Olomouc patril medzi najvýznamnejšie mestá českého kráľovstva. Bol sídlom olomouckých biskupov a v roku 1777 ho povýšili na sídlo arcibiskupstva.
Vďaka svojej výhodnej polohe, starobylej univerzite, duchovným a kultúrnym tradíciám bol dlhé stáročia prirodzeným centrom Moravy.
Horné a Dolné námestie - historické srdce mesta
V roku 2000 sa Olomouc dostal do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Zásluhu na tom má barokový Stĺp Najsvätejšej Trojice.
Najväčšie barokové súsošie v Českej republike meria 32 metrov a možno na ňom napočítať 18 sôch svätcov, 12 svetlonosičov a 12 reliéfov s postavami apoštolov. Vo vnútri je navyše kaplnka.
Stĺp Najsvätejšej Trojice je spolu s radnicou jedna z dominánt Horného námestia.

Na slávnostné vysvätenie pozoruhodného architektonického diela prišla v roku 1754 aj cisárovná Mária Terézia a jej manžel František Lotrinský.
Ďalším charakteristickým symbolom Olomouca na Hornom námestí je renesančná radnica s orlojom.
Pôvodný orloj z pätnásteho storočia bol počas ll. svetovej vojny poškodený. Do dnešnej podoby ho pretvoril olomoucký rodák Karel Svolinský. Výzdoba z päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia nezaprie vtedajší dominantný umelecký štýl - socialistický realizmus.

Návšteva hradu
Pri potulkách Olomoucom (v češtine je Olomouc ženského rodu) nemôžete vynechať Olomoucký hrad. Práve tu bol v roku 1306 zavraždený posledný Přemyslovec, Václav III., český, poľský a uhorský kráľ.
Obdivovať môžete aj Biskupský palác s preslávenými románskymi oknami, sídelný kostol olomouckého arcibiskupa, gotický Dóm sv. Václava alebo Arcidiecézne múzeum založené z iniciatívy pápeža Jána Pavla II.
Múzeum je jedinou kultúrnou inštitúciou svojho druhu v Českej republike. Stála expozícia obsahuje umelecké skvosty z dvanásteho až osemnásteho storočia, jednu z najlepších stredoeurópskych kolekcií starého maliarstva a trezorové poklady olomouckých arcibiskupov.
Olomoucký hrad a Arcidiecézne múzeum sa dostali na Zoznam deviatich pamätihodností s označením Európske dedičstvo.
Pri príležitosti desiateho výročia založenia múzea bude až do štvrtého septembra verejne vystavený unikát - obraz Klaňanie pastierov od El Greca. Do Olomouca ho zapožičalo Metropolitné múzeum v New Yorku.


Olomoucké pevnosti
Olomouc má unikátny systém vojenských opevnení , ktorý vznikali od konca osemnásteho storočia .
Tvorilo ho zhruba dvadsať vojenských objektov a pevností, ktoré dnes prepája tridsaťkilometrový náučný chodník. Prístupný je peším turistom i cyklistom.
Všetky vojenské objekty nie sú prístupné pre verejnosť, navštíviť však môžete napríklad pevnosť Fořt číslo XVII - Křelov, ktorá bola postavená v rokoch 1851 až 1854.

V rámci prehliadky sa oboznámite so vznikom a históriou olomouckého opevnenia, prejdete vnútorné priestory , kde boli ubytovaní vojaci, miesta poslednej obrany a ďalšie priestory pevnosti.
Komentovanú časť prehliadky zakončíte v expozícii zbraní, dobových fotografií, plánov a máp. S horiacimi fakľami v rukách potom môžete vojsť aj do valov obkolesujúcich pevnosť.
Svatý Kopeček
Asi päť kilometrov severovýchodne od Olomouca sa nachádza pútnické miesto - Svatý Kopeček.
V roku 1629 sa tu údajne olomouckému kupcovi Samuelovi Andrýskovi zjavila Panna Mária. Na jej pamiatku sa rozhodol postaviť malú kaplnku do ktorej začalo prúdiť čoraz viac pútnikov.
Jej veľkosť im nestačila a v roku 1669 na Svatom Kopečku začali stavať kostol Navštívenia Panny Márie, ktorý v roku 1679 posvätil biskup Karol II. Lichtenstein. Celá stavba bola dokončená na začiatku osemnásteho storočia.

V roku 1995 povýšil pápež Ján Pavol II. kostol na baziliku minor. Barokový skvost patrí spolu s Velehradom medzi najnavštevovanejšie pútnické miesta Moravy.
V jej blízkosti baziliky je aj zoologická záhrada sa žraločím akváriom, rozsiahlymi voliérami, vyhliadkovou vežou a detským lanovým parkom.
Javoříčské jaskyne
Ak sa budete chcieť rozhliadnuť po okolí mesta, navštívte Javoříčské jaskyne západne od Olomouca. Sú unikátne zachovalou a rozmanitou kvapľovou výzdobou, jednou z najbohatších v Českej republike.
Patria medzi najkrajšie jaskyne v Českej republike. Celková dĺžka všetkých známych chodieb dosahuje viac ako štyri kilometre.
Prehliadkové trasy sú dve, dlhšia meria osemsto metrov a kratšia štyristopäťdesiat. Podzemný systém Javoříčských jaskýň vytvára komplikovaný komplex chodieb, dómov a priepastí.
Sú tiež zimoviskom jedného z najmenších druhov netopierov - vápencov malých, veľkých približne ako slivky.

Olomoucké syrčeky
Olomouc je preslávený miestnymi syrčekmi "Olomouckými tvarůžkami," ktoré sa pre typický pach nedajú utajiť. Táto regionálna špecialita sa vyrába v Lošticiach, asi tridsať kilometrov od Olomouca.
Hneď vedľa loštického závodu je na mieste pôvodnej manufaktúry Aloisa Wesselsa aj múzeum syrčekov, v ktorom sa môžete oboznámiť s históriou a výrobou jedinečnej pochúťky.
Prehliadka končí v predajni, ktorá ponúka veľmi pestrú ponuku: od klasických balení cez rôzne ochutené variácie a darčekové balenia.
Z olomouckých syrčekov sa pripravujú aj rôzne slané múčniky, ktoré môžete ochutnať v cukrárni Lošticiach alebo v olomouckej Tvarůžkovej cukrárni.
V Olomouci je aj jediný syrčekový automat na svete, priamo v budove radnice v Informačnom centre na Hornom námestí.
Autor: Marián Puček