SME
Utorok, 21. marec, 2023 | Meniny má Blahoslav

Najobľúbenejšie potápačské destinácie v Indonézii

Indonézia má najlepšie tropické potápačské destinácie na svete.

Indonézia ponúka stovky atraktívnych miest pre potápačov. (Zdroj: flickr/cc/ Ilse Reijs Jan-Noud Hutten)

Jednotlivé súostrovia Indonézie v juhovýchodnej Ázii sa tiahnu od Indického oceánu na východe po Tichý oceán na západe. Spolu s Malajziou a Filipínami sú súčasťou Koralového trojuholníka, územia s najväčšou morskou biodiverzitou na svete.

Pod morskou hladinou tu žije 20% svetových koralových útesov a 600 druhov koralov, ktoré poskytujú životný priestor pre viac ako 3000 druhov rýb. Najlepší čas a počasie na potápanie tu je v období sucha od apríla do decembra.

Vybrali sme najobľúbenejšie potápačské destinácie v Indonézii

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Raja Ampat, Irian Jaya

Súostrovie Raja Ampat tvorí asi 1500 ostrovov ostrovčekov severozápadne od ostrova Papua (v Indonézii sa volá Irian Jaya).

Ponúka najznámejšie potápačské lokality v Indonézii s výnimočne priezračnou vodou a bohatým potápačským safari.

Rozmanitú morskú faunu tvorí asi 1200 druhov rýb. Práve tu sa podarilo vytvoriť neoficiálny svetový rekord, keď potápači pri jednom ponore napočítali 284 druhov rýb.

Bunaken

Ostrov Bunaken leží severne od ostrova Sulawesi a kvôli viditeľnosti pod vodou a teplote vody až 28°C oprávnene patrí medzi jednu z najlepších potápačských lokalít v Indonézii.

V celej oblati severne od Sulawesi bol pre bohatý podmorský život vyhlásený Morský park Bunaken.

Žije tu rozmanitý morský život, asi 70 druhov rôznofarebných koralov, päť druhov morských korytnačiek, inde už nežijúce dugongy, veľa druhov rýb a žralokov, barakudy a dokonca aj krokodíl morský.

Úžina Lembeh

Na druhej strane severného výbežku Sulawesi leží za úzkym prielivom ostrov Lembeh. Úžina Lembeh ponúka milovníkom tropického potápania asi 40 atraktívnych miest s bohatým podmorským životom a zaujímavými útesmi.

Bali

Ostrov Bali je populárna turistická atrakcia kvôli svojim sopečným kopcom, bohatej prírode, romantickým ryžovým poliam a ideálnym možnostiam na surfovanie.

Čerešničkou turistickej atraktivity je potápanie pri hlbokých skalných zrázoch s bohatými koralovými útesmi alebo ku vraku americkej transportnej lode Liberty.

Last Minute na Bali >>

Na výber je množstvo potápačských lokalít: Nusa Penida, Menjangan, ostrovy Lembongan, Tulamben či Candi Dasa.

Padangbai

Bali sme v tomto zozname už spomínali, ale Padangbai, malé mestečko na východe ostrova, určite stojí za samostatnú zmienku. Padangbai navštívi mnoho turistov len aby tu nasadli na loď, ktorá ich doplaví na Lombok alebo Gili.

Je to škoda, pretože okolie Padangbai má mnoho zaujímavých miest na potápanie. Pri potápaní v tejto oblasti môžete vidieť napríklad korytnačky, raje, ale aj sochy Buddhu či svetiaci planktón.

Zbystriť pozornosť by mali najmä tí, ktorí chcú skúsiť potápanie, no nehovoria cudzím jazykom. Zaujímavosťou tohto mestečka je, že práve tu sa nachádza potápačská škola s česko-slovenskými koreňmi, ktorá funguje už 15 rokov. Prečítajte si jej príbeh na tomto odkaze.

Lombok

Sused slávnejšieho Bali je medzi turistami aj potápačmi zatiaľ menej vychytený. Vody pri jeho brehoch preto ponúkajú potápanie na nedotknutých koralových útesoch.

Môžete tu sledovať rôzne druhy žralokov a civilizáciou ešte nepoznačený morský život.

Last Minute na Lombok >>

Togianske ostrovy

Vulkanické súostrovie tvorí 56 tropických ostrovov v zálive Tomini v centrálnej časti ostrova Sulawesi. Ponúkajú kombináciu bohatých dažďových pralesov a životom hýriace more, aj stále aktívnu sopku Una-Una.

More v ich okolí ponúka bohaté ponory, mnohé miesta pod hladinou sú pritom ešte stále málo prebádané. Od roku 2004 tvoria jednu z najrozsiahlejších národných parkov v Indonézii.

Komody

More v okolí Komodských ostrovov v Malých Sundách sa považuje pre bohatú faunu a flóru pod hladinou za tropický raj.

Súčasť národného parku Komodo ponúka pestrofarebné plytké lagúny s koralovými útesmi, aj skalné steny klesajúce do hĺbky s bohatstvom rýb aj žralokov.

Na je atraktívnou atrakcia najväčší suchozemský jašter komodský drak - varan komodský.

Bangka a Belitung

Ostrovy Bangka a Belitung ležia východne od Sumatry. Ponúkajú najmenej 25 potápačských lokalít, ktoré sľubujú koralmi bohato porastené podmorské útesy.

Môžete sa tiež potápať k obrovským podmorským žulovým skalám, ktoré ponúkajú dobré podmienky na rozmanitý životom pod morskou hladinou.

Wakatobi

Súostrovie Wakatobi leží juhovýchodne od Sulawesi a tvoria ho ostrovy Wang, Kaledupa, Tomom a Binongki. Celá oblasť je civilizáciou málo poznačená a masovému turizmu má brániť aj vyhlásenie tejto oblasti za prírodnú rezerváciu.

Wakatobi je jedna z novších a málo prebádaných potápačských destinácií v Indonézii.

Banda

Ostrovy Banda ležia južne od Moluckého súostrovia v Bandskom mora. Pod hladinou ukrývajú strmé útesy so zdravými pestrofarebnými útesmi a rôznorodým podmorským životom pelagických a útesových rýb.

Zatiaľ menej známa destinácia ponúka neprebádané miesta a má veľké možnosti na ďalší rozvoj.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu