Pôvodná verzia tohto článku je od autorov edície knižných sprievodcov Spectacular Slovakia (Veľkolepé Slovensko) a bola publikovaná v bedekri Slovensko. Okrem slovenčiny sú bedekre Spectacular Slovakia vydávané aj v angličtine.
Známa pútnická cesta El Camino de Santiago ponúka zážitok duchovnej obnovy nielen pre veriacich. Slovensko sa ako krajina s bohatou pútnickou tradíciou k tejto slávnej ceste pripojilo v roku 2013. Vtedy jej nadšenci založili občianske združenie Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku – Camino de Santiago. Snažia sa obnoviť a propagovať Svätojakubskú cestu na Slovensku tak, aby mal novodobý pútnik možnosť nájsť duchovnú obnovu, vytvoriť si čas a priestor pre spoznanie samého seba, aj krás našej krajiny.
„Slovensko spolu s Českou republikou má najlepšiu sieť turistických chodníkov na svete, takže najjednoduchším, najrýchlejším a najlogickejším riešením bolo využiť tieto existujúce trasy a dorobiť len tie chýbajúce,“ ozrejmil Kolumbijčan Cástor Sánchez, ktorý už roky žije na Slovensku.
Trasa vedie z Košíc do Bratislavy a kopíruje hlavne trasy turistických chodníkov a cyklochodníkov.
„Každý očakáva, že na stromoch budú žlté šípky a pätníky so symbolom Svätojakubskej cesty – mušľou hrebenatkou,“ hovorí Sánchez.
Na Slovensku je však veľký problém získať povolenie na označovanie takýchto ciest, keďže na umiestnenie značky je potrebné povolenie od majiteľa. Preto sa s Klubom slovenských turistov a Slovenským cykloklubom dohodli na umiesťovaní značky Svätojakubskej cesty, žltého piktogramu v tvare mušle hrebenatky na tmavomodrom podklade, na už existujúce smerníky.
Svätojakubská cesta na Slovensku
Dĺžka 603 km; Úseky:
- Košice - Levoča
- Levoča - Donovaly
- Donovaly - Hronský Beňadik
- Hronský Beňadik - Trnava
- Trnava - Bratislava
Zdroj: www.caminodesantiago.sk
V Španielsku funguje na trasách Svätojakubskej cesty sieť takzvaných albergues, lacných ubytovní poskytujúcich nocľah pútnikom.
Na Slovensku takéto ubytovne nie sú. Pútnici môžu prenocovať v existujúcich hoteloch, penziónoch či privátoch. Prichýlia ich aj niektoré kláštory či fary na trase.
Pútnici sa o možnostiach ubytovania dozvedia z internetovej stránky občianskeho združenia a z bedekrov, ktoré združenie vydáva k jednotlivým úsekom Svätojakubskej cesty.
„Je veľa pútnikov, ktorí už absolvovali viacero trás Camina a chceli by si vyskúšať ďalšie. Slovensko so svojimi horami, krásnymi stredovekými mestami a hradmi ich môže prilákať,“ hovorí Sánchez.
Náboženské púte majú u nás hlboké korene. Aj vďaka ním sa na Slovensku nachádzajú mnohé pamiatky a miesta opradené príbehmi o zázrakoch.
Pamiatky svätých
Skalka nad Váhom pri Trenčíne, jedno z najstarších pútnických miest u nás, je zasvätené svätým Svoradovi a Beňadikovi, dvom pustovníkom, ktorí žili v jaskyni na prelome 10. a 11. storočia. Dnes sa tu nachádzajú zrúcaniny bývalého benediktínskeho kláštora z 12. storočia. Hlavná púť sa tu každoročne koná v nedeľu okolo 17. júla.
Vybrané náboženské pamiatky
V bratislavskom gotickom Dóme sv. Martina sú vystavené telesné pozostatky svätého Jána Almužníka, biskupa pochádzajúceho z Cypru, ktorý žil v 7. storočí. Túto relikviu priniesli kresťania do Bratislavy z Konštantínopolu (dnešný Istanbul) v 16. storočí. Sklenená truhla s ostatkami sa dnes nachádza na oltári v kaplnke pomenovanej po svätom.
Alžbeta Uhorská, dcéra kráľa Andreja II., je ďalšia významná svätá, ktorej osud sa spája so Slovenskom. Okrem iných je jej zasvätený secesný Modrý kostol, nachádzajúci sa v našom hlavnom meste. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú Bratislavu ako jej rodisko. Najvýznamnejšia pamiatka s patrocíniom tejto svätice je Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Je to zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe a najväčší kostol u nás.

Totalitný útlak a slovenskí svätci
Krutosť komunistického režimu ilustruje príbeh prvej blahorečenej ženy pochádzajúcej zo Slovenska. Sestra Zdenka, vlastným menom Cecília Schelingová, sa narodila v roku 1916 v Krivej na Orave, kde aj vyrastala. V roku 1952 pomáhala viacerým katolíckym kňazom pri úteku z vtedajšieho Československa. Komunistická ŠTB ju za to uväznila, obvinila z vlastizrady a mučila.
Edícia knižných sprievodcov Spectacular Slovakia
- Spoznajte top pamiatky, ale aj miesta, na ktoré vás zavedie len bedeker Slovensko.
- Objavte kraj folklóru, národných parkov a moderných atrakcií cez sprievdcu po Žilinskom regióne.
- Prejdite sa s bedekerom Trenčiansky región po kraji Matúša Čáka Trenčianskeho, ktorý je opradený legendami a noblesou.
- Najstaršie mesto Slovenska ako na dlani v našom knižnom sprievodcovi Nitra.
- Východná časť Slovenska je hranicou medzi západnou a východnou európskou kultúrou. Čo všetko ponúka sa dozviete v bedekri o Košickom regióne.
Sestra Zdenka zomrela len niekoľko mesiacov po prepustení z väzenia v roku 1955. Po páde komunistického režimu pápež Ján Pavol II. vyzval veriacich, aby zhromažďovali podklady a šírili svedectvo o tých, ktorí pre svoje vierovyznanie trpeli a boli perzekvovaní.
Proces blahorečenia sestry Zdenky iniciovali na základe svedectva jej spoluväzenkyne Heleny Kordovej-Wilde. Pápež Ján Pavol II. sestru Zdenku blahorečil ako mučeníčku počas svojej návštevy na Slovensku v roku 2003.
„O jej osud sa zaujímali veriaci z Filipín či Vietnamu,“ uviedla Mária Terézia, rádová sestra Kongregácie milosrdných sestier Svätého kríža v Trnave. Telesné pozostatky sestry Zdenky sa nachádzajú v kostole v Podunajských Biskupiciach, kam každoročne prichádzajú pútnici.
Ďalší svätci zo Slovenska, ktorí boli blahorečení po Nežnej revolúcii, sú Pavol Peter Gojdič, Vasiľ Hopko, Titus Zeman a Anna Kolesárová.
Pútnické miesta
Sedembolestnú Pannu Máriu vyhlásili za hlavnú patrónku Slovenska v roku 1966, no tradícia jej uctievania u nás siaha hlboko do minulosti. Každý rok prichádza na jej sviatok 15. septembra do Šaštína viac ako 40 000 pútnikov. Ďalšie tisíce sem zavítajú v priebehu roka. Podľa Asociácie pútnických organizácii máme na Slovensku okolo 147 pútnických miest, ktoré ľudia navštevujú z najrôznejších dôvodov.
„Ľudia hľadajú niečo nadprirodzené, niečo výnimočné, no je to aj o vnútornej zmene,“ povedal David Reichardt, laický misionár pôsobiaci na Slovensku. „Dokážeme sa dobiť novou energiou.“ Podľa Reichardta púť ponúka možnosť byť súčasťou komunity a stretnúť nových ľudí.
Levoča je jedným z najobľúbenejších náboženských miest u nás. Pútnická tradícia tu siaha až do 13. storočia, kedy sa ľudia ukrývali pred tatárskymi vpádmi v lesoch nad mestom. Hlavná púť sa tu koná každý rok v prvú nedeľu po 2. júli. „Keď som sa vybral do Levoče, spal som v spacom vaku na kopci,“ zaspomínal Reichardt.
Okrem kostolov sa na mnohých pútnických miestach nachádzajú aj ubytovne. Nájdete ich v Levoči na Mariánskej hore, v Marianke či v Trnave. Na niektorých miestach je možnosť prespať aj v sídlach rôznych reholí. V Červenom Kláštore si napríklad návštevníci môžu zarezervovať miestnosť v niektorej z rekonštruovaných vonkajších budov bývalého kartuziánskeho kláštora.

Kostoly a kalvárie
Na Slovensku máme viac ako 5 000 kostolov. Všetky ich zmapoval na svojej stránke www.kostolyslovenska.sk nadšenec Zdenko Dzurjanin.
Trnave s 13. kostolmi sa nehovorí Malý Rím len tak náhodou. V roku 1543 sa stala centrom náboženstva v Uhorsku. Kvôli obsadeniu Ostrihomu Osmanskou ríšou sa sem presídlil ostrihomský biskup, čo sa odrzkadlilo aj na mnohých cirkevných stavbách.
O 70 kilometrov ďalej pri dedinke Kopčany môžu návštevníci nájsť najstaršiu sakrálnu stavbu u nás aj v strednej Európe - Kostol svätej Margity Antiochijskej z 9. storočia.
Medzi ďalšie zaujímavé miesta patrí kláštor v Hronskom Beňadiku. Je v ňom umiestnený kúsok šatky sv. Veroniky, na ktorej je údajne Ježišova krv.

V Malackách nájdete vernú kópiu Svätých schodov. Originál sa nachádza v Ríme a ich repliky sú okrem Záhoria už len v Jeruzaleme. Slovenská kaplnka však už niekoľko rokov prechádza rekonštrukciou.
V prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa je vystavená kópia Turínskeho plátna, do ktorého bol podľa tradície zabalený Ježiš po tom, ako ho sňali z kríža.
K obľúbeným pútnickým miestam u nás patria aj kalvárie. Najznámejšie z nich nájdete v Banskej Štiavnici a v Prešove. Baroková kalvária v Banskej Štiavnici, ktorá je jednou z najväčších na svete, je veľmi nezvyčajná, keďže namiesto tradičných 14 zastavení má až 24 kaplniek.
„Človek nemusí byť veriaci, aby vnímal krásu našej kalvárie,“ povedal Martin Macharík z Kalvárskeho fondu, organizácie venujúcej sa ochrane a obnove banskoštiavnickej kalvárie. „Všetci naši návštevníci majú niečo spoločné – nič podobné ešte predtým nevideli.“
Turistický sprievodca je dostupný v kníhkupectvách a online aj v našom e-shope.
Miesta spojené so svätými
- Bratislava - Podunajské Biskupice: Kostol Svätého kríža (telesné pozostatky blahoslavenej sestry Zdenky)
- Bratislava - Vajnory: Kostol Sedembolestnej Panny Márie (telesné pozostatky blahoslaveného Titusa Zemana)
- Bratislava: Dóm sv. Martina (telesné pozostatky svätého Jána Almužníka)
- Nitra: Zobor - Svoradova jaskyňa (pustovnícke miesto sv. Svorada)
- Prešov: Chrám sv. Jána Krstiteľa (telesné pozostatky blahoslaveného biskupa Gojdiča a blahoslaveného biskupa Vasiľa Hopku)
- Skalka nad Váhom: Pustovnícka skala kde žili sv. Svorad a Benedikt
- Trnava: Kostol Najsvätejšej Trojice (telesné pozostatky svätých košických mučeníkov)
- Vysoká nad Uhom (telesné pozostatky blahoslavenej Anny Kolesárovej)
Baziliky a katedrály
- Banská Bystrica: Katedrála sv. Františka Xaverského
- Bardejov: Bazilika sv. Egídia
- Bratislava: Dóm sv. Martina
- Hronský Beňadik: Bazilika minor sv. Benedikta
- Kežmarok: Bazilika sv. Kríža
- Komárno: Bazilika sv. Ondreja
- Košice: Dóm sv. Alžbety
- Košice: Katedrálny chrám Narodenia presvätej Bohorodičky
- Levoča: Bazilika Navštívenia Panny Márie
- Levoča: Bazilika sv. Jakuba
- Ľutina: Bazilika Zosnutia presvätej Bohorodičky
- Marianka: Bazilika Narodenia Panny Márie
- Michalovce: Bazilika Zostúpenia Svätého Ducha
- Nitra: Bazilika sv. Emeráma
- Poprad: Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie
- Prešov: Chrám sv. Jána Krstiteľa
- Prešov: Katedrálny chrám svätého kniežaťa Alexandra Nevského
- Prešov: Konkatedrála sv. Mikuláša
- Rajecká Lesná: Bazilika Narodenia Panny Márie
- Rožňava: Katedrála Nanebovzatia Panny Márie
- Spišské Podhradie - Spišská Kapitula: Katedrála sv. Martina
- Staré Hory: Bazilika Navštívenia Panny Márie
- Šaštín-Stráže: Bazilika Sedembolestnej Panny Márie
- Trnava: Bazilika sv. Mikuláša
- Trnava: Katedrála sv. Jána Krstiteľa
- Vranov nad Topľou: Bazilika Narodenia Panny Márie
- Žilina: Katedrála Najsvätejšej Trojice
Najstaršie kostoly
- Dražovce: Kostol svätého Michala archanjela
- Kopčany: Kostol sv. Margity Antiochijskej
- Kostoľany pod Tríbečom: Kostol sv. Juraja
- Nitrianska Blatnica: Rotunda sv. Juraja
UNESCO kostoly
- Banská Belá: Kostol sv. Jána apoštola-evanjelistu
- Banská Štiavnica: Kostol sv. Kataríny
- Bardejov: Bazilika sv. Egídia
- Bodružal: Kostol sv. Mikuláša
- Hervartov: Kostol sv. Františka z Assisi
- Hronsek: Artikulárny kostol
- Ilija: Kostol sv. Egídia
- Kežmarok: Artikulárny Kostol najsvätejšej Trojice
- Ladomirová: Kostol sv. Michala Archanjela
- Leštiny: Artikulárny kostol
- Levoča: Bazilika sv. Jakuba
- Ruská Bystrá: Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša
- Spišské Podhradie - Spišská Kapitula: Katedrála sv. Martina
- Tvrdošín: Kostol Všetkých svätých
- Žehra: Kostol Ducha Svätého
Pútnické miesta
- Banská Štiavnica: Kalvária
- Ladce: Hora Butkov (Mariánsky areál)
- Levoča: Mariánska hora
- Malacky: Kaplnka Svätých schodov
- Marianka: Bazilika Narodenia Panny Márie
- Nitra: Kalvária
- Prešov: Kalvária
- Prešov: Replika Turínskeho plátna
- Staré Hory: Bazilika Navštívenia Panny Márie
- Šaštín-Stráže: Bazilika Sedembolestnej Panny Márie
- Trnava: Bazilika svätého Mikuláša