SME

Púť do Santiaga začína v Košiciach

Baroková kalvária v Banskej Štiavnici (Zdroj: Archív -turistický sprievodca Slovensko)
Púť do Santiaga začína v Košiciach

Pri putovaní hľadáme niečo nadprirodzené, no je to aj o vnútornej zmene, možnosti byť súčasťou komunity a stretnutiach s novými ľudmi.

Tento článok bol publikovaný v turistickom sprievodcovi Slovensko, novinke z produkcie vydavateľstva denníka SME.

Známa pútnická cesta El Camino de Santiago ponúka zážitok duchovnej obnovy nielen pre veriacich. Slovensko sa ako krajina s bohatou pútnickou tradíciou k tejto slávnej ceste pripojilo v roku 2013 otvorením prvej svätojakubskej púte z Košíc do Levoče.

Na trase z Košíc cez Čermeľ, Kojšovskú hoľu, Gelnicu, Plejsy, Spišský hrad a Levoču môžu pútnici zbierať známky a pečiatky do svojich pútnických preukazov. Gerhard Weag, prezident občianskeho združenia Live AID International, ktoré sa zameriava na domácu a zahraničnú rozvojovú pomoc, sa vyjadril, že Levoča nie je poslednou zastávkou.

„Pútnická cesta pokračuje cez Kežmarok a Červený Kláštor do poľského Krakova a odtiaľ ďalej až do Santiago de Compostella,” uviedol Weag.

Náboženské púte majú u nás hlboké korene najmä vďaka našim silným katolíckym tradíciám, ktoré odolali aj komunistickému útlaku. Podľa sčítania z roku 2011 sa ku katolíckej viere hlási až 62 percent Slovákov.

Turistický sprievodca je dostupný v kníhkupectvách a online aj v našom e-shope.

Pamiatky svätých

Skalka nad Váhom pri Trenčíne, jedno z najstarších pútnických miest u nás, je zasvätené svätým Svoradovi a Beňadikovi, dvom pustovníkom, ktorí žili v jaskyni na prelome 10. a 11. storočia. Dnes sa tu nachádzajú zrúcaniny bývalého benediktínskeho kláštora z 12. storočia. Hlavná púť sa tu každoročne koná v nedeľu okolo 17. júla.

V bratislavskom gotickom Dóme sv. Martina sú vystavené telesné pozostatky svätého Jána Almužníka, biskupa pochádzajúceho z Cypru, ktorý žil v 7. storočí. Túto relikviu priniesli kresťania do Bratislavy z Konštantínopolu (dnešný Istanbul) v 16. storočí. Sklenená truhla s ostatkami sa dnes nachádza na oltári v kaplnke pomenovanej po svätom.

Alžbeta Uhorská, dcéra kráľa Andreja II., je ďalšia významná svätá, ktorej osud sa spája so Slovenskom. Okrem iných je jej zasvätený secesný Modrý kostol, nachádzajúci sa v našom hlavnom meste. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú Bratislavu ako jej rodisko. Najvýznamnejšia pamiatka s patrocíniom tejto svätice je Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Je to zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe a najväčší kostol u nás.

Totalitný útlak

Krutosť komunistického režimu ilustruje príbeh prvej blahorečenej ženy pochádzajúcej zo Slovenska. Sestra Zdenka, vlastným menom Cecília Schelingová, sa narodila v roku 1916 v Krivej na Orave, kde aj vyrastala. V roku 1952 pomáhala viacerým katolíckym kňazom pri úteku z vtedajšieho Československa. Komunistická ŠTB ju za to uväznila, obvinila z vlastizrady a mučila.

Sestra Zdenka zomrela len niekoľko mesiacov po prepustení z väzenia v roku 1955. Po páde komunistického režimu pápež Ján Pavol II. vyzval veriacich, aby zhromažďovali podklady a šírili svedectvo o tých, ktorí pre svoje vierovyznanie trpeli a boli perzekvovaní.

Proces blahorečenia sestry Zdenky iniciovali na základe svedectva jej spoluväzenkyne Heleny Kordovej-Wilde. Pápež Ján Pavol II. sestru Zdenku blahorečil ako mučeníčku počas svojej návštevy na Slovensku v roku 2003.

„O jej osud sa zaujímali veriaci z Filipín či Vietnamu,“ uviedla Mária Terézia, rádová sestra Kongregácie milosrdných sestier Svätého kríža v Trnave. Telesné pozostatky sestry Zdenky sa nachádzajú v kostole v Podunajských Biskupiciach, kam každoročne prichádzajú pútnici.

Pútnické miesta

Sedembolestnú Pannu Máriu vyhlásili za hlavnú patrónku Slovenska v roku 1966, no tradícia jej uctievania u nás siaha hlboko do minulosti. Každý rok prichádza na jej sviatok 15. septembra do Šaštína viac ako 40 000 pútnikov. Ďalšie stovky tisícov sem zavítajú v priebehu roka. Podľa Asociácie pútnických organizácii máme na Slovensku okolo 147 pútnických miest, ktoré ľudia navštevujú z najrôznejších dôvodov.

„Ľudia hľadajú niečo nadprirodzené, niečo výnimočné, no je to aj o vnútornej zmene,“ povedal David Reichardt, laický misionár a prednášajúci na Univerzite Komenského. „Dokážeme sa dobiť novou energiou.“ Podľa Reichardta púť ponúka možnosť byť súčasťou komunity a stretnúť nových ľudí.

Levoča je jedným z najobľúbenejších náboženských miest u nás. Pútnická tradícia tu siaha až do 13. storočia, kedy sa ľudia ukrývali pred tatárskymi vpádmi v lesoch nad mestom. Hlavná púť sa tu koná každý rok v prvú nedeľu po 2. júli. „Keď som sa vybral do Levoče, spal som v spacom vaku na kopci,“ zaspomínal Reichardt.

Okrem kostolov sa na mnohých pútnických miestach nachádzajú aj ubytovne. Nájdete ich v Levoči na Mariánskej hore, v Marianke či v Trnave. Na niektorých miestach je možnosť prespať aj v sídlach rôznych reholí. V Červenom Kláštore si napríklad návštevníci môžu zarezervovať miestnosť v niektorej z rekonštruovaných vonkajších budov bývalého kartuziánskeho kláštora.

Kostoly a kalvárie

Na Slovensku máme viac ako 5 000 kostolov. Všetky ich zmapoval na svojej stránke www.kostolyslovenska.sk nadšenec Zdenko Dzurjanin.

Trnave s 13. kostolmi sa nehovorí Malý Rím len tak náhodou. V roku 1543 sa stala centrom náboženstva v Uhorsku. Kvôli obsadeniu Ostrihomu Osmanskou ríšou sa sem presídlil ostrihomský biskup, čo sa odrzkadlilo aj na mnohých cirkevných stavbách.

O 70 kilometrov ďalej pri dedinke Kopčany môžu návštevníci nájsť najstaršiu sakrálnu stavbu u nás aj v strednej Európe - Kostol svätej Margity Antiochijskej z 9. storočia.

Medzi ďalšie zaujímavé miesta patrí kláštor v Hronskom Beňadiku. Je v ňom umiestnený kúsok šatky sv. Veroniky, na ktorej je údajne Ježišova krv.

V Malackách nájdete vernú kópiu Svätých schodov. Originál sa nachádza v Ríme a ich repliky sú okrem Záhoria už len v Jeruzaleme. Slovenská kaplnka však už niekoľko rokov prechádza rekonštrukciou.

V prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa je vystavená kópia Turínskeho plátna, do ktorého bol podľa tradície zabalený Ježiš po tom, ako ho sňali z kríža.

K obľúbeným pútnickým miestam u nás patria aj kalvárie. Najznámejšie z nich nájdete v Banskej Štiavnici a v Prešove. Baroková kalvária v Banskej Štiavnici, ktorá je jednou z najväčších na svete, je veľmi nezvyčajná, keďže namiesto tradičných 14 zastavení má až 24 kaplniek.

„Človek nemusí byť veriaci, aby vnímal krásu našej kalvárie,“ povedal Martin Macharík z Kalvárskeho fondu, organizácie venujúcej sa ochrane a obnove banskoštiavnickej kalvárie. „Všetci naši návštevníci majú niečo spoločné – nič podobné ešte predtým nevideli.“

Vybrané kostoly a pútnické miesta na Slovensku

Bratislavský región
B Bratislava
Dóm sv. Martina
www.dom.fara.sk
Modrý kostolík
modrykostol.fara.sk
Kostol Svätého kríža
new.farapb.sk
B Marianka
www.marianka.sk
B Malacky
Kaplnka Svätých schodov
www.malacky.sk

Západné Slovensko
Z Kopčany
Kostol sv. Margity Antiochijskej
www.apsida.sk
Z Šaštín-Stráže
Bazilika Sedembolestnej Panny Márie
www.bazilika.sk
Z Trnava (slovenský Rím)
www.trnava.sk
Z Skalka nad Váhom
Kostol sv. Svorada a Beňadika
www.klastorskalka.sk

Stredné Slovensko
St Hronský Beňadik
Farský kostol sv. Benedikta
www.slovakia.travel
St Banská Štiavnica
Kalvária
www.kalvaria.org

Severné Slovensko
S Levoča
Mariánska hora
rkc.levoca.sk

Východné Slovensko
V Košice
Dóm sv. Alžbety
www.visitkosice.eu
V Prešov
Kalvária
www.presov.rimkat.sk
Chrám sv. Jána Krstiteľa - replika Turínskeho plátna
www.presov.grkatpo.sk

Čítajte ďalej

TOP pätnásť miest v Spojených arabských emirátoch

Emiráty zďaleka nie sú len o modernom Dubaji. Objavte aj menej známe miesta.

Mešita šejka Zayeda

Poznáte vlajky Afriky? Otestujte sa v kvíze

Preverte si znalosti o vlajkách afrických krajín. (2)

Ilustračné foto.

Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem

50 percent áut, ktoré boli registrované pred embargom, je stále funkčných.

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop