SME

Púť do Santiaga začína v Košiciach. Na Slovensku meria vyše 600 kilometrov

Baroková kalvária v Banskej Štiavnici (Zdroj: Archív -turistický sprievodca Slovensko)
Púť do Santiaga začína v Košiciach. Na Slovensku meria vyše 600 kilometrov

Máme viac ako päťtisíc kostolov.

Pôvodná verzia tohto článku je od autorov edície knižných sprievodcov Spectacular Slovakia (Veľkolepé Slovensko) a bola publikovaná v bedekri Slovensko. Okrem slovenčiny sú bedekre Spectacular Slovakia vydávané aj v angličtine.

Spoznajte top pamiatky, ale aj miesta, na ktoré vás iní knižní sprievodcovia nezavedú (www.spectacularslovakia.sk)Spoznajte top pamiatky, ale aj miesta, na ktoré vás iní knižní sprievodcovia nezavedú (www.spectacularslovakia.sk)

Známa pútnická cesta El Camino de Santiago ponúka zážitok duchovnej obnovy nielen pre veriacich. Slovensko sa ako krajina s bohatou pútnickou tradíciou k tejto slávnej ceste pripojilo v roku 2013. Vtedy jej nadšenci založili občianske združenie Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku – Camino de Santiago. Snažia sa obnoviť a propagovať Svätojakubskú cestu na Slovensku tak, aby mal novodobý pútnik možnosť nájsť duchovnú obnovu, vytvoriť si čas a priestor pre spoznanie samého seba, aj krás našej krajiny.

„Slovensko spolu s Českou republikou má najlepšiu sieť turistických chodníkov na svete, takže najjednoduchším, najrýchlejším a najlogickejším riešením bolo využiť tieto existujúce trasy a dorobiť len tie chýbajúce,“ ozrejmil Kolumbijčan Cástor Sánchez, ktorý už roky žije na Slovensku.

Trasa vedie z Košíc do Bratislavy a kopíruje hlavne trasy turistických chodníkov a cyklochodníkov.

„Každý očakáva, že na stromoch budú žlté šípky a pätníky so symbolom Svätojakubskej cesty – mušľou hrebenatkou,“ hovorí Sánchez.

Na Slovensku je však veľký problém získať povolenie na označovanie takýchto ciest, keďže na umiestnenie značky je potrebné povolenie od majiteľa. Preto sa s Klubom slovenských turistov a Slovenským cykloklubom dohodli na umiesťovaní značky Svätojakubskej cesty, žltého piktogramu v tvare mušle hrebenatky na tmavomodrom podklade, na už existujúce smerníky.

V Španielsku funguje na trasách Svätojakubskej cesty sieť takzvaných albergues, lacných ubytovní poskytujúcich nocľah pútnikom.

Na Slovensku takéto ubytovne nie sú. Pútnici môžu prenocovať v existujúcich hoteloch, penziónoch či privátoch. Prichýlia ich aj niektoré kláštory či fary na trase.

Pútnici sa o možnostiach ubytovania dozvedia z internetovej stránky občianskeho združenia a z bedekrov, ktoré združenie vydáva k jednotlivým úsekom Svätojakubskej cesty.

„Je veľa pútnikov, ktorí už absolvovali viacero trás Camina a chceli by si vyskúšať ďalšie. Slovensko so svojimi horami, krásnymi stredovekými mestami a hradmi ich môže prilákať,“ hovorí Sánchez.

Náboženské púte majú u nás hlboké korene. Aj vďaka ním sa na Slovensku nachádzajú mnohé pamiatky a miesta opradené príbehmi o zázrakoch.

Pamiatky svätých

Skalka nad Váhom pri Trenčíne, jedno z najstarších pútnických miest u nás, je zasvätené svätým Svoradovi a Beňadikovi, dvom pustovníkom, ktorí žili v jaskyni na prelome 10. a 11. storočia. Dnes sa tu nachádzajú zrúcaniny bývalého benediktínskeho kláštora z 12. storočia. Hlavná púť sa tu každoročne koná v nedeľu okolo 17. júla.

V bratislavskom gotickom Dóme sv. Martina sú vystavené telesné pozostatky svätého Jána Almužníka, biskupa pochádzajúceho z Cypru, ktorý žil v 7. storočí. Túto relikviu priniesli kresťania do Bratislavy z Konštantínopolu (dnešný Istanbul) v 16. storočí. Sklenená truhla s ostatkami sa dnes nachádza na oltári v kaplnke pomenovanej po svätom.

Alžbeta Uhorská, dcéra kráľa Andreja II., je ďalšia významná svätá, ktorej osud sa spája so Slovenskom. Okrem iných je jej zasvätený secesný Modrý kostol, nachádzajúci sa v našom hlavnom meste. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú Bratislavu ako jej rodisko. Najvýznamnejšia pamiatka s patrocíniom tejto svätice je Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Je to zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe a najväčší kostol u nás.

Prečítajte si viac o gotických cirkevných pamiatkach Slovenská gotika má vo svete silné meno Čítajte 

Totalitný útlak a slovenskí svätci

Krutosť komunistického režimu ilustruje príbeh prvej blahorečenej ženy pochádzajúcej zo Slovenska. Sestra Zdenka, vlastným menom Cecília Schelingová, sa narodila v roku 1916 v Krivej na Orave, kde aj vyrastala. V roku 1952 pomáhala viacerým katolíckym kňazom pri úteku z vtedajšieho Československa. Komunistická ŠTB ju za to uväznila, obvinila z vlastizrady a mučila.

Sestra Zdenka zomrela len niekoľko mesiacov po prepustení z väzenia v roku 1955. Po páde komunistického režimu pápež Ján Pavol II. vyzval veriacich, aby zhromažďovali podklady a šírili svedectvo o tých, ktorí pre svoje vierovyznanie trpeli a boli perzekvovaní.

Proces blahorečenia sestry Zdenky iniciovali na základe svedectva jej spoluväzenkyne Heleny Kordovej-Wilde. Pápež Ján Pavol II. sestru Zdenku blahorečil ako mučeníčku počas svojej návštevy na Slovensku v roku 2003.

„O jej osud sa zaujímali veriaci z Filipín či Vietnamu,“ uviedla Mária Terézia, rádová sestra Kongregácie milosrdných sestier Svätého kríža v Trnave. Telesné pozostatky sestry Zdenky sa nachádzajú v kostole v Podunajských Biskupiciach, kam každoročne prichádzajú pútnici.

Ďalší svätci zo Slovenska, ktorí boli blahorečení po Nežnej revolúcii, sú Pavol Peter Gojdič, Vasiľ Hopko, Titus Zeman a Anna Kolesárová.

Pútnické miesta

Sedembolestnú Pannu Máriu vyhlásili za hlavnú patrónku Slovenska v roku 1966, no tradícia jej uctievania u nás siaha hlboko do minulosti. Každý rok prichádza na jej sviatok 15. septembra do Šaštína viac ako 40 000 pútnikov. Ďalšie tisíce sem zavítajú v priebehu roka. Podľa Asociácie pútnických organizácii máme na Slovensku okolo 147 pútnických miest, ktoré ľudia navštevujú z najrôznejších dôvodov.

„Ľudia hľadajú niečo nadprirodzené, niečo výnimočné, no je to aj o vnútornej zmene,“ povedal David Reichardt, laický misionár pôsobiaci na Slovensku. „Dokážeme sa dobiť novou energiou.“ Podľa Reichardta púť ponúka možnosť byť súčasťou komunity a stretnúť nových ľudí.

Levoča je jedným z najobľúbenejších náboženských miest u nás. Pútnická tradícia tu siaha až do 13. storočia, kedy sa ľudia ukrývali pred tatárskymi vpádmi v lesoch nad mestom. Hlavná púť sa tu koná každý rok v prvú nedeľu po 2. júli. „Keď som sa vybral do Levoče, spal som v spacom vaku na kopci,“ zaspomínal Reichardt.

Okrem kostolov sa na mnohých pútnických miestach nachádzajú aj ubytovne. Nájdete ich v Levoči na Mariánskej hore, v Marianke či v Trnave. Na niektorých miestach je možnosť prespať aj v sídlach rôznych reholí. V Červenom Kláštore si napríklad návštevníci môžu zarezervovať miestnosť v niektorej z rekonštruovaných vonkajších budov bývalého kartuziánskeho kláštora.

Čítajte viac o Slovensku v edícii knižných sprievodcov Spectacular Slovakia Bedeker Slovensko: Spoznajte top pamiatky, ale aj nevšedné miesta Čítajte 

Kostoly a kalvárie

Na Slovensku máme viac ako 5 000 kostolov. Všetky ich zmapoval na svojej stránke www.kostolyslovenska.sk nadšenec Zdenko Dzurjanin.

Trnave s 13. kostolmi sa nehovorí Malý Rím len tak náhodou. V roku 1543 sa stala centrom náboženstva v Uhorsku. Kvôli obsadeniu Ostrihomu Osmanskou ríšou sa sem presídlil ostrihomský biskup, čo sa odrzkadlilo aj na mnohých cirkevných stavbách.

O 70 kilometrov ďalej pri dedinke Kopčany môžu návštevníci nájsť najstaršiu sakrálnu stavbu u nás aj v strednej Európe - Kostol svätej Margity Antiochijskej z 9. storočia.

Medzi ďalšie zaujímavé miesta patrí kláštor v Hronskom Beňadiku. Je v ňom umiestnený kúsok šatky sv. Veroniky, na ktorej je údajne Ježišova krv.

Prečítajte si tiež Prečo je práve na východe toľko drevených kostolov? Čítajte 

V Malackách nájdete vernú kópiu Svätých schodov. Originál sa nachádza v Ríme a ich repliky sú okrem Záhoria už len v Jeruzaleme. Slovenská kaplnka však už niekoľko rokov prechádza rekonštrukciou.

V prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa je vystavená kópia Turínskeho plátna, do ktorého bol podľa tradície zabalený Ježiš po tom, ako ho sňali z kríža.

K obľúbeným pútnickým miestam u nás patria aj kalvárie. Najznámejšie z nich nájdete v Banskej Štiavnici a v Prešove. Baroková kalvária v Banskej Štiavnici, ktorá je jednou z najväčších na svete, je veľmi nezvyčajná, keďže namiesto tradičných 14 zastavení má až 24 kaplniek.

„Človek nemusí byť veriaci, aby vnímal krásu našej kalvárie,“ povedal Martin Macharík z Kalvárskeho fondu, organizácie venujúcej sa ochrane a obnove banskoštiavnickej kalvárie. „Všetci naši návštevníci majú niečo spoločné – nič podobné ešte predtým nevideli.“

Turistický sprievodca je dostupný v kníhkupectvách a online aj v našom e-shope.

Miesta spojené so svätými

Baziliky a katedrály

Najstaršie kostoly

UNESCO kostoly

Pútnické miesta

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Dovolenka v hoteli pre dospelých je zárukou pokoja, kvalitných služieb a jedla.


Dovolenka v hoteli pre dospelých je zárukou pokoja, kvalitných služieb a jedla.


Berberi majú v púšti neľahký život. Môžu nás inšpirovať ukotvením v prítomnosti.


Kvalitné víno má byť cenovo dostupné všetkým.


Letoviská Bayahibe a Punta Cana sú ako dva odlišné svety.


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu