sprievodcov Spectacular Slovakia Bedeker Slovensko - príbehy, ktoré vám iní nepovedia Čítajte 

Aj keď Hornád nebol pre turistov veľmi známy, tri roky po tom, ako začal podnikať s prenajímaním kajakov, kanoe a kurzami splavovania, začali prichádzať turisti z Nemecka, Francúzska, Izraela či Južnej Kórey. „Na miesta, ktoré poznáte z brehu, sa z lode dívate z inej perspektívy,“ hovorí Grajcár. Dnes sú najobľúbenejšie splavy z nádrže Ružín do Košíc a odtiaľ ešte ďalej až po maďarskú hranicu. Vodákov na východe poteší aj sprístupnený Prielom Hornádu, ktorý bol dlhšiu dobu pre splavy uzavretý. Na rozdiel od iných tokov má však stanovený maximálny počet lodí, ktoré môžu denne preplávať jeho korytom, keďže ide o chránené územie.

PLTE A RAFTING: POKRAČOVANIE TRADÍCIE

Na niektorých miestach východného Slovenska existuje silné viacgeneračné spojenie s riekou.

„Náš prastarý otec Matej Laincz začal raftovať v roku 1910 a po druhej svetovej vojne sa na vodáctvo dal aj náš starý otec,“ povedala Helena Lainczová, majiteľka pltníckej spoločnosti z Červeného Kláštora. „Jeho synovia, jedným z nich bol aj môj manžel, ho tiež nasledovali. Dnes sa o rodinný biznis starajú naši synovia.“ Plavba na Dunajci na slovensko-poľskej hranici nie je rovnaká ako na iných riekach.

Dunajec je známy svojimi tradičnými drevenými plťami, ktoré v minulosti slúžili na prepravu tovaru. Dnešné drevené plte kormidlujú chlapi v tradičných krojoch a plavia sa s turistami cez malebný kaňon obklopený strmými skalnými útesmi.

„Každý rok prichádzajú do Pienin tisícky zahraničných návštevníkov,“ hovorí Lainczová. „Na prvý pohľad je to drsná krajina, no je plná jedinečnej ľudovej architektúry, historických pamiatok a prírodných krás.“

100-minútová plavba začína v Červenom Kláštore a končí pri obci Lesnica. Pre návrat späť z konca plavby je najlepšie prenajať si bicykel. Cyklotrasa popri brehu rieky ponúka výhľad na okolité kopce, z ktorých najdominantnejšie sú majestátne Tri Koruny.

Dunajec je tiež obľúbený pre rafting na nafukovacích raftoch či kanoe. Začiatočníci môžu ísť na vodu s inštruktorom. Počas horúcich letných dní býva rieka pokojná a nízka, no jarné topiace sa snehy menia Dunajec na divoký živel.

Branko Bugorčík, kajakový inštruktor z Košíc, je jedným z vodákov, ktorých priťahuje práve táto divokejšia atmosféra. „Slovensko má hory, a preto aj viac divokých horských riek vhodných na rafting, hoci len niekoľko z nich je splavných počas celého roka,“ povedal.

Pre tých, ktorí majú záujem o splav na divokých perejách, je najlepšou voľbou rieka Belá so zažiatkom splavu v Podbanskom. Kľukatí sa popod impozantný Kriváň a do Váhu sa divoko vlieva v Liptovskom Hrádku.

Najextrémnejší splav raftom je dostupný len v apríli a máji, keď sa topí sneh v Tatrách. Rafting na divokej vode rieky Belej sa odporúča len pre skúsených vodákov, no s asistenciou inštruktora sú vítaní aj ostatní.

AKO ŠAMPIÓN: DIVOKÁ VODA A VODNÝ SLALOM

Naším najúspešnejším olympijským športom je kajakárstvo, hlavne slalom na divokej vode. Michal Martikán, Elena Kaliská a bratia Peter a Pavol Hochschornerovci patria k tým, ktorí získali na olympijských hrách zlaté medaily. Podľa Bugorčíka ich úspechy zvýšili obľúbenosť vodných športov u nás.

Narastajúca popularita raftingu na divokej vode je viditeľná napríklad v Liptovskom Mikuláši, prezývanom tiež mesto olympijských šampiónov, kde žijú práve Martikán, Kaliská a niekoľko ďalších úspešných športovcov.

Každé ráno čakajú na otvorenie Areálu vodného slalomu Ondreja Cibáka na okraji Liptovského Mikuláša skupiny ľudí. Na tomto umelom kanáli si môžu začiatočníci vyskúšať divoké vlny spolu s našimi olympionikmi. Aj na pokročilých kajakárov tu čaká poriadna výzva.

Na západnom Slovensku je podobný vodný areál v Čunove, ktoré je od centra Bratislavy vzdialené len 25 minút. V jeho širokej ponuke je teambuildigový rafting či individuálne kurzy kajakárstva.

Aj keď je infraštruktúra na niektorých našich riekach ako-tak rozvinutá, úsilie štátu využívať hydroelektrickú energiu, je často prekážkou splavovania divokej vody. V roku 2011 odporučilo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky vybudovať 368 malých vodných elektrární, z ktorých by niektoré mali byť práve na najobľúbenejších miestach využívaných pre vodné športy. Priehrady a elektrárne sú pre lode prekážkou a aby mohli vodáci pokračovať ďalej, musia si ich prenášať aj niekoľko stoviek metrov po brehu.

Podľa Grajcára takéto zariadenia výrazne ohrozujú splavovanie na Hrone, ktorý je pre vodákov dodnes našou najobľúbenejšou riekou. „Bojujeme o to, aby to tak aj ostalo,“ povedal Grajcár.

​Prenájom vybavenia a splavy na raftoch alebo pltiach

Celé Slovensko
Boat4U
www.boat4u.sk
(prenájom rôznych typov lodí a splavovanie Hronu, Váhu a Malého Dunaja)

Bratislavský región
Čunovo
Areál Divoká Voda Čunovo
www.divokavoda.sk

Západné Slovensko
Eliášovce
www.malydunajsplav.sk

Stredné Slovensko
Sliač, Zvolen
Plavba tradičnou drevenou plťou (Hrom)
www.pltehron.sk

Severné Slovensko
S Červený Kláštor
www.pltnictvo.eu
www.rafting-pieniny.sk
S Slovenský raj
Prielom Hornádu
www.splavujeme.sk
S Liptovský Mikuláš
Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka
www.raftingadventure.sk
S Oravský hrad
Plavba tradičnou drevenou plťou (Orava)
www.plte-orava.sk
S Strečno
Plavba tradičnou drevenou plťou (Váh)
www.plte-strecno.sk

Východné Slovensko
Košice
www.splavujeme.sk

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Vydajte sa do oblasti s rozprávkovým nádychom, kde sú príbehy vytesané do kameňa.


Dovolenka v hoteli pre dospelých je zárukou pokoja, kvalitných služieb a jedla.


Vodojemy s inštaláciou

Jedna z nich je jedinečnou raritou pevninskej Európy.


Maroš Puček
Tádž Mahal v Indii

Pripravte sa na dobrodružstvo, ktoré siaha ďaleko za hranicu všednosti.


Nový Hofburg na námestí Heldenplatz

Prezriete si jednu z najväčších etnografických zbierok sveta, ale aj cisárske brnenia a hudobné nástroje slávnych majstrov.


Maroš Puček
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu