Pôvodná verzia tohto článku je od autorov edície knižných sprievodcov Spectacular Slovakia (Veľkolepé Slovensko) a bola publikovaná v bedekri Slovensko. Okrem slovenčiny sú bedekre Spectacular Slovakia vydávané aj v angličtine.
Jednou z najnáročnejších konských súťaží na svete sú vytrvalostné preteky. Časť z nich organizoval aj jazdecký klub JK Napoli. Trasa dlhá 240 kilometrov mala pôvodne svoju cieľovú rovinku v Šamoríne, ktorý leží asi 30 kilometrov od Bratislavy.
„Časom však kapacity klubu prestali stačiť, čím vznikla myšlienka otvoriť tu väčší areál pre jazdcov a ich kone,“ vysvetľuje člen JK Napoli Mário Hoffmann. Jeho spoločnosť Istrokapitál investovala do výstavby areálu, ktorý sa nachádza v neďalekej dedinke Čilistov.
Od mája 2014, kedy komplex otvoril svoje brány jazdcom i divákom, sa tu konalo už viacero jazdeckých súťaží. Keďže jedným z cieľov bolo prilákať jazdcov svetových kvalít, Hoffmann prizval do spolupráve významného projektanta Arneho Gegu, ktorý navrhol dizajn jazdeckého areálu.
„Je to ako Disneyland pre kone a jazdcov,“ opísal svoje pocity brazílsky jazdec Carlos Ribas.
Ranče a jazda na koni
Západné Slovensko
Stredné Slovensko
Východné Slovensko
Podľa Júliusa Noska z jazdeckého klubu vo vysokotatranskej obci Mlynica sú kone jednou z hlboko zakorenených tradícií našej krajny.
„Slováci, Maďari aj Moravania milujú kone a dali by za ne život,“ hovorí Nosko, ktorý súťažne jazdil vo viacerých krajinách, napríklad vo Švajčiarsku, Nemecku, Francúzsku, Rakúsku a Veľkej Británii.
Pochádza z rodiny, ktorá zasvätila svoj život koňom. Jeho starý otec generál Július Nosko bol jeden z popredných predstaviteľov Slovenského národného povstania a veľmi dobrý jazdec.
Kone ako prirodzená súčasť ekosystému
Národný park Muránska planina ponúka nezvyčajné spojenie divočiny a ľudskej činnosti. Dôkazom je plemeno polodivokých koní. Muránsky norik sa využíva najmä v lesníctve a jeho chov je od roku 1997 chránený.
Voľný chov koní v Muráni je prirodzenou súčasťou tamojšieho ekosystému a pomáha krajinu udržiavať v jej súčasnej podobe.
Začiatky chovu v Muráni siahajú do roku 1950, kedy vznikol žrebčín vo Veľkej Lúke. Špecializoval sa na horské plemená, ktoré sa využívajú hlavne v lesníctve a v armáde. Prvým plemenom vyšľachteným vo Veľkej Lúke bol hucul, ktorého priviezli z východného Slovenska. Vzhľadom na požiadavky lesníckych firiem, ktoré vyžadovali silnejšie a mohutnejšie kone, začal žrebčín krížiť huculov s inými plemenami, najmä fjordom, halflingom a norikom.
Zoznam slovenských žrebčínov
Cieľom takéhoto kríženia začiatkom 60. rokov bolo vytvorenie nového plemena: slovenského horského koňa. Ten mal mať mohutnejšie telo pri zachovaní dobrých úžitkových vlastností huculského plemena.
V súčasnosti chovajú na Muránskej planine asi 300 koní. Návštevníci národného parku nájdu informácie o nich v turistických informačných centrách a na informačných tabuliach vo Veľkej Lúke. Záujemcovia si dokonca môžu objednať vyhliadkovú jazdu na koči, ktorý ťahajú noriky.
Obnova chovu koní
Prvý významný žrebčín na území Slovenska založil v roku 1736 František Lotrinský, manžel Márie Terézie, v Kopčanoch. Presunul tam plemenníkov z nemeckého Saaralbe. V roku 1765 ho Mária Terézia vyhlásila za cisársky a kráľovský žrebčín. Koncom 18. storočia sa v Kopčanoch začalo s chovom plnokrvníkov a do stajní previezli 70 kobýl a troch žrebcov. Chov však zrušili v roku 1828. Žrebčín zatvorili a kone sa sem natrvalo vrátili až v roku 2001.
V súčasnosti sa národné centrum chovu koní nachádza v Topoľčiankach. Stajne a výbehy patria štátu. Chovajú v nich približne 570 plnokrvníkov a každoročne sa tu narodí asi 100 žriebät. Národný žrebčín Topoľčianky je zároveň jediné miesto v strednej Európe, kde sa šľachtia až štyri plemená: arabský plnokrvník, hucul, lipican a slovenský teplokrvník.
Založený bol v roku 1921 v areáli miestneho kaštieľa, nakoľko po rozpade Rakúsko-Uhorska väčšinu plemenných žrebcov presunuli do Maďarska. „Od zatvorenia žrebčína v Kopčanoch tu nebolo žiadne podobné zariadenie,“ hovorí Emil Kovalčík z národného žrebčína.
Edícia knižných sprievodcov Spectacular Slovakia
- Spoznajte top pamiatky, ale aj miesta, na ktoré vás zavedie len bedeker Slovensko.
- Objavte kraj folklóru, národných parkov a moderných atrakcií cez sprievdcu po Žilinskom regióne.
- Prejdite sa s bedekerom Trenčiansky región po kraji Matúša Čáka Trenčianskeho, ktorý je opradený legendami a noblesou.
- Najstaršie mesto Slovenska ako na dlani v našom knižnom sprievodcovi Nitra.
- Východná časť Slovenska je hranicou medzi západnou a východnou európskou kultúrou. Čo všetko ponúka sa dozviete v bedekri o Košickom regióne.
Topoľčianky slúžia aj ako školiace centrum pre mladých ľudí a vysokoškolákov z oblasti chovu koní a jazdectva. V roku 2003 sa spustila prevádzka inseminačno-reprodukčného centra, ktoré poskytuje odborné služby v oblasti inseminácie a reprodukcie koní. „Zároveň slúži ako spermobanka pre celé Slovensko,“ hovorí Kovalčík.
Od roku 1993 sa v Topoľčiankach konajú medzinárodné záprahové preteky v jedno, dvoj a štvorzáprahoch. „V roku 2013 sa tu konali majstrovstvá sveta v dvojzáprahoch, čo bola prvá svetová súťaž v jazdeckej disciplíne na území Slovenska,“ povedal Kovalčík.
Žrebčín každoročne navštívi asi 50 000 ľudí vrátane politikov, zahraničných hostí a turistov. Návštevníci si môžu zvieratá obzrieť, zajazdiť si na nich, či si vybrať prehliadku na koči ťahanom koňmi. Okrem toho si môžu pozrieť aj miestnu hipologickú expozíciu, kde nájdu viac ako 3 000 exponátov spojených s chovom koní.
Z mapy slovenských žrebčínov nezmizli ani Kopčany. Chátrajúci komplex získal v roku 2001 jazdecký klub z neďalekého Holíča, ktorý začal s jeho rekonštrukciou. Tá sa ešte neskončila, no časti budovy sú už otvorené pre verejnosť a súčasťou areálu je aj malé múzeum.
Žrebčín však prioritne slúži ako jazdecká škola a ponúka aj ustajnenie pre asi tri desiatky koní. Pri viacdňových akciách jazdci prespávajú priamo v areáli.
Dostihy v kurze
Prvé dostihy na území dnešného Slovenska sa konali v roku 1814 v Urmíne (dnešných Mojmírovciach). Štartovali na nich orientálne kone zo žrebčína grófa Jozefa Hunadyho. Vďaka iniciatíve politika a spisovateľa Ištvána Sechéniho sa prvé dostihy v Bratislave zorganizovali v roku 1826 neďaleko dnešného Sadu Janka Kráľa. V súčasnosti sa na Slovensku každoročne organizuje asi 20 jazdeckých mítingov, z čoho 15 je v petržalskom závodisku, ktoré otvorili v roku 1974.
Zoznam závodísk na Slovensku
Medzi najprestížnejšie preteky, ktoré sa v Petržalke konajú, patrí Turf-gala a Slovenské derby. Prvé z nich pozostávajú z piatich dostihov najvyššej kategórie. Organizuje sa pravidelne od roku 1979 a väčšinou sa koná v júni. „Slovenské derby je najvýznamnejšie podujatie sezóny pre tzv. klasický ročník, teda pre kone vo veku troch rokov, ktorý sa koná od roku 1993 vždy v polovici júla,“ hovorí Ján Valtýni zo Závodiska.
Okrem Petržalky sa mítingy konajú aj v iných slovenských mestách, napríklad v Šuranoch, Senici a Topoľčiankach. Aj šamorínsky jazdecký areál sa už dostal na mapu domácich i zahraničných pretekárov s národnými majstrovstvami v parkúre, vytrvalostnými pretekmi či dostihmi. V roku 2014 tu boli Majstrovstvá sveta mladých koní vo vytrvalostnom jazdení.
Areál pozostáva z dvoch krytých hál na parkúr, vonkajších pieskových a trávnatých parkúrov a dostihovej dráhy a takmer 650 letných a zimných stajní. Tribúny majú kapacitu 2 500 ľudí. Vstup na preteky je voľný.
Jazdecké pólo

Novodobé začiatky jazdeckého póla na Slovensku siahajú do roku 2005, kedy zaregistrovali prvú Slovenskú asociáciu jazdeckého póla a vznikol Corporex Polo Klub. Jedným zo zakladateľov bol jazdecký areál Corporex v Hrubej Borši (asi 40 kilometrov od Bratislavy), ktorý vedie Ladislav Agárdi. Corporex Polo Klub sa v roku 2010 premenoval na Danube Polo Klub.
„Sme jedinou farmou na Slovensku, ktorá ponúka pólo,“ hovorí Agárdi.
Jazdecký areál v Hrubej Borši má vlastné veľké ihrisko a dve menšie, ktoré využíva skôr na tréning. Má spolu dvanásť pólo koní a vybavenie potrebné na tento druh športu. Tréningov sa môžu zúčastniť začiatočníci i pokročilí. „Tím pólistov navyše chodí na rôzne súťaže aj do zahraničia,“ dodáva Agárdi, ktorý dostal v roku 2012 ocenenie od argentínskej ambasády za rozvoj tohto športu.
Rozdiely oproti zvyšku Európy
„Vzťah západoeurópskych jazdcov k ich koňom je iný než u nás,“ hovorí Nosko. V zahraničí väčšinou iba jazdia, zatiaľ čo tu sa jazdec o svojho koňa stará a v čistote udržiava aj jeho stajňu. Okrem toho sa na západe kone považujú za súčasť biznisu. Na Slovensku však majú emocionálnejšiu hodnotu. „Ľudia si kone vážia a investujú do nich lásku,“ dodáva Nosko.
Turistický sprievodca je dostupný v kníhkupectvách a online aj v našom e-shope.
Zoznam žrebčínov na Slovensku
- Kopčany: Žrebčín Kopčany (www.zrebcinkopcany.eu)
- Motešice: Žrebčín Motešice (www.furioso.sk)
- Muránska Planina: Žrebčín Veľká Lúka (www.forestportal.sk)
- Topoľčianky: Národný žrebčín (www.nztopolcianky.sk)
Konské dostihy a jazdecké preteky
- Bratislava: Závodisko Petržalka (www.zavodisko.sk)
- Hrubá Borša: Danube Polo Club (www.danubepolo.sk)
- Pezinok: Jazdecký areál Rozálka (www.rozalka.sk)
- Senica: Dostihová dráha (www.pdsenica.eu)
- Šamorín: x-bionic sphere (www.x-bionicsphere.com)
- Topoľčianky: Dostihová dráha (www.zavodisko.sk)
Ranče (jazda na koni)
Banskobystrický kraj (ranče a jazda na koni)
- Banská Bystrica: Pony Farma Suchý vrch (www.ponyfarma.sk)
- Detvianska Huta: Ranč Haferník (www.ranc-hafernik.estranky.sk)
- Horné Hámre: Jazdecký areál sv. Františka (www.farm.sk)
- Litava: Ranč u Ňuňa (www.rancununa.sk)
- Murán: Jazdecký klub (www.jazdeckyklub.sk)
- Poltár: Ranč Megi (FB: rancmegipt)
- Zvolen: Lunterov ranč (www.lunterovranc.sk)
Bratislavský kraj (ranče a jazda na koni)
- Blatné: Areál u Wocha (www.arealuwocha.sk)
- Bratislava: Ranč 4C (www.ranc4c.sk)
- Bratislava: Ranč Lieskovec (FB: Ranč Lieskovec)
- Častá: Margitin dvor (www.margitindvor.sk)
- Gajary: Raj koní (www.plenkall.com/rajkoni/)
- Pezinok: Jazdecký areál Rozálka (www.rozalka.sk)
- Stupava: Butterfly ranč (www.butterflyranc.sk)
- Vištuk: Farma Vištuk (www.farmavistuk.sk)
Košický kraj (ranče a jazda na koni)
- Brzotín: Konský dvor (www.konskydvor.sk)
- Medzev - Šugovská dolina: Ranč Šugov (www.rancsugov.sk)
- Pavlovce: Ranč Breziny (www.rancbreziny.wbl.sk)
- Slovenský raj - Hrabušice: Ranč u Trapera (www.rancutrapera.sk)
- Slovenský raj - Stratená: Ranč pod Ostrou skalou (www.ranc-ladova.sk)
- Sobrance - Baltná Polianka: Ranč Nová zem (www.rancnovazem.sk)
- Veľké Raškovce: PD Skarabeus (www.pdskarabeus.sk)
- Vinné: Hipocentrum (www.hipocentrum.sk)
- Žehra - Hodkovce: Biofarma F&A&H (www.ranch-fah.sk)
Nitriansky kraj (ranče a jazda na koni)
- Beladice: Ranč Čakýň (www.cakyn.sk)
- Bojná: Ranč pod Babicou (www.babica-bojna.sk)
- Cabaj-Čápor: Ranč Nové Sedlo (www.rancns.sk)
- Čechy: Ranč Trilobit (www.ranctrilobit.sk)
- Nitra: Ranč DD (FB: RancDD)
- Nový Tekov: Ranč u Bobiho (www.bobiranc.sk)
Prešovský kraj (ranče a jazda na koni)
- Hniezdne: Nestville Horses (www.nestvillepark.sk)
- Kežmarok: Ranč Čajka (www.ranc-cajka.sk)
- Komárany: Ranč Sahiba (www.western.wbl.sk)
- Levoča: Odorica (www.odorica.sk)
- Stropkov: Hotel Ondava (www.hotelondava.sk)
- Zborov: Slnečný Majer (www.slnecnymajer.sk)
Trenčiansky kraj (ranče a jazda na koni)
- Diviaky nad Nitricou: Jazdecký klub Hipo Mačov (www.hipomacov.sk)
- Dubnica nad Váhom: Ranč Lhota (www.ranclhota.sk)
- Kľačno: Osada Dallas (www.osadadallas.sk)
- Lubina: Mini Farma (www.minifarma.sk)
- Nemšová: Gazdovstvo Uhliská (www.uhliska.sk)
- Nitrianske Pravno: Monty ranč (www.montyranc.sk)
- Papradno: Agropenzión Grunt (www.penziongrunt.sk)
- Podkylava: Agropenzión Adam (www.penzion-adam.sk)
- Žabokreky nad Nitrou: Farma u Ďurkových (FB: uDurkovych)
Trnavský kraj (ranče a jazda na koni)
- Dunajský Klátov: Czajlik Ranch (www.czajlikranch.sk)
- Galanta: Ranč na Striebornom jazere (www.rancgalanta.sk)
- Jelka: Ranč u Pala (www.rancupala.sk)
- Kopčany: Žrebčín Kopčany (www.zrebcinkopcany.eu)
- Trnava: Agro Farma Dolina (FB: AgrofarmaDolinaJK)
- Veľké Kostolany: Ranch Roka (ranchroka.webnode.sk)
Žilinský kraj (ranče a jazda na koni)
- Belá: Nižné Kamence Camping Belá (www.campingbela.eu)
- Brezovica: Oravský háj (www.oravskyhaj.sk)
- Brodno: Ranč v Brodne (www.rancpriziline.sk)
- Bystrička: Belkam ranch (www.belkamranch.sk)
- Dlhá nad Oravou: Jazdecký areál Húšť (FB: Jazdecký areál HÚŠŤ)
- Jasenové: Farma Bardy (www.farmabardy.sk)
- Kláštor pod Znievom: Ranch Amadeus (www.ranchamadeus.sk)
- Laskár: Ranč Amadeus (www.ranchamadeus.sk)
- Liptovská Sielnica: Villa Betula (www.villabetula.sk)
- Námestovo: Ranč u Edyho (www.rancuedyho.sk)
- Nesluša: Jazda na koni (FB: Kone u Ivky, Nesluša)
- Rajecké Teplice: Farma Savaja (https://savaja.webnode.sk/)
- Raková: Stajňa Happy Horse Raková (FB: stajnaHappyHorseRakova)
- Ružomberok: Farma Gejdák (www.penziongejdak.sk)
- Ružomberok: Ranč Divočina (www.motelranc.sk)
- Stránske: Farma Prístavky (https://pristavky.weebly.com/)
- Sučany: Ranč Stará teheleň (www.rancstaratehelen.sk)
- Súľov - Hradná: Ranč Súľov (www.sulovkone.sk)
- Turany: Ranč Aljaška (www.rancaljaska.sk)
- Východná: Farma Východná (www.konevovychodnej.sk)