SME
Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Na Slovensku máme skalnaté mesto, vstúpte do raja prírody

Legenda hovorí, že Sivý vrch ukrýva obrovský Jánošíkov poklad. Doteraz ho nikto neobjavil, krásu prírody áno.

Sivý vrch je prvým končiarom v hrebeni Západných Tatier smerom od západu. (Zdroj: Simona Adamcová)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

M ožno o ňom väčšina z nás doteraz ani nepočula, no Sivý vrch určite patrí medzi najkrajšie vrchy Slovenska. Nemusí prekvapiť výškou ani majestátnosťou, ktorú by ste si na prvý pohľad všimli, skrýva však niekoľko jedinečností. Tunajšia príroda doslova vyrazí dych. Ak ešte nemáte plány na leto, je to jedna z dobrých možností ako ho stráviť na horách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prístup z Liptova aj Oravy

Sivý vrch nájdete v najzápadnejšej časti Západných Tatier ako súčasť hlavného hrebeňa. Dosiahnuť ho možno po stredne ťažkej túre štyrmi rôznymi prístupovými cestami. Nech si vyberiete ktorúkoľvek, všetky vedú prekrásnou tatranskou prírodou.

Prvá vedie z Hút popri Bielej skale cez Radové skaly. Pri pohľade z vtáčej perspektívy sa ponúka výhľad na množstvo skalnatých útvarov a veží.

„Tvarovanie týchto vápencových skál spôsobila voda a jav sa v týchto podmienkach označuje ako vysokohorský kras,“ vysvetľuje Zuzana Ballová, z Botanického ústavu SAV. Svojim zoskupením pripomínajú skalnaté mesto, aké inde na Slovensku neuvidíte.

Viac informácii a tipov pre cestovanie po Slovensku nájdete v turistickom sprievodcovi Slovensko, novinke z produkcie vydavateľstva denníka SME.

Druhá trasa vedie z Jalovca cez Bobroveckú Vápenicu, Babky, sedlo Predúvratie až na vrchol. Trasa zaberie síce o hodinu viac, z hrebeňa Babiek však sú nádherné výhľady.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Babky však zaujmú aj niečím iným. Skalné bloky vyzerajú ako tri sediace ženy v krojoch, čo sa prejavilo aj vznikom povesti.  Na juhu je hrebeň Babiek zakončený útesmi Sokol Mních, ktoré vyčnievajú nad Jaloveckou dolinou.

Ďalšia trasa je zo Zuberca cez Ostrý Grúň do sedla Pálenica a odtiaľ priamo na Sivý vrch. Trasu prejdete asi za tri hodiny. Dostanete sa sem aj Kvačianskou dolinou, no vtedy si treba prirátať približne dve hodiny naviac. Ak máte chuť zdolať celú hrebeňovku, je pre vás určená trasa Roháčskou dolinou popri chate Zverovka.

Kvôli horšej dostupnosti patrí Sivý vrch ešte stále medzi menej navštevované vrcholy v Západných Tatrách. Pre mnoho turistických fajnšmekrov je to však výhoda.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu