M ožno o ňom väčšina z nás doteraz ani nepočula, no Sivý vrch určite patrí medzi najkrajšie vrchy Slovenska. Nemusí prekvapiť výškou ani majestátnosťou, ktorú by ste si na prvý pohľad všimli, skrýva však niekoľko jedinečností. Tunajšia príroda doslova vyrazí dych. Ak ešte nemáte plány na leto, je to jedna z dobrých možností ako ho stráviť na horách.
Prístup z Liptova aj Oravy
Sivý vrch nájdete v najzápadnejšej časti Západných Tatier ako súčasť hlavného hrebeňa. Dosiahnuť ho možno po stredne ťažkej túre štyrmi rôznymi prístupovými cestami. Nech si vyberiete ktorúkoľvek, všetky vedú prekrásnou tatranskou prírodou.

Prvá vedie z Hút popri Bielej skale cez Radové skaly. Pri pohľade z vtáčej perspektívy sa ponúka výhľad na množstvo skalnatých útvarov a veží.
„Tvarovanie týchto vápencových skál spôsobila voda a jav sa v týchto podmienkach označuje ako vysokohorský kras,“ vysvetľuje Zuzana Ballová, z Botanického ústavu SAV. Svojim zoskupením pripomínajú skalnaté mesto, aké inde na Slovensku neuvidíte.
Druhá trasa vedie z Jalovca cez Bobroveckú Vápenicu, Babky, sedlo Predúvratie až na vrchol. Trasa zaberie síce o hodinu viac, z hrebeňa Babiek však sú nádherné výhľady.
Babky však zaujmú aj niečím iným. Skalné bloky vyzerajú ako tri sediace ženy v krojoch, čo sa prejavilo aj vznikom povesti. Na juhu je hrebeň Babiek zakončený útesmi Sokol a Mních, ktoré vyčnievajú nad Jaloveckou dolinou.

Ďalšia trasa je zo Zuberca cez Ostrý Grúň do sedla Pálenica a odtiaľ priamo na Sivý vrch. Trasu prejdete asi za tri hodiny. Dostanete sa sem aj Kvačianskou dolinou, no vtedy si treba prirátať približne dve hodiny naviac. Ak máte chuť zdolať celú hrebeňovku, je pre vás určená trasa Roháčskou dolinou popri chate Zverovka.
Kvôli horšej dostupnosti patrí Sivý vrch ešte stále medzi menej navštevované vrcholy v Západných Tatrách. Pre mnoho turistických fajnšmekrov je to však výhoda.