Prvé, čo si uvedomíte, keď vystúpite z auta v Kócsagvár, organizačnom srdci Národného parku Fertő-Hanság, je takmer prímorská klíma. Ovanie vás totiž príjemne vlhký vzduch, ktorý intenzívne pripomína more. Mätúci zmyslový zážitok sa prieči rozumu - po hodinke cesty autom more? Áno, aj to je možné.
Juhovýchodná časť Neziderského jazera, po maďarsky Fertő, tvorí plytčiny husto obrastené tŕstím, kde obsah minerálnych solí dosahuje miestami až dve kilá na meter kubický. Tretie najväčšie jazero v strednej Európe je bezodtokové a preto patrí medzi najslanšie zo sladkovodných. Za posledné roky sme ho objavovali viac z rakúskeho územia.
Kým však u susedov v Burgenlande tvorí okolité chránené územie niečo cez desaťtisíc hektárov, na maďarskej strane je oblasť parku raz tak veľká. Zo samotného jazera sa však na území Maďarska nachádza len jeho najjužnejšia malá časť, krajinu tvoria filmovo malebné močiare a stepné pastviny.
Rovina poskytuje veľkorysý pohľad až k vzdialeným horizontom a čas tu nadobúda celkom nové kvality vymykajúce sa nášmu bežne uponáhľanému svetu.
Živá architektúra
Enviromentálna logika Kócsagváru zasadeného do prírody neďaleko dedinky Sarród návštevníka uchvacuje. Aj keď už dávno vieme, že stavať sa dá nielen podľa vzorca kváder a betón, predsa len je prekvapivo osviežujúce neobvyklú geometriu v architektúre zažiť na vlastné oči.
Prísť na výlet sa oplatí čo i len kvôli tejto perfektne premyslenej stavbe. Pre územie, zapísané aj do Svetového dedičstva UNESCO je priliehavým klenotom.
Brána s dvoma do seba včlenenými krídlami pripomína volavky, ktoré nás vítajú, keď sa rozostúpia. Aj všetko ostatné je tu v duchu organickej architektúry Imreho Makovecza v súlade s prírodou.
Hoci budovu postavenú pred dvadsiatimi troma rokmi neprojektoval slávny architekt, je zrejmé, že má pokračovateľov.
Línie pôdorysu tvarovo imitujú dávnu rybársku dedinu kde sa kedysi nachádzal aj prievoz a na ktorého mieste Kócsagvár dnes stojí. Voľne tiež pripomína volavku bielu i rovnomenný druh divokej orchidey. Na oboje, vtáka i kvet, tu môžete na potulkách po okolí natrafiť.
Prírodné materiály zapadajú do kontextu lokality, pričom stavba je pokrytá najväčšou trstinovou strechou v Maďarsku. Akoby ktosi celkom zabudol použiť pravouhlé pravítko, všade oku lahodia oblúky a veľkorysé zakrivenia.
V rozľahlých vzdušných chodbách je inštalovaná náučná výstava, v infostánku okrem mapiek a turistických tlačovín si môžete kúpiť miestne špeciality, prírodné dobroty z produkcie chráneného parku – domáce ovocné šťavy, slnečnicový med, kvalitné vína či tradičné salámy z neďalekého chovu stepného dobytka. A ak by ste zatúžili pod trstenou strechou aj nocovať, izbám nechýba žiaden komfort.