SME

Púť do Santiaga začína v Košiciach

Baroková kalvária v Banskej Štiavnici (Zdroj: Archív -turistický sprievodca Slovensko)
Púť do Santiaga začína v Košiciach

Pri putovaní hľadáme niečo nadprirodzené, no je to aj o vnútornej zmene, možnosti byť súčasťou komunity a stretnutiach s novými ľudmi.

Tento článok bol publikovaný v turistickom sprievodcovi Slovensko, novinke z produkcie vydavateľstva denníka SME.

Známa pútnická cesta El Camino de Santiago ponúka zážitok duchovnej obnovy nielen pre veriacich. Slovensko sa ako krajina s bohatou pútnickou tradíciou k tejto slávnej ceste pripojilo v roku 2013 otvorením prvej svätojakubskej púte z Košíc do Levoče.

Na trase z Košíc cez Čermeľ, Kojšovskú hoľu, Gelnicu, Plejsy, Spišský hrad a Levoču môžu pútnici zbierať známky a pečiatky do svojich pútnických preukazov. Gerhard Weag, prezident občianskeho združenia Live AID International, ktoré sa zameriava na domácu a zahraničnú rozvojovú pomoc, sa vyjadril, že Levoča nie je poslednou zastávkou.

„Pútnická cesta pokračuje cez Kežmarok a Červený Kláštor do poľského Krakova a odtiaľ ďalej až do Santiago de Compostella,” uviedol Weag.

Náboženské púte majú u nás hlboké korene najmä vďaka našim silným katolíckym tradíciám, ktoré odolali aj komunistickému útlaku. Podľa sčítania z roku 2011 sa ku katolíckej viere hlási až 62 percent Slovákov.

Turistický sprievodca je dostupný v kníhkupectvách a online aj v našom e-shope.

Pamiatky svätých

Skalka nad Váhom pri Trenčíne, jedno z najstarších pútnických miest u nás, je zasvätené svätým Svoradovi a Beňadikovi, dvom pustovníkom, ktorí žili v jaskyni na prelome 10. a 11. storočia. Dnes sa tu nachádzajú zrúcaniny bývalého benediktínskeho kláštora z 12. storočia. Hlavná púť sa tu každoročne koná v nedeľu okolo 17. júla.

V bratislavskom gotickom Dóme sv. Martina sú vystavené telesné pozostatky svätého Jána Almužníka, biskupa pochádzajúceho z Cypru, ktorý žil v 7. storočí. Túto relikviu priniesli kresťania do Bratislavy z Konštantínopolu (dnešný Istanbul) v 16. storočí. Sklenená truhla s ostatkami sa dnes nachádza na oltári v kaplnke pomenovanej po svätom.

Alžbeta Uhorská, dcéra kráľa Andreja II., je ďalšia významná svätá, ktorej osud sa spája so Slovenskom. Okrem iných je jej zasvätený secesný Modrý kostol, nachádzajúci sa v našom hlavnom meste. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú Bratislavu ako jej rodisko. Najvýznamnejšia pamiatka s patrocíniom tejto svätice je Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Je to zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe a najväčší kostol u nás.

Totalitný útlak

Krutosť komunistického režimu ilustruje príbeh prvej blahorečenej ženy pochádzajúcej zo Slovenska. Sestra Zdenka, vlastným menom Cecília Schelingová, sa narodila v roku 1916 v Krivej na Orave, kde aj vyrastala. V roku 1952 pomáhala viacerým katolíckym kňazom pri úteku z vtedajšieho Československa. Komunistická ŠTB ju za to uväznila, obvinila z vlastizrady a mučila.

Sestra Zdenka zomrela len niekoľko mesiacov po prepustení z väzenia v roku 1955. Po páde komunistického režimu pápež Ján Pavol II. vyzval veriacich, aby zhromažďovali podklady a šírili svedectvo o tých, ktorí pre svoje vierovyznanie trpeli a boli perzekvovaní.

Proces blahorečenia sestry Zdenky iniciovali na základe svedectva jej spoluväzenkyne Heleny Kordovej-Wilde. Pápež Ján Pavol II. sestru Zdenku blahorečil ako mučeníčku počas svojej návštevy na Slovensku v roku 2003.

„O jej osud sa zaujímali veriaci z Filipín či Vietnamu,“ uviedla Mária Terézia, rádová sestra Kongregácie milosrdných sestier Svätého kríža v Trnave. Telesné pozostatky sestry Zdenky sa nachádzajú v kostole v Podunajských Biskupiciach, kam každoročne prichádzajú pútnici.

Pútnické miesta

Sedembolestnú Pannu Máriu vyhlásili za hlavnú patrónku Slovenska v roku 1966, no tradícia jej uctievania u nás siaha hlboko do minulosti. Každý rok prichádza na jej sviatok 15. septembra do Šaštína viac ako 40 000 pútnikov. Ďalšie stovky tisícov sem zavítajú v priebehu roka. Podľa Asociácie pútnických organizácii máme na Slovensku okolo 147 pútnických miest, ktoré ľudia navštevujú z najrôznejších dôvodov.

„Ľudia hľadajú niečo nadprirodzené, niečo výnimočné, no je to aj o vnútornej zmene,“ povedal David Reichardt, laický misionár a prednášajúci na Univerzite Komenského. „Dokážeme sa dobiť novou energiou.“ Podľa Reichardta púť ponúka možnosť byť súčasťou komunity a stretnúť nových ľudí.

Levoča je jedným z najobľúbenejších náboženských miest u nás. Pútnická tradícia tu siaha až do 13. storočia, kedy sa ľudia ukrývali pred tatárskymi vpádmi v lesoch nad mestom. Hlavná púť sa tu koná každý rok v prvú nedeľu po 2. júli. „Keď som sa vybral do Levoče, spal som v spacom vaku na kopci,“ zaspomínal Reichardt.

Okrem kostolov sa na mnohých pútnických miestach nachádzajú aj ubytovne. Nájdete ich v Levoči na Mariánskej hore, v Marianke či v Trnave. Na niektorých miestach je možnosť prespať aj v sídlach rôznych reholí. V Červenom Kláštore si napríklad návštevníci môžu zarezervovať miestnosť v niektorej z rekonštruovaných vonkajších budov bývalého kartuziánskeho kláštora.

Kostoly a kalvárie

Na Slovensku máme viac ako 5 000 kostolov. Všetky ich zmapoval na svojej stránke www.kostolyslovenska.sk nadšenec Zdenko Dzurjanin.

Trnave s 13. kostolmi sa nehovorí Malý Rím len tak náhodou. V roku 1543 sa stala centrom náboženstva v Uhorsku. Kvôli obsadeniu Ostrihomu Osmanskou ríšou sa sem presídlil ostrihomský biskup, čo sa odrzkadlilo aj na mnohých cirkevných stavbách.

O 70 kilometrov ďalej pri dedinke Kopčany môžu návštevníci nájsť najstaršiu sakrálnu stavbu u nás aj v strednej Európe - Kostol svätej Margity Antiochijskej z 9. storočia.

Medzi ďalšie zaujímavé miesta patrí kláštor v Hronskom Beňadiku. Je v ňom umiestnený kúsok šatky sv. Veroniky, na ktorej je údajne Ježišova krv.

V Malackách nájdete vernú kópiu Svätých schodov. Originál sa nachádza v Ríme a ich repliky sú okrem Záhoria už len v Jeruzaleme. Slovenská kaplnka však už niekoľko rokov prechádza rekonštrukciou.

V prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa je vystavená kópia Turínskeho plátna, do ktorého bol podľa tradície zabalený Ježiš po tom, ako ho sňali z kríža.

K obľúbeným pútnickým miestam u nás patria aj kalvárie. Najznámejšie z nich nájdete v Banskej Štiavnici a v Prešove. Baroková kalvária v Banskej Štiavnici, ktorá je jednou z najväčších na svete, je veľmi nezvyčajná, keďže namiesto tradičných 14 zastavení má až 24 kaplniek.

„Človek nemusí byť veriaci, aby vnímal krásu našej kalvárie,“ povedal Martin Macharík z Kalvárskeho fondu, organizácie venujúcej sa ochrane a obnove banskoštiavnickej kalvárie. „Všetci naši návštevníci majú niečo spoločné – nič podobné ešte predtým nevideli.“

Vybrané kostoly a pútnické miesta na Slovensku

Bratislavský región
B Bratislava
Dóm sv. Martina
www.dom.fara.sk
Modrý kostolík
modrykostol.fara.sk
Kostol Svätého kríža
new.farapb.sk
B Marianka
www.marianka.sk
B Malacky
Kaplnka Svätých schodov
www.malacky.sk

Západné Slovensko
Z Kopčany
Kostol sv. Margity Antiochijskej
www.apsida.sk
Z Šaštín-Stráže
Bazilika Sedembolestnej Panny Márie
www.bazilika.sk
Z Trnava (slovenský Rím)
www.trnava.sk
Z Skalka nad Váhom
Kostol sv. Svorada a Beňadika
www.klastorskalka.sk

Stredné Slovensko
St Hronský Beňadik
Farský kostol sv. Benedikta
www.slovakia.travel
St Banská Štiavnica
Kalvária
www.kalvaria.org

Severné Slovensko
S Levoča
Mariánska hora
rkc.levoca.sk

Východné Slovensko
V Košice
Dóm sv. Alžbety
www.visitkosice.eu
V Prešov
Kalvária
www.presov.rimkat.sk
Chrám sv. Jána Krstiteľa - replika Turínskeho plátna
www.presov.grkatpo.sk

Čítajte ďalej

Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok

Safari patrí k synonymám Afriky. Keňa ponúka niekoľko možností, kam sa vydať.

Africké safari

Madeira je rajom pre milovníkov prírody

Ukrýva v sebe svet dokonalej prírody premiešanej s mestečkami či tradičnými dedinkami.

Ha’afeva, Tonga: Aký je život na izolovanom ostrove? (Cestopis)

Elektrina iba pár hodín denne, žiadne hotely, bankomaty, televízory. Ako sa žije na odľahlom ostrove v Tichom oceáne?

Pätnásť zaujímavostí o Petrohrade, ktoré by ste mali vedieť

Ak niekto tvrdí, že Petrohrad je najkrajším mestom Európy, zrejme ani nebude ďaleko od pravdy.

Pre Novozélanďanov je aj cudzinec priateľom (Cestopis)

Aj keď majú odlišné životné príbehy, spája ich láskavosť a ochota.

Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2020

Inšpirujte sa našimi favoritmi medzi hotelmi v letoviskách po celom Turecku.

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop