Kamiónov po vstupe do únie pribudlo. Od polovice budúceho roku ich čaká nový mýtny systém. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Európska únia sa včera dohodla na nových pravidlách spoplatňovania nákladných áut. Ministri dopravy únie rozhodli, že súčasné poplatky sa budú môcť zvýšiť a budú ich platiť aj menšie nákladné vozidlá. Pravidlá, ktoré citlivo vnímajú najmä alpské krajiny na čele s Rakúskom, dovolia spoplatňovať aj autá nad tri a pol tony, pričom doteraz sa vzťahovali len na 12 a viac tonové autá.
Členské štáty budú mať právo vyžadovať rozdielne poplatky podľa veľkosti vozidla, jeho váhy, úrovne zaťaženia životného prostredia a podľa času prejazdu. Príplatky sa majú podľa dohody pohybovať od 15 do 25 percent.
Slovenské mýtne
Spoplatňovanie dopravy je aktuálnou otázkou aj na Slovensku. Podľa ministerstva dopravy má od budúceho roku fungovať nový mýtny systém. Na diaľniciach a rýchlostných cestách plánuje zaviesť elektronické spoplatnenia pre nákladné vozidlá ťažšie ako 3,5 tony. Návrh zákona o mýtnom je v pripomienkovom konaní. Tender na dodávateľa systému má ministerstvo vyhlásiť v polovici tohto roku.
Podľa neoficiálnych informácií týždenníka Trend sú predbežné odhadované náklady 1,5 až 2 miliardy korún plus prevádzkové výdavky. Odhady príjmov Výskumného ústavu dopravného predstavujú 3,93 miliardy korún, v prípade, že budú spoplatnené diaľnice a cesty 1. triedy.
Ministerstvo argumentuje tým, že mýtne pomôže získať peniaze na zlepšovanie zlého stavu slovenských ciest. Podľa údajov Slovenskej správy ciest, ktorá robí orientačnú ročnú štatistiku prejazdov kamiónov po diaľniciach, badať na Slovensku nárast počtu kamiónov. "Intenzita ich prejazdov cez Slovensko sa zvýšila najmä po našom vstupe do únie," potvrdili aj na ministerstve dopravy.
Podľa Ľuboslava Žilinčíka z Výskumného ústavu dopravného, "nárast počtu kamiónov a preťažovanie nákladných vozidiel spôsobuje poškodenie cestnej komunikácie, zvyšuje hluk a vibrácie z cestnej premávky, má negatívny vplyv aj na bezpečnosť cestnej dopravy".
Veľké problémy s nárastom dopravy nedávno ohlásili Vysoké Tatry. Tatranské obce ťažko znášajú nový nápor, o ktorý sa postarali kamióny zvážajúce drevo po veternej smršti. Tatranská cestná sieť nebola stavaná pre nákladnú dopravu.
Proti zvyšovaniu poplatkov za nákladné autá je združenie autodopravcov Česmad. "Poplatky za cestnú infraštruktúru sú pre dopravcov citlivou záležitosťou, pretože sa výrazne dotýkajú nákladov ich podnikania," povedal TASR hovorca Česmadu Roman Kment v reakcii na dohodu európskych ministrov.