Pri bezoblačnej oblohe bude úkaz ľahko pozorovateľný pomocou malého turistického alebo poľovníckeho ďalekohľadu.
Sledovanie "schovávačky" bude sťažovať vysoký jas ubúdajúceho Mesiaca iba tri dni po splne a tiež jeho malá výška nad juhovýchodným obzorom. "Zákryty hviezd Mesiacom patria síce do rovnakej skupiny úkazov ako zatmenia Slnka, ale zakrývaným objektom je vzdialená a slabá hviezda. Pozorovanie zákrytov hviezd neohrozuje ľudský zrak," uviedol dnes pre TASR Július Koza z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici. Dodal, že Mesiac pri svojom orbitálnom pohybe často zakrýva viac či menej jasné, väčšinou bezmenné hviezdy. Len veľmi vzácne mu však príde do cesty taká jasná hviezda, akou je Antares. Je najjasnejšou zo súhvezdia Škorpión. Priemerom mnohonásobne prevyšuje bežné hviezdy a aj Slnko, preto právom patrí do nepočetnej skupiny starnúcich hviezd označovaných ako červené "nadobry".
Podľa výpočtov napríklad pre geografickú polohu Banskej Bystrice, Antares náhle zmizne za východným, osvetleným okrajom Mesiaca krátko po polnoci v stredu 27. apríla o 00 hod. 07 min. 30 s. LSEČ (letného stredoeurópskeho času). Vtedy bude jeho výška nad obzorom iba šesť stupňov. Hviezda sa opäť vynorí spoza západného, tmavého okraja Mesiaca o viac než hodinu, o 01 hod. 12 min. 49 s. LSEČ, kedy už bude v priaznivejšej výške 12 stupňov. To svedčí o tom, že Mesiac sa v skutočnosti pohybuje od západu na východ. "My však vnímame jeho zdanlivý pohyb od východného obzoru k západnému. Tento klamlivý dojem v nás vyvoláva rotácia Zeme," spresnil Koza.
Dodal, že časy zákrytu na rôznych miestach Slovenska sa môžu vzájomne líšiť až o plus či mínus tri minúty. Podrobnejšie informácie a časové údaje nájdu záujemcovia na stránke Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici www.astro.sk/news/news.html, kde je pripravený pre majiteľov videokamier aj návod, ako môžu získať originálny záznam tohto astronomického úkazu.