SME
Nedeľa, 19. máj , 2019

Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Kalábrii

Aké sú služby, hotely a strava v Kalábrii z pohľadu profesionála?

Naša kolegyňa Janka z portálu dovolenka.sme.sk sa pred niekoľkými týždňami vrátila z pracovnej cesty v Kalábrii, kde si bola vyskúšať hotelové služby takmer dvadsiatich hotelov.

Pri návšteve jednotlivých hotelových komplexov sa zamerala na hodnotenie ubytovania, stravy, služieb a lokality. 

Na konci textu sú tipy na najlepšie hotely na Kalábrii z Jankineho pohľadu a ich komplexné ohodnotenie.  

Jani, aká bola Kalábria? Naplnili sa tvoje očakávania?

Moje očakávania sa určite naplnili. Kalábria má nádhernú prírodu, krásne pláže a mestečká, ktoré prekypujú históriou. Z tohto miesta je cítiť neskutočne kľudnú a dovolenkovú atmosféru a čo sa týka služieb, tak tie boli na jedničku.

Článok pokračuje pod video reklamou

Aké je podľa teba najkrajšie miesto v Kalábrii?

Veľmi sa mi páčil výlet na Liparské ostrovy. Navštívili sme ostrovy Lipari a Vulcano, ktoré boli špecifické krásnymi talianskymi uličkami a množstvom reštaurácii. Na ostrove Vulcano sme takisto vyšli hore na sopku, kde bol nádherný výhľad. To bolo veľmi pekné a pre mňa určite jeden z najlepších momentov na celej dovolenke.

Aké mestá si v Kalábrii navštívila?

Na Kalábrii sme navštívili mestá Tropea a Pizzo, čo sú mestá z ktorých je nádherný výhľad práve na pláže. Bolo super zájsť na nejaké staršie námestie a posedieť si niekde na káve. To boli fakt pekné chvíle.

Je niečo čo si počas dovolenky nestihla?

Určite ostrov Stromboli, kde sa dá ísť tiež a to sme už bohužiaľ nestihli. Ten je typicky tým, že je to večerný ostrov a chodí sa tam práve v noci, kedy je najlepšie pozorovať výtrysky lávy.

Ako ti chutilo jedlo a aké reštaurácie odporúčaš navštíviť?

Ja som najviac jedávala ryby. Napríklad mečúň bol veľmi dobrý a vyskúšala som aj kalamáre na rôzne spôsoby. Ochutnala som aj nejaké mäso, ale skôr som holdovala rybám. No a samozrejme mali úžasné cestoviny, ktoré sme vždy dostali ako predjedlo.

Reštaurácii tam bolo veľa na každom rohu. Od pizzérii až po reštaurácie s morskými plodmi a rybami. Dokonca ani ceny mi neprišli nejak extrémne vysoké. Dala som si napríklad výborný šalát z chobotnice, ktorý stál 8 €. Cena pizze bola okolo 6 - 7 €.

Majú v Kalábrii nejakú miestnu špecialistu?

V meste Pizzo majú špeciálnú zmrzlinu, ktorá sa robí len tam. Volá sa to tartufo a vyzerá to ako veľká guľa z odpaľovaného cesta, ktorá je naplnená zmrzlinou a poliatá nejakým krémom. Bola fakt výborná.

A potom tu majú ich vlastnú červenú cibuľu, ktorá je špecifická tým, že má úplne inú chuť ako inde na svete. Je sladká a nie je vôbec štipľavá. Na Kalábrii sa pestuje vo veľkom.

Čo pláže v Kalábrii? Ktorá ťa najviac zaujala?

Najlepšia oblasť na pláže je určite Capo Vaticano, čo sa aj vo všeobecnosti hovorí medzi mnohými turistami, ale aj domácimi. Najlepšia pláž je asi Grotticelle, nakoľko sa jedná o jednu z najviac fotografovanejších pláži Talianska. Tá oblasť je fakt nádherná, takže sa nie je čo diviť.

Jediné, čo je troška u tejto pláže nevýhodou je to, že oblasť je dosť hornatá a teda aj cesta k pláži nie je úplne najpríjemnejšia. Takže hotely v tejto oblasti nie sú veľmi vhodné a odporúčané napríklad pre rodiny s deťmi, ale skôr pre mladšie páry.

Čo sa dá robiť v Kalábrii? Mimo vyvaľovania sa na pláži a chodenia na kávu? 

Veľa ľudí tam bicykluje a veľmi obľúbená je turistika, pretože tu je hornatý terén. Takže keď si dovolenkári vyšľapú na nejaký vrch, majú možnosť zažiť nádherný výhľad na okolité mestečká.

Na akej úrovni sú hotelové služby v Kalábrii?

Služby v Kalábrii sú super. Personál zákazníkovi splní všetko, čo mu vidí na očiach. Je však veľmi dôležité upozorniť na to, že Kalábria nie je veľmi vhodná krajina na all inclusive dovolenku. Problém je ten, že Slováci sú na tento typ dovolenky zvyknutí. Ja si ale myslím, že Kalábriu je dobré vyskúšať práve kvôli tomu inému typu stravovania.

Večera je totiž vo väčšine hotelov servírovaná. Výhodou je ale to, že návštevníci dostanú niekoľko chodov a na večeri tak môžu stráviť aj 2 hodiny. Najprv si dajú predjedlo, potom krátku pauzu, druhé predjedlo, následne pohár vína až sa postupne dostanú k dezertu. A to je fakt super, pretože to je úplne iná úroveň stravovania.

Taliani si jedlo vychutnávajú, nestresujú sa a snažia sa jedlom nemrhať. Pre nich je mrhanie jedlom práve spomínaný all inclusive a švédské stoly. Oni jedlo radšej donesú na tanieri a ak je zákazník náhodou hladní, tak mu pridajú. Ale to sa bežne pri viacerých chodoch jedál nestáva.

Takže ak sa niekto bojí servírovaných večerí, lebo má pocit, že mu nebude chutiť, tak by možno mohol skúsiť Kalábriu, pretože tu je jedlo fakt úžasné a je tu možnosť vyjsť z takých našich zaužívaných návykov.

Napadá ťa ešte niečo na čo sme sa ťa nespýtali?

Asi len to, že ja som si osobne nikdy neuvedomila ako blízko sa nachádza Kalábria od Sicílie. Je to v podstate 20 minutová cesta trajektom, čo je super, ak chce ísť človek na nejaký výlet mimo Kalábrie.

Aj veľa domácich z Kalábrie chodí pracovať na Sicíliu, pretože v Kalábrii je väčšia nezamestnanosť. A to mi prišlo celkom zaujímavé.

Aké hotely v Kalábrii by si odporučila čitateľom a klientom?

Ako prvý by som odporučila hotel Baia d'Ercole. Ako jeden z mála hotelov sa nachádza priamo na pláži. Hotel ponúka len polopenziu ale v okolí pláže je niekoľko dobrých reštaurácií s terasami a krásným výhľadom.

Stella Marina 3* je rodinný hotel, ktorý sa nachádza blízko pláže Grotticelle. Majiteľ hotela je úžasný. Je to starší pán, ktorý má vyše 70 rokov a hotel staval vlastnými rukami. Hotel ponúka polopenziu a aj keď sa nachádza 400 m od pláže, tak má zabezpečený shuttle servis. Majitelia boli veľmi ústretoví a pohostinní. Všetci sme sa tam cítili veľmi dobre a urobili na nás naozaj výborný dojem.

Hotel Tropis 4* sa nachádza priamo v centre mesta Tropea. Nie je sice priamo na pláži (cca 1 km od pláže), ale má ideálnu polohu pre tých, ktorí vyhľadávajú historické uličky, kaviarne a obchody. Pláže v meste sú krásne a historické mesto je úžasné. Hotel ponúka na pláž shuttle servis. Mne osobne tento hotel veľmi učaroval.

Cannamele Resort v Parghelii 4* je príjemný a menší hotel so 17 izbami na dvoch poschodiach a jednou reštauráciou.. Je to rodinný hotel s veľmi dobrou stravou. Je tiež ďalej od pláže, ale k dispozícii je shuttle servis, rovnako ako u ostatných hotelov. Izby sú veľmi príjemne zariadené a v okolí je množstvo ovocných exotických stromov.

Super. Ďakujeme za rozhovor a tvoje postrehy.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov
 2. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 3. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 5. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 6. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky
 9. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky
 10. Volkswagen Golf GTI TCR: Pre skutočných fanúšikov
 1. Odpovedáme na vaše otázky - Sídlo s.r.o-čky
 2. Alkohol za volantom neriskujte ani v zahraničí
 3. Michalovce si vo finále McDonald´s Cupu schuti zastrieľali
 4. Šach cibrí mozog a učí férovosti
 5. Podarilo sa!
 6. Predávať nehnuteľnosť s viacerými realitkami alebo len s jednou?
 7. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 8. Spojili sa a vytvorili lepšie miesto pre život
 9. Neustály hluk narúša naše zdravie
 10. Test autonavigácie Mio Pilot 15! Youtuber Majkl hodnotí v testu!
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 65 437
 2. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 25 658
 3. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov 23 212
 4. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 16 370
 5. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 12 546
 6. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 12 468
 7. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 10 410
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 7 225
 9. V zime hreje, v lete chladí. V akých domoch je najpríjemnejšie? 5 629
 10. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky 4 220