SME
Streda, 28. september, 2022 | Meniny má Václav

Manhattanhenge: New York uchvacuje západ slnka

Takýto záber túži spraviť každý fotograf, amatér aj profesionál. Kotúč slnka presne uprostred ulice vysokých mrakodrapov.

Manhattanhenge. (Zdroj: flickr/cc/Dan Nguyen )
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Fotografická rarita Manhattanhenge  sa dá nasnímať v New Yorku len dva dni v roku, časovo rovnako vzdialené od letného slnovratu.

V tomto roku pripadli astronomicky najideálnejšie podmienky na pondelok 30. mája o  20:12  a na pondelok 11. júla 2016 o 20:20 hod.

Ulice v pravouhlej sieti na Manhattane majú východo - západný smer a tiene pri západe slnka sú vtedy dokonale rovnobežné s fasádami budov. Turisti či profesionálni lovci zaujímavých záberov sa to podľa meteorologických podmienok snažia dokonale využiť.

Načítavam video...

Slnko uprostred večernej newyorskej ulice len niekoľko centimetrov nad horizontom sa však dá nasnímať aj v ďalšie letné dni.

Turisti v tom okamihu ostávajú stáť na priechodoch pre chodcov aj na červenú, čo komplikuje večernú premávku v meste, ktoré nikdy nespí.

Prečítajte si tiež: Východy slnka v časozbernom videu Čítajte 

Zaujímavý astronomický jav spopularizoval Neil deGrasse Tyson, popredný americký astrofyzik a riaditeľ Haydenovho planetária .

V roku 1996 ho nazval Manhattanhenge. Inšpiroval sa podľa britského Stonehenge počas letného slnovratu, ktorý zapadajúce slnko na Manhattane vtedy pripomína.

Mnoho amerických fotostránok odvtedy vypisuje aj súťaže o najlepšiu fotografiu tohoto javu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu