SME
Štvrtok, 2. december, 2021 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Lákajú vás šaty kráľovnej? Navštívte Buckinghamský palác

Na mimoriadnej výstave bude garderóba kráľovnej z detstva aj zo špeciálnych príležitostí.

Kráľovná Alžbeta II.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

LONDÝN. Výber z najlepších šiat, ktoré nosila britská kráľovná Alžbeta II. pri najdôležitejších okamihoch Britskej monarchie počnúc detstvom, bude toto leto vystavený v Buckinghamskom paláci.

Výstavu si bude môcť pozrieť každý, kto navštívi oficiálne sídlo britskej panovníčky v centre Londýna. Vždy v lete sa oficiálne priestory paláca otvárajú aj pre verejnosť. 

Výnimočnú výstavu šiat "Móda v panovaní: 90 rokov štýlu z garderóby kráľovnej" usporiadali pri príležitosti jej okrúhlych narodení, ktoré oslávila 21. apríla. Návštevníci tak budú môcť znovu obdivovať svadobné šaty, ktoré mala Alžbeta II. na sebe pri sobáši s princom Philipom v roku 1947, a tiež šaty z jej korunovácie 2. júna v roku 1953.

Budú tam aj čierne hodvábne šaty, ktoré mala oblečené v roku 1956 na premiére filmu, kde sa stretla s Marilyn Monroe, a takisto mnohé z jej výrazných klobúkov.

Prečítajte si tiež: Top 10 turistických atrakcií v Londýne Čítajte 

Alžbeta II sa 9. septembra 2015 stala najdlhšie vládnucim monarchom Spojeného kráľovstva. Toto prvenstvo dovtedy patrilo jej praprababke kráľovnej Viktórii, ktorá panovala od roku 1837 do 1901.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Oficiálne priestory Buckinghamského paláca sa pre verejnosť otvárajú každé leto. V tomto roku budú otvorené od 23. júla do 31. augusta denne od 9:15-19:45, potom do 2. októbra 9:15-18:45.

Prehliadka trvá približne dve a pol hodiny a vstupné pre dospelého je 37 libier.  

 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu